10 цитат для вашого бізнесу з книги “Прокрастинація” Джейн Б. Бурка, Ленори М. Юен та відгуки експертів.
PRO Ідеї. Головні новини маркетингу запитали думку про книгу у “Видавництва Старого Лева”, яку випустило у 2018 році.
«Видавництво Старого Лева», відповідальна редакторка напрямку нон-фікшн літератури
“Про що книжка? Таке модне сьогодні слово «прокрастинація» означає не інакше як боротьбу людини самої із собою. Читаючи цю книжку, ви точно почнете більше розуміти, чому відкладаєте здавалося б важливі справи на потім, і шукатимете способи це побороти.
«Прокрастинація» — це результат великого авторського дослідження зі сфери психології, нейронауки і поведінкової економіки, спроби зазирнути в життя інших людей, зрозуміти причини та різноманітність типової поведінки прокрастинатора, а також користь і негативний вплив прокрастинації на їхнє життя. Ця книжка також про те, що прокрастинація – насправді комплексна психологічна проблема, а не просто невміння управляти часом чи слабкість характеру.
З першої сторінки отримаєте захопливе, проникливе, а іноді кумедне бачення проблеми, яка знайома, напевне, людям усіх сфер і професій. І хтозна звідки росте її коріння: з раннього дитинства чи вчорашнього студентського досвіду.
Для кого? Для тих, хто схильний відкладати щось на потім і навмисне затягує час для справ, але прагне покращити самооцінку, бути задоволений собою, мати більшу свободу вибору, психологічно зростати, приймати себе та діяти”.
• • •
Традиційно публікуємо підбірку 10 цитат з книги, які зможуть допомогти вам зрозуміти думки автора та застосувати їх в своєму бізнесі, професійному та особистому житті.
Слово “прокрастинувати” буквально означає “відкладати, переносити, відтягати, відстрочувати”. Воно виникло в результаті об’єднання двох латинських слів: “pro”, що означає “для”, та “crastinus”, що значить “завтра”. “Для завтра”, іншими словами — “я зроблю це пізніше”. Проблема прокрастинації існує з давніх-давен.
У єгиптян було два слова, що перекладались як “прокрастинувати”, й обидва стосувалися виживання. Одне використовували для означення корисної звички уникати непотрібної роботи та імпульсивних дій, заощаджуючи так енергію. Інше ж позначало шкідливу звичку лінуватися робити те, що необхідно для виживання, наприклад,відкладати оранку полів тоді, коли це слід зробити відповідно до циклу розливання Нілу.
1751 року Семюел Джонсон опинився в ситуації, коли посланець забарився доставити трактат, із поданням якого він запізнювався, й тоді він написав про прокрастинацію такі слова: “Безумство дозволяти собі відкладати на потім те, чого нам точно уникнути не вдасться — це одна із загальних слабкостей, що, попри напучування моралістів і представлення поважних причин, тією чи іншою мірою переважає у кожному умі”.
Люди часто задумуються над тим, як їм відрізнити справжню прокрастинацію від звичайного відкладання справ на потім, коли просто бракує часу або коли справді хочуть відпочити і не мають сил. Є одна важлива відмінність. Щоби збагнути, чи є прокрастинація вашою проблемою, потрібно зрозуміти, чи вона вас турбує. Це один зі способів. У спектрі переживань, пов’язаних із прокрастинацією, з одного краю — люди, що прокрастинують, але майже не переймаються цим.
Кодекс прокрастинатора:
Я повинен бути ідеальним.
Усе, що я роблю, має даватися мені легко і без зусиль.
Краще вже нічого не робити, ніж спробувати і провалитися.
У мене не повинно бути обмежень.
Або вже робити так, як треба, або не робити взагалі.
Мені краще уникати складних завдань.
Якщо у мене вийде, хтось від цього постраждає.
Якщо я правлюся цього разу, то маю справлятися і завжди.
Слідувати чужим правилам — значить піддатися і втратити контроль.
Я не можу собі дозволити щось або когось відпустити.
Таким, яким я є насправді, я не сподобаюсь іншим.
Існує правильна відповідь, і я почекаю, поки знайду її.
Чимало прокрастинаторів побоюються осуду від інших чи від критика, який живе всередині них самих.
Вони бояться, що їх вважатимуть недостатньо хорошими, що їхніх старань виявиться замало, що вони не дотягнуться до встановленої планки. Це переживання відображає страх невдачі, і нам здається, що прокрастинація може бути стратегією, яку люди використовують для подолання страху.
Деякі люди радже страждатимуть від наслідків прокрастинації, ніж від приниження через те, що вони спробували і не досягли тих результатів, на які сподівалися. Легше звинувачувати себе через неорганізованість, лінь, небажання співпрацювати, ніж вважати себе таким, як треба, чи недостойним, — це та невдача, якої вони бояться глибоко всередині. І саме страх цієї невдачі їм пом’якшує прокрастинація.
Люди, що прокрастинують, часто є перфекціоністами й не розуміють цього. Вони намагаються довести, що достатньо хороші, і прагнуть зробити неможливе, вважаючи, що у них не повинно виникати жодних проблем із досягненням їхніх високих цілей. Зазвичай вони вимагають від себе нереально багато, і неспроможність це отримати їх приголомшує. Вони втрачають бажання і відступають від власних вимог, прокрастинуючи.
Із підходом “все або нічого” ви можете засмучуватися через багато причин, зокрема:
Ви робите не все, що збиралися зробити.
Ви робите речі не зовсім так, як запланували.
Ви робите щось добре, але не бездоганно.
Ви не отримуєте стільки визнання, скільки заслуговуєте, на вашу думку.
Прокрастинація здатна на більше, ніж захистити людину від осуду чи забезпечити прикриття для ведення боротьби. Затримка та відкладання на потім також можуть регулювати рівень близькості, яку людина має з іншими людьми, зберігаючи ту міжособистісну дистанцію, яка здається найбільш безпечною і комфортною.
Більшість прокрастинаторів знають, що відкладання справ на потім може обернутися великим стресом: ви переживаєте через те, що вам треба зробити, але не робите цього; коли ви врешті прискорюється, аби вкластися в терміни, напруга останніх хвилин ще більше поглиблює ваш стрес. Хронічна прокрастинація може означати хронічний стрес, що не є корисним ні для мозку, ні для тіла.
Ми не вважаємо делегування за провал. Це — вміння. Насправді провалом є те, що людина вперто тримається за всі справи у своєму житті, в результаті чого виконує лише половину.
Нам було цікаво дізнатися, чи сподобалася ця книга читачам. Чи знайшли вони в ній відповідь на питання, що таке прокрастинація, і чи вдалося авторам достукатися до них та роз’яснити, як можна поліпшити якість свого життя та власну продуктивність, застосовуючи методики з цієї праці.
«Нова Пошта Логістик», фінансовий директор
“Якщо ви зволікаєте, чи знаєте ви чому це робите? Психологи Джейн Б. Бурка та Ленора М. Юен презентували пояснення багатьох причин, чому ми зазвичай затримуємо важливі чи неприємні справи. У другій половині книги вони дають поради, які допоможуть нам подолати зволікання.
Ця книга про самодопомогу — чому розвиваються наші шкідливі звички все відкладати і чому їх так важко подолати.
Підходити до небажаних завдань з позиції «я зроблю це завтра» — щось дуже характерне для багатьох з нас. Однак, проблема в тому, що завтрашній день швидко стає сьогоднішнім, тож прокрастинатор ставить нову ціль завтрашнього дня. Ціль завтрашнього дня зрештою стає ціллю наступного тижня, потім ціллю наступного місяця, потім метою наступного року — тобто ціллю НІКОЛИ.
Треба зрозуміти, що зволікання — це не лінь.
Кожен четвертий дорослий схильний відкладати справи «на завтра», розповідають автори. Зазвичай це випливає не з лінощів, безвідповідальності або недостатньої дисципліни. Це походить від страху, емоцій, відсутності самооцінки, перфекціонізму, катастрофічного мислення і навіть поганого виховання. Виклики життя лякають прокрастинаторів, тому вони затримуються, щоб захиститися. Це породжене страхом мислення заважає їм рухатися вперед.
Люди, які бояться життя або не впевнені у своїх силах, як правило, уникають викликів, затримуючи їх, щоб їм не довелося мати справу із зовнішньою або внутрішньою критикою, якщо вони зазнають невдачі. Зрештою, ніколи нічого не досягнеш, якщо не спробуєш!
Описані в книзі різноманітні методи самосаботажу справді змусили мене задуматись. У деяких з них я впізнав себе. Книга написана ґрунтовно і містить чіткі та вагомі приклади.
У другій половині книги Бурка та Юен пропонують способи оцінити труднощі, визначити пріоритети, розпорядитися часом, організувати діяльність, зменшити стрес, заручитися підтримкою з боку інших, продовжити зусилля щодо змін та досягнення цілей. Рекомендую для прочитання”.
Коуч, спікер, НЛП-практик
“Ця книга максимально комплексна і практична, адже є результатом багаторічних консультацій і тренінгів американських психологів-практиків. Читача підводять до чіткого розуміння, що прокрастинація — тип повторюваної поведінки, який може і має бути змінений.
Прокрастинація є таким собі результатом поточного набору переконань мислення особистості, який, як і будь-яка інша звичка, може бути замінений, якщо бути рішучим, розуміти цей стан та мати мотивацію подолати прокрастинацію самостійно чи за допомогою коуча, психолога. Техніки, якими щедро діляться автори в цій праці, прості, але водночас дуже ефективні. Однак, для того, щоб почати їх впроваджувати, потрібно мати достатнє розуміння, що найкращий час для змін вже настав.
Рекомендую сповільнитися і оцінити, наскільки дорого вам обходиться прокрастинація на поточний момент. Які проекти, ідеї в вашому бізнесі або кроки у напрямку розвитку улюбленої справи, які могли б принести вам успіх або досвід — відкладаються. Уявіть, скільки справ приблизно в середньому ви відкладаєте щодня. У розрізі одного дня — частка відкладених справ може здаватися невеличкою дрібницею. Але якщо зібрати їх в перспективу одного місяця, акумулятивна ціна у вигляді втраченого часу, грошей чи емоцій, а, відповідно, і якості життя — нерідко може викликати шок.
У той же час, як тільки ви вирішите, що час для якісних змін настав, і візьмете відповідальність за все, що відбувається чи не відбувається в вашому житті, на себе, тієї ж миті ви повернете собі неймовірну силу, і зможете перенестися у інший вимір, де не запитують себе та інших, чому все саме так, а запитують, що я можу з цим зробити.
Що б ви не думали про себе зараз, який або яка ви — ви знаєте та розумієте набагато- набагато більше будь-якого вашого уявлення. Як каже один з моїх улюблених мотиваційних спікерів Аллан Клейнханс: “Справжній ти — не той, ким ти думаєш можеш стати, а той, ким ти думаєш стати не зможеш!”
Змінюючи себе, ми змінюємо цей світ! Всім успіхів!”
Прокрастинація, Джейн Б. Бурка, Ленора М. Юен.
Переклад: Крапка Ксенислава.
Львів, Україна.
Видавництво Старого Лева, 2018.