Чому прокрастинація – це відкладання справ на "завтра".
Причинами прокрастинації з інформаційним бізнес-порталом PRO Ідеї. Головні новини маркетингу поділилася ментор-коуч, профорієнтолог дорослих та підлітків Наташа Лахай.
Потрібно зрозуміти, що справи можуть бути різної складності та важливості. Я визначаю 4 основних причини прокрастинації.
Перша причина – це когнітивні викривлення, такі як: "все або нічого", "ефект бінокля" та "емоційне обгрунтування".
Когнітивне викривлення – це фільтр, через який людина сприймає світ / людей / обставини. Цей фільтр нічого спільного з реальністю немає – це суб'єктивна, викривлена реальність.
А тепер коротко про кожне когнітивне викривлення.
"Все або нічого" – це сприйняття зовнішнього світу через призму чорно-білих тонів. Все погано або все дуже добре (частіше погано). Проміжних тонів чи результатів немає. Через усвідомлення того, що зробити досконало не вдасться, людина відкладає важливі справи. І як результат – роздратування, знецінення і відсутність виконаної роботи.
Наступне викривлення – це "ефект бінокля" – перебільшення своїх задач чи проблем й применшення своїх можливостей або часу. Зазвичай це звучить так: "у мене так багато роботи, ну так багато...". Як результат – у людини погіршується настрій, вона метушиться, перекладає папери з місця на місце. Далі вмикається страх не впоратись, а вже як наслідок – відсутність результату.
І останнє викривлення – це "емоційне обґрунтування". Звучить проблематика наступним чином: "я відчуваю, що нічого з цього не вийде...тоді навіщо щось робити?" або "у мене передчуття, що краще нічого не робити". Гадаю, що тут все зрозуміло.
Це ми розібрали тільки першу причину прокрастинації. Йдемо далі.
Друга причина – це невміння правильно розставляти пріоритети.
Людина втомлюється, втрачає фокус уваги, і в кожного це відбувається максимально індивідуально. Важливо розуміти себе (коли я енергійний та ефективний) і важливо навчитися правильно планувати свій час.
Третя причина прокрастинації – справи, які прокрастинуються не є істиною потребою або бажанням.
Наведу приклад:
Тут про "треба", а не "хочу". Істинного мотиву та бажання немає.
Коли так планувати свої цілі – людина їх ніколи не досягне. Для того, щоб діяти – варто бути вмотивованим. А мотивація з'являється тоді, коли дія нас запалює, коли ми маємо істинний інтерес.
Четверта причина – це перфекціонізм.
Перфекціонізм – високий рівень самокритики та низький рівень самооцінки. Людина-перфекціоніст прагне до досконалості, але всі ми чудово розуміємо, що в цьому світі нічого досконалого не існує. Саме цей дисонанс і змушує людину відкладати справи, переносити їх або на "завтра" або на "ніколи". Перфекціоніст хоче бути ефективним, швидким, і щоб все вдавалося з першого разу. Однак високий рівень самокритики та низький рівень самооцінки цьому перешкоджає.
Якщо відкладання справ на потім справляє на вас негативний вплив, то спробуйте розібратися з причинами цієї поведінки. Якщо ви зможете усвідомити, чому саме ви страждаєте від прокрастинації, то зможете знайти способи, як її уникнути в майбутньому.
Існує безліч методів, які можуть допомогти подолати прокрастинацію, від самодисципліни до технік медитації. Але, на жаль, немає універсального рішення, яке підійде всім. Хоча книги можуть надати корисну інформацію та поради щодо подолання прокрастинації, вони не можуть замінити індивідуального підходу та підтримки, яку може надати кваліфікований коуч або психотерапевт. Це особливо важливо, якщо прокрастинація відчутно обмежує ваш кар'єрний ріст, якість життя та загальний рівень щастя.
Я маю багато сеансів саме за цим запитом, коли до мене звертаються за кваліфікованою допомогою, як до коуча та ментора. Моя задача допомогти клієнту зрозуміти корені прокрастинації та знайти індивідуальний підхід до подолання цієї проблеми. Ми робимо аналіз цінностей, встановлюємо мету та створюємо реалістичний план дій для їх досягнення. Звичайно, під моїм супроводом. Комплекс цих дій в сумі дає дуже швидку динаміку подолання прокрастинації.
Ось декілька книжок на тему прокрастинації, які можуть бути корисними:
1. “Прокрастинація”, Джейн Б. Бурка, Ленора М. Юен – спільний проект авторів, де вони розглядають проблему відкладання справ на потім та шукають шляхи для подолання цієї проблеми. У книзі пропонуються різні методи та техніки для боротьби з прокрастинацією, такі як планування, встановлення мети, зосередженість та позитивне мислення. Авторки дають читачам інструменти, які допоможуть їм зрозуміти свої причини прокрастинації та знайти внутрішню мотивацію для виконання справ.
2. "The Now Habit: A Strategic Program for Overcoming Procrastination and Enjoying Guilt-Free Play" від Ніла Фіоре. Ця книга пропонує стратегії, які допоможуть знизити рівень стресу, пов'язаного з відкладанням справ, та зробити робочий процес більш продуктивним і задовільним.
3. "Eat That Frog!: 21 Great Ways to Stop Procrastinating and Get More Done in Less Time" від Браяна Трейсі. Ця книга містить практичні поради та методи, які допоможуть вам знизити відкладання та збільшити продуктивність.
4. "The Procrastination Equation: How to Stop Putting Things Off and Start Getting Stuff Done" від Піра Стіла. У цій книзі автор пояснює наукові принципи, які стоять за прокрастинацією, та пропонує практичні поради, які допоможуть вам змінити свої звички.
5. "Procrastination: Why You Do It, What to Do About It Now" від Джейн Берклі є корисною книгою для тих, хто хоче зрозуміти, як працює їхній мозок та як змінити свої негативні звички, щоб бути більш продуктивними та успішними в житті.
"Найбільш важливе завдання – це те, від якого ви найбільше прокрастинуєте. Це завдання, яке змінить вашу кар'єру, життя або стане підґрунтям для вашого розвитку. Почніть з цього завдання першим кроком на шляху до подолання прокрастинації." - Марк Твен.