Поради HR-експерта, як налаштуватися на пошук роботи та врешті-решт отримати пропозицію.
Анна Зайцева – сертифікований HR (SpHR, SpCBD), коуч ECF, засновниця HR-Кав’ярні®.
Шукаєте роботу? Не день, не два і навіть не місяць. Вже і резюме до ладу приведене, і супровідний лист на кожну вакансію, а результату катма. Аж руки опускаються.
Резюме, супровідний лист, кілька варіантів самопрезентації тощо – це must have у процесі пошуку роботи, але лише вершина айсбергу. Якщо результату нема, треба дивитися глибше.
1. Дайте відповідь на запитання: що мене зупиняє на шляху до роботи мрії? І краще запитайте себе: як я зупиняю себе на шляху до роботи мрії? Що я роблю для того, щоб не знайти роботу?
2. Пропишіть 5 причин, чому вам вигідно не знаходити роботу мрії. У результаті ви зрозумієте, що робота, яку вишукаєте, може і мрія, але не ваша, або ж ідентифікуєте тих самих “тарганчиків”, які оселилися у вашій голові й захопили владу над вашою волею.
Переконання, вони ж “тарганчики”, – це міцно усталена думка, сукупність поглядів про що-небудь. В нашому випадку, це впевнене пояснення, чому робота мрії для вас не доступна. Переконання дістаються нам в дар від “добрих людей”, які свого часу танком проїхали по наших мріях, в яскравих барвах описали, чому наша мрія недосяжна, і навели залізні аргументи з власного досвіду. Й ми самі час від часу прекрасно справляємося з задачею пояснити провали пошукової операції.
У кожної людини буде свій набір переконань, але їх усі можна узагальнити до 3 найпоширеніших.
Про вік бідкаються не лише дорослі кандидати 40+, а й вчорашні випускники без досвіду. Варто зрозуміти, що ніхто з сьогоднішніх топменеджерів не опинився на своєму місці просто так. У кожного з них за плечима кілька кар’єрних сходинок. Кожен свого часу прийшов на роботу таким самим випускником без досвіду. То ж його відсутність – це не привід опускати руки.
Один із способів здобути досвід – це пройти стажування. Якщо пропозиції стажування є у відкритому доступі, читайте уважно умови, подавайтесь і максимально проявляйтеся в процесі. Найкращі стажери, як правило, отримують пропозицію залишитись і продовжити співпрацю з компанією.
Якщо ж пропозицій у відкритому доступі нема, беріть ініціативу у свої руки. Складіть список компаній, в які хочете потрапити, та список посад, на які можете претендувати відповідно до освіти та навичок. Складіть мотиваційного листа, таке собі есе на тему: “Чому я хочу до вас потрапити й чому я ідеальний кандидат”. Мотиваційний лист (МЛ), звісно, не гарантує вам миттєвого офера, але значно збільшує шанси почути омріяне «так». У мотиваційному листі ви маєте відповісти на питання:
Чому ця професія. Розкажіть, чому ви обрали саме таку професію. Чим і коли вас зацікавила обрана сфера? Що подібного ви робили під час навчання?
Чому ця компанія. Поясніть, чому хочете працювати чи стажуватись саме в цій компанії. Що особливого в її діяльності? Чому це важливо для вас? Чи співпадають цінності компанії з вашими? В чому для вас полягають переваги роботи в компанії?
Чому ви. Чи є у вас професійний досвід або досвід волонтерства в обраній сфері? Яка у вас освіта та як вона співвідноситься з вибраною посадою? Якими навиками ви володієте? Про які ще грані вашої особистості слід знати роботодавця? Тут без фанатизму 😉 Пам’ятайте, все написане в мотиваційному листі, що не розкриває вас як найкращого кандидата на вакансію, може бути використане проти вас.
На жаль, гіркий смак ейджизму відомий багатьом дорослим кандидатам. Так, офіційно відмовляти у прийнятті на роботу за віком заборонено законодавством, але на практиці такі кандидати бачать інше ставлення.
