Зараз щодня надходить все більше інформації про те, що різні країни забороняють чиновникам використовувати додаток TikTok з питань безпеки.
PRO Ідеї. Головні новини маркетингу уважно стежать за перебігом подій та зібрали для вас свідчення з першоджерел для узагальнення, що ж зараз відбувається з TikTok, до чого це може привести, та чому це все прямо повʼязано з Україною.
Найбільше шуму про блокування TikTok надходить зі США
Розпочнемо з того, що в 2016 році в Китаї був запущений додаток для обміну відео TikTok, який набув величезної популярності по всьому світу за останні роки, залучивши 755 мільйонів користувачів у 2022 році. Наразі, дві третини американських підлітків використовують цю платформу.
Однак, TikTok отримав критику через можливість надання уряду Китаю доступу до конфіденційних особистих даних користувачів, включаючи місцезнаходження та історію веб-перегляду. У листопаді 2022 року губернатор Південної Дакоти Крісті Ноем підписала розпорядження про заборону державним установам, співробітникам і підрядникам доступу до TikTok на урядових пристроях, оскільки Комуністична партія Китаю використовує інформацію, яку вона збирає в TikTok, щоб маніпулювати американським народом.
Також, у грудні 2022 року, Управління управління безпекою штату Меріленд видав директиву з кібербезпеки, яка забороняє TikTok через «неприйнятний рівень ризику для кібербезпеки для держави», такі як «кібершпигунство» або «стеження за державними установами».
Станом на січень 2023 року принаймні 26 штатів США повністю або частково забороняють офіційним особам та службовцям використовувати TikTok на державних пристроях. Флорида стала першим штатом, який ввів заборону ще у 2020 році, за нею пішла Небраска.
Під час обговорення заборони, колишній губернатор Небраски Піт Рікеттс заявив, що як додаток, що належить китайській компанії, TikTok зобов’язаний надавати дані своїх користувачів комуністичному режиму країни за запитом. Губернатор Південної Дакоти Крісті Ноем заявила, що комуністична партія Китаю використовує дані, що збирає TikTok, для маніпулювання американським народом та збирає дані про пристрої, які мають доступ до платформи.
Звинувачення у співпраці з китайським урядом викликало хвилю обмежень відносно китайських соціальних мереж та додатків на державних пристроях в деяких штатах США. Зокрема, губернатор Огайо Майк ДеВайн 8 січня 2023 року підписав указ про заборону використання TikTok на державних пристроях, стверджуючи, що уряд Китаю використовує платформи соціальних мереж як «механізми збору розвідувальної інформації».
Крім того, Огайо заборонив інші китайські веб-сайти та програми, зокрема Tencent, WeChat, Weibo та DingTalk.
Нью-Джерсі оголосив про директиву з кібербезпеки 9 січня, яка забороняє використання «програмного забезпечення високого ризику», такого як TikTok, Alibaba та WeChat, на урядових пристроях. Арканзас, Вісконсін, Міссісіпі та Північна Кароліна також заборонили урядовцям і службовцям використовувати TikTok на державних пристроях у 2023 році.
12 січня 2023 року губернатор Вісконсіна Тоні Еверс написав у Twitter: «Я щойно підписав указ про заборону TikTok та інших потенційно загрозливих кібербезпеці технологій на державних пристроях. Захист технологій і інфраструктури кібербезпеки нашої держави, а також захист цифрової конфіденційності й надалі будуть головним пріоритетом», — додав він.
Європейська комісія забороняє персоналу використовувати TikTok на робочих пристроях через побоювання безпеки
The Guardian від 23 лютого 2023 року випустили статтю, у якій йдеться про наступне – цитуємо оригінал:
"Материнська компанія ByteDance стверджує, що дії є «помилковими», і зв’язалася з комісією, щоб «встановити все».
Виконавчий орган ЄС заборонив своїм тисячам співробітників використовувати TikTok через занепокоєння кібербезпекою, рішення, яке китайський соціальний відеододаток розкритикував як «хибне» та засноване на «фундаментальних помилках».
Європейська комісія надіслала електронний лист співробітникам із наказом видалити програму з усіх робочих телефонів і пристроїв, а також будь-яких особистих, які використовують програми та електронну пошту комісії. Співробітники мають виконати вимоги до 15 березня.
Речник сказав: «Цей захід спрямований на захист комісії від загроз кібербезпеці та дій, які можуть бути використані для кібератак на корпоративне середовище комісії. Розвиток безпеки інших платформ соціальних медіа також буде постійно перевірятися».
Комісія заявила, що ввела заборону відповідно до своєї «суворої внутрішньої політики кібербезпеки» та давніх порад персоналу «застосовувати найкращі практики під час використання платформ соціальних медіа та підтримувати високий рівень кіберобізнаності у своїй щоденній роботі».
«Тому наш обов’язок — якомога раніше реагувати на потенційні кібер-сповіщення», — сказав речник.
ByteDance, приватна материнська компанія TikTok, спростувала наявність будь-яких проблем з безпекою даних, пов’язаних із її продуктами, і заявила, що хоче «вияснити ситуацію» з комісією.
«Ми розчаровані цим рішенням, яке, на нашу думку, є помилковим і заснованим на фундаментальних неправильних уявленнях», — сказав представник TikTok. «Ми зв’язалися з комісією, щоб виправити ситуацію та пояснити, як ми захищаємо дані 125 мільйонів людей у всьому ЄС, які відвідують TikTok щомісяця».
ByteDance заявив, що продовжує посилювати свій підхід до безпеки, зокрема нещодавно оголосив про створення трьох нових центрів обробки даних у Європі, щоб гарантувати, що інформація користувачів зберігається локально, а не експортується до іноземних юрисдикцій, таких як Китай.
Компанія також скорочує доступ співробітників до даних – у внутрішньому звіті, опублікованому ByteDance у грудні, встановлено, що четверо співробітників порушили політику, неналежним чином отримавши доступ до даних користувачів TikTok у США – і «мінімізували потоки даних за межі Європи».
Уряди та офіційні особи в Європі та США вжили подібних заходів до комісії, щоб обмежити використання програми співробітниками через побоювання, що Пекін може отримати доступ до даних.
Минулого літа лобістська кампанія депутатів-консерваторів призвела до закриття облікового запису @ukparliament у TikTok.
У США TikTok заборонено на всіх пристроях федерального уряду , і більшість штатів США ввели аналогічні заборони. Інші країни, включаючи Нідерланди, оцінюють, чи варто вводити обмеження на використання TikTok державними службовцями."
Британські чиновники закликають заборонити TikTok після нових обмежень ЄС
Занепокоєння щодо потенційних зв’язків TikTok з урядом Китаю посилює заклики до заборони додатка, причому уряд Великобританії тепер також перебуває під тиском, щоб заборонити додаток на державних пристроях.
Як повідомляє The Guardian :
«Прем’єр-міністра Великої Британії Ріші Сунака закликали заборонити урядовцям використовувати TikTok відповідно до кроків ЄС і США на тлі зростаючих побоювань щодо кібербезпеки щодо Китаю. Офіційним особам у Європі та США було наказано обмежити використання соціального відеододатку, що належить Китаю, через побоювання, що Пекін може отримати доступ до даних».
Як зазначає The Guardian, ці заклики надійшли після того, як офіційні особи ЄС на початку цього тижня видали директиву урядовим службовцям видалити програму зі своїх пристроїв , тоді як TikTok тепер також заборонено на урядових телефонах у 26 штатах США.
«Неприйнятний рівень ризику»: Канада забороняє TikTok на пристроях федерального уряду
Канадський National Post опублікував 27 лютого 2023 року оновлення про заборону канадським чиновниками використовувати TikTok:
"Директива надійшла в той момент, коли федеральний уряд втягнутий у питання щодо іноземного втручання Китаю у федеральні вибори 2019 та 2021 років.
ОТТАВА. 28 лютого федеральний уряд забороняє додаток для соціальних мереж TikTok, що належить Китаю, на всіх урядових мобільних пристроях, оскільки він представляє «неприйнятний рівень ризику для конфіденційності та безпеки», а методи збору даних компанії створюють вразливість для кібератак.
У своїй заяві в понеділок президент секретаріату казначейства Мона Фортьє підтвердила повідомлення National Post про те, що станом на вівторок жодному урядовому мобільному пристрою не буде дозволено розміщувати додаток для соціальних медіа з коротким відео, який належить китайській компанії ByteDance.
«З 28 лютого 2023 року додаток TikTok буде видалено з державних мобільних пристроїв. Користувачам цих пристроїв також буде заборонено завантажувати програму в майбутньому. Після перевірки TikTok головний інформаційний директор Канади встановив, що він представляє неприйнятний рівень ризику для конфіденційності та безпеки», — йдеться у заяві Фортьє.
«Рішення видалити та заблокувати TikTok з державних мобільних пристроїв прийнято як запобіжний захід, особливо з огляду на занепокоєння щодо правового режиму, який регулює інформацію, зібрану з мобільних пристроїв, і відповідає підходу наших міжнародних партнерів. На мобільному пристрої методи збору даних TikTok забезпечують значний доступ до вмісту телефону», – додала вона.
Згідно із заявою, на сьогодні жодна державна інформація не була скомпрометована через TikTok. У ньому також зазначається, що нова політика не матиме впливу на можливість людей встановлювати додаток на свої особисті пристрої.
В окремій записці, надісланій співробітникам Global Affairs Canada раніше того ж дня, департамент посилався на «огляд», згідно з яким «методи збору даних TikTok можуть зробити користувачів уразливими до кібератак».
У своїй заяві представник TikTok Canada Даніель Морган сказала, що компанія «розчарована» рішенням федерального головного інформаційного директора, «не посилаючись на будь-які конкретні проблеми безпеки» і не звертаючись до компанії заздалегідь.
Вона також звинуватила уряд у «виокремленні» TikTok у ході, який «завадить офіційним особам охопити громадськість на платформі, яку люблять мільйони канадців».
Нова урядова директива була прийнята в той момент, коли федеральний уряд втягнувся в питання щодо іноземного втручання Китаю у федеральні вибори 2019 та 2021 років.
Це також сталося через кілька днів після того, як National Post виявила, що генеральне консульство GAC у Нью-Йорку було змушене деактивувати свій обліковий запис TikTok на початку цього місяця. У департаменті заявили, що додаток не входить до раніше нерозголошеного списку «схвалених» платформ соціальних мереж Секретаріатом Ради фінансів.
З новою директивою Канада наслідує приклад уряду США, який наприкінці минулого року запровадив подібну заборону у світлі зростаючого занепокоєння щодо того, що власник TikTok ByteDance бере участь у «агресивному» зборі даних.
Конгрес США також розглядає законопроект, який повністю забороняє додаток у країні. У понеділок прем’єр-міністр Джастін Трюдо не закрив двері для вжиття подібного кроку, якщо це буде необхідно, але також не припустив, що це буде на столі.
«Це може бути перший крок, можливо, це єдиний крок, який нам потрібно зробити. Але на кожному кроці ми дбатимемо про безпеку канадців», — сказав він про нову директиву канадського уряду щодо TikTok.
У п’ятницю Європейська комісія також оголосила, що забороняє своїм співробітникам завантажувати або використовувати TikTok на мобільних пристроях, які використовуються для роботи (незалежно від того, надані вони комісією чи особистими, якщо на останніх встановлено інші робочі програми). Для виправдання нової політики він посилався на міркування безпеки.
ByteDance неодноразово заявляв, що дані канадських користувачів безпечно зберігаються в США та Сінгапурі та ніколи не будуть надані уряду Китаю.
Але минулого літа також було визнано, що співробітники в Китаї можуть отримати доступ до американських даних через бекдор, і що це вже траплялося кілька разів.
Оскільки штаб-квартира ByteDance розташована в Китаї, на неї поширюються нові закони, які дозволяють Комуністичній партії Китаю змушувати будь-який бізнес у країні ділитися з нею даними, якщо це необхідно.
TikTok також підняв брови в Європі, де наглядовий орган Європейського Союзу розпочав розслідування щодо «передачі TikTok особистих даних до Китаю».
У п’ятницю уповноважений з питань конфіденційності Канади, а також його колеги з провінцій Британської Колумбії, Онтаріо та Квебеку оголосили про власне спільне розслідування щодо TikTok і того, чи дотримується компанія канадського законодавства про конфіденційність і отримує «дійсну та значущу згоду» на отримання, використання та розголошення особистої інформації користувачів.
«Розслідування також визначить, чи виконує компанія свої зобов’язання щодо прозорості, зокрема під час збору особистої інформації від своїх користувачів», — йдеться у спільній заяві комісарів.
У звіті про кіберзагрози для ланцюгів постачання, опублікованому на початку цього місяця, Канадське управління безпеки зв’язку попередило, що «супротивні держави можуть вплинути на своїх вітчизняних постачальників, щоб вони скомпрометували продукти, щоб просувати свої національні інтереси, суперечити інтересам канадських клієнтів та інтересам Канади. »
У документі конкретно не згадується Китай чи TikTok, але федеральне агентство з кіберзахисту раніше неодноразово попереджало, що Китай є однією з найбільших кіберзагроз для Канади.
В інтерв’ю колишній аналітик з національної безпеки Денніс Молінаро сказав, що уряд Канади давно мав заборонити TikTok на своїх пристроях, але він радий, що це нарешті зроблено.
«Я вважаю, що краще пізно, ніж ніколи», — сказав професор юридичних досліджень Технічного університету Онтаріо.
Він каже, що той факт, що уряд Канади не влаштовує те, як і чому TikTok збирає особисту інформацію та що він з нею робить після цього, також змусить населення задуматися про те, чи зручно йому володіти цим додатком і на персональних пристроях.
В оновленому посібнику щодо соціальних мереж, також опублікованому в понеділок, агентство кіберзахисту Communications Security Establishment закликало людей оцінити, хто є власником платформи соціальних мереж і до яких даних вона може отримати доступ, перш ніж завантажувати її програму.
«Зрозумійте право власності, контроль або вплив і резидентність даних — постачальники та власники платформи підпадають під дію законів свого регіону, що може вплинути на безпеку та конфіденційність користувачів», — йдеться в посібнику.
Підтримка Китаєм Росії псує «мирний» план України, кажуть західні офіційні особи
Financial Times додали вогню в цю ситуацію, опублікувавши 24 лютого 2023 року дуже прозоре пояснення контексту, як війна росії проти України та власне позиція Китаю, звідки родом TikTok, стала причиною падіння статусу безпеки додатку у світі за принципом доміно.
Social Media Today: "Дехто припускає, що КПК близька до того, щоб запропонувати допомогу російським військам. Офіційної інформації про це поки що немає, але оскільки США продовжують підтримувати Україну, а Китай розглядає свої варіанти, напруга між ними зростає, що може призвести до подальшого конфлікту".
Цитуємо уривок статті Financial Times: "Китай закликав до припинення вогню у війні в Україні та повернення до переговорів, оскільки Пекін намагається позиціонувати себе як миротворця в конфлікті в першу річницю повномасштабного вторгнення Росії.
Однак західні лідери одразу поставили під сумнів мотиви Китаю, звинувативши Пекін у тому, що він уже виступив на боці Росії у війні.
У п'ятницю міністерство закордонних справ Китаю оприлюднило документ із 12 пунктів, в якому викладено його позицію щодо «політичного врегулювання» війни, хоча багато заходів повторюють попередні тези Пекіна.
Китайські дипломати брали участь у важкому балансуванні у війні, прагнучи виглядати нейтральними, незважаючи на тісні зв’язки Пекіна з Москвою, звинувачуючи Вашингтон і НАТО в провокуванні конфлікту.
«Діалог і переговори є єдиним життєздатним вирішенням української кризи», — йдеться в документі МЗС, який прямо не описує це як війну. «Потрібно заохочувати всі зусилля, спрямовані на мирне врегулювання кризи». Керівники НАТО та Європейської комісії заявили, що пропозиція заплямована тим, що Пекін не засудив вторгнення Росії.
«Звичайно, ми будемо розглядати принципи, але ми розглядатимемо їх на тлі того, що Китай прийняв чиюсь сторону», — сказала Урсула фон дер Ляєн, президент комісії. «Це не мирний план».
Єнс Столтенберг, генеральний секретар НАТО, сказав: «Китай не має великої довіри, оскільки він не зміг засудити незаконне вторгнення в Україну».
Висновки
TikTok зазнає проблем через Китай, який підтримує Росію в війні з Україною. Це занепокоює лідерів країн світу, оскільки популярний додаток може бути під впливом комуністичного уряду Китаю.
Позиція Китаю щодо України є важливим фактором, який призводить до обмежень додатку TikTok для використання чиновниками в США, Канаді та Єврокомісії.