Про найчастіші помилки та фішки в SEO-оптимізації ресурсів інтернет-магазинів інформаційний бізнес-портал PRO Ідеї. Головні новини маркетингу поспілкувався з українськими SEO-спеціалістками.
Успіх інтернет-магазину безпосередньо залежить від популярності сайту: ресурс у ТОП-і → більше відвідувачів → вища ймовірність покупки → БУМ переглядів. І тут, на радість власників магазину, причина-наслідок зіштовхуються: що більше переглядів, то вище піднімається сайт у видачі. Це якщо зовсім на пальцях. Тонкі нюансами поділилися профільні фахівці.
Марина Єрмолаєва – SEO Team Lead в компанії Promodo.
Оксана Бордякова – Senior SEO McDonald Paper & Restaurant Supplies.
Оксана Артюшенко – викладач курсу SEO в Академія IMT, SEO-спеціалістка.
Марина Єрмолаєва:
1. Сайт на js без рендерингу.
2. Неможливість працювати з фільтрами.
3. Не оптимізовані або дублюються мета дані і заголовки.
4. Відкрита пагінація.
5. Відсутні описи на картках товару.
6. Велика кількість битих посилань і внутрішніх редиректів.
7. Відсутність мікророзмітки.
8. Низька швидкість завантаження сайту.
9. Немає мобільного адаптації.
Оксана Бордякова:
1. Продубльовані сторінки. Фільтри для відсортовування товарів можуть спровокувати виникнення великої кількості динамічних сторінок-дублів, якщо вони не закриті у файлі robots.txt.
Такі сторінки можуть індексуватися пошуковиками, впливаючи на ранжування основної сторінки та на краулинговий бюджет, виділений для сайту.
Тому варто уважно перевіряти файл robots.txt, де мають бути закриті службові файли, фільтри, облікові дані користувачів, а також не забувати редагувати при внесенні технічних змін на сайті.
Часто Google нехтує правилами, прописаними в robots.txt, оскільки читає їх як рекомендацію, і все одно індексує деякі сторінки. У цьому випадку варто перевіряти звіти в Search Console та закривати сторінки тегом noindex за необхідності.
2. Неструктуровані дані. Використання розмітки різного типу schema.org для сторінок сайту на сьогоднішні є важливим фактором ранжування. Це впливає на формування розширеного сніпету.
3. Канібалізація сторінок. Просування сторінок за однаковим ключовим словам часто не дає жодній із них потрапити в топ видачі. Варто виділити основну сторінку, за необхідності переглянути кластери ключових слів, переписати текст, поставити тег canonical.
Оксана Артюшенко:
1. Відсутність можливості створення фільтрів під SEO в магазинах, які робилися без SEO технічного завдання для розробників. Фільтр прикручують, то він або взагалі не створює посадочних SEO-сторінок, або створює їх нескінченно і безконтрольно. Що не годиться. І це часто правиться потім.
2. Відсутність генерації підзаголовків з назвою товарів в товарних картках в темах, де є запити по окремих товарах. Як в темі побутової техніки. Цей момент теж часто не враховують самі розробники.
3. Некоректна структура сайту, яка робиться не від потреб і попиту цільової аудиторії, а від того, як зручно замовнику або написано в прайсі. Це теж часто правити доводитися.
Марина Єрмолаєва:
1. Розмітка FAQ з емодзі в 4 рядки.
2. Словник data-vocabulary для мікророзмітки хлібних крихт.
3. Не можна додавати товари і категорії в GMB, якщо тематика алкоголь.
4. Індексація посилань на сторонніх ресурсах через search console за допомогою 301 редіректу.
Оксана Артюшенко:
Тут я б назвала ступінчасту оптимізацію контенту.
Я раніше викладала тексти на сайт з трохи меншою кількістю ключів, ніж треба, щоб не вгадувати зі входженнями. Далі дописувала по 1 входженню, відправляла на переіндексацію і відразу отримувала або зростання, або зниження позицій (причому навіть відразу). Так можна було підібрати оптимальний текст за кілька ітерації.
Зараз після правки тексту, навіть позитивної, сторінка проведе на 2-4 тижні спочатку. Іноді навіть на 6 тижнів, тільки потім зупиняється.
І виходить, що немає сенсу в такій дооптімізації, так як сильно довго чекати доводиться реальних позицій. Так як Google плутає оптимізатора так, щоб було складно вирахувати кореляції.
Оксана Бордякова:
1. Оновлення контенту (внутрішня оптимізація). Варто періодично переглядати семантику для сторінки. Ключові слова з часом можуть втрачати частотність запитів або ж вона може зрости. Так, є варіант, що зміниться основний ключ, під який оптимізована сторінка.
Доцільно періодично передивлятися семантичне ядро, оновлювати тексти, поповнюючи їх новими ключовими словами, переписувати мета заголовки й мета опис.
Як результат — збільшення кількості актуальних ключових слів для сторінки та ріст позицій.
2. Посилання з тематичної статі (зовнішня оптимізація). Розміщення інформації та посилання на сайт у тематичній статті, яка вже ранжується в топ. Як результат — високий ріст позицій за висококонкурентними ключовими словами.
3. Ведення блогу. Оскільки на сторінках сайту інтернет-магазину зазвичай кількість тексту обмежена, використовуються комерційні ключові слова, то за інформаційними словами, які можуть конвертувати, варто писати статті в блог магазину. Як результат — трафік, покращення поведінкових факторів, продажі.
Марина Єрмолаєва:
1. Робота зі сніппетами, в тому числі з featured snippets.
2. Оптимізація під core web vitals
3. EAT & YMYL
4. Робота з Google My Business
5. Робота з блогом
Оксана Артюшенко:
Не думаю, що за останній час прям кардинально з’явилися фішки з оптимізації магазинів. Хоча алгоритми змінюються, але після кожного оновлення алгоритмів все так само важливо дивитися на топ за запитом, щоб висунути гіпотезу про те, що поліпшити.
Хіба що давно миготить фішка, вже можна сказати бородата, з FAQ розділом з мікророзміткою в категоріях товарів для збільшення сніппета в ТОП-10. Але останні апдейти влітку 2021 року зменшили значно показ цього блоку в топ, і його все частіше немає, ніж він є.
Марина Єрмолаєва:
1. Впровадження ЧПУ-адрес і шаблонів метатегів дало зростання відвідуваності на 109% для карток товарів.
2. Усунення дублів по всіх категоріях на сайті побутової техніки дало зростання кількості сеансів на 22%.
3. Додавання блоку з коментарями на картки товару.
Оксана Артюшенко:
Тут є цікава історія. У клієнта магазин фарб для ремонту, ще й брендовий. Асортимент вузький, тому доводиться боротися за кожен запит. Є у нього продукт – фарба-аерозоль для емальованих поверхонь. Сам товар вже має трафік і приносить продажі. Я якось запитала, що фарбують цієї фарбою і тут звернула увагу, що у мене вдома облізла вся емаль в мікрохвильовці всередині. Запитала, чи можна його продуктом пофарбувати цю справу – виявилося, що так. І семантика по цій темі була. Виявилося, що я не одна така.
Так як товар був 1 для фарбування емалі, ми вирішили не робити його дубль під семантику і написати статтю під весь блок запитів по цій темі, використовувати там навіть комерційні ключі. Ми розповіли в матеріалі, взагалі чим фарбують, як це зробити нашим продуктом і все таке. Опублікували.
Стаття вийшла в ТОП швидко і стала приносити продажі. Тепер це найпопулярніший товар в магазині. Ми очікували, що ефект буде, але ніхто не очікував, що це зробить одну фарбу – найбільш популярним товаром. При тому, що тема фарб майже не має свого товарного трафіку. Але тут вийшло інакше. І поки, на радість клієнта, актуальність попиту на цю тему не падає.