1. Продавайте свій досвід і досягнення, а не стаж = вік.
2. Подивіться на свій досвід під іншим кутом. В яких ще сферах ви можете його застосувати?
3. Як ви можете поєднати хобі та досвід, набутий в певній сфері?
4. Розглядаєте роботу на повний день? А як щодо погодинної чи проєктної зайнятості?
5. Не вказуйте зарплату в резюме. Прийміть той факт, що можливо доведеться демпінгувати та погоджувати рівень гонорару безпосередньо на співбесіді.
6. Не соромтесь свого віку. Його легко можна визначити за освітою та стажем роботи. Акцентуйте на професіоналізмі.
7. Залучайте до пошуку роботи всі можливі зв’язки: колишніх колег та підлеглих; студентів; клієнтів, підрядників, друзів та їхніх дітей тощо.
Насправді, вік – не вирок, а конкурентна перевага.
Для натхнення рекомендую проглянути фільми “Стажер” (2015) та “Почни спочатку” (2018). Дуже корисно буде прочитати книгу Р.Карлгаарда “Пізнє цвітіння” (англ. Late Bloomers).
Поряд з попереднім переконанням ходить “і здалось би роботу змінити, та що я вмію, окрім…/в моєму віці вже пізно щось міняти/тощо”. Якщо вам здається, що час змінювати роботу, то… вам не здається. 😉
Якщо ви готові до змін або відчуваєте, що наблизилися до етапу змін у своєму житті, однак не поспішайте. Перехідний період може бути доволі тривалим, тому про звільнення не може бути й мови. У вас має бути стабільне джерело доходу.
1. Бажання змінити компанію
• Складіть список всього, що вас дратує в компанії, що стало причиною звільнення або причиною появи бажання піти.
• Що з цього переліку найважливіше? Залиште 2-3 критичних пункти.
• Складіть список компаній, де, на вашу думку, відсутні зазначені вище пункти.
• Перевірте свої гіпотези. Поспілкуйтеся з людьми, що працюють в компаніях з вашого списку, зберіть максимум інформації про компанію та особливості роботи в ній.
• Пробивайтеся в компанію всіма доступними способами. Пам’ятайте про рекомендації. Не дарма ж ви з людьми спілкуєтеся 😉
2. Бажання змінити галузь
• Виберіть галузь, в яку хочете перейти.
• Складіть список своїх навичок. Що ви робите добре?
• Візьміть аркуш паперу. Розділіть його навпіл. Ліворуч запишіть, що для вас категорично недопустиме в роботі, виділіть 2-3 критично важливих пункти, а праворуч – те, що дуже важливе.
• Визначте, які з ваших навичок затребувані в обраній галузі. Зберіть інсайдерську інформацію з компаній або зверніться по допомогу до кар’єрного консультанта.
• Знайдіть фахівців з обраної галузі, попросіть їх провести з вами експертне інтерв’ю та дати рекомендації щодо того, як Вам себе позиціонувати, щоб бути затребуваним спеціалістом.
• Не робіть ставку на резюме. Просіть експертів чи кар’єрного консультанта порекомендувати Вас в компанію.
• Будьте готові до втрат. Перехід в іншу галузь може тривати 6-12 місяців, а дохід знизиться до 20-30%. Орієнтовно за рік дохід повернеться до звичного рівня.
3. Бажання піднятись по кар’єрній драбині в межах галузі
• Визначте рівень, на який хочете піднятися. Виберіть відповідні вакансії.
• Проаналізуйте функціональні обов’язки та вимоги до кандидата, складіть список навичок, яких вам бракує.
• Складіть план розвитку. Як ви можете здобути потрібні навички?
• Пробивайтеся в обрані компанії на обрані вакансії.
Це правда, знайомства можуть значно скоротити період пошуку і можуть підвищувати довіру до кандидата. Тому не варто нехтувати соціальним капіталом, а навпаки, потрібно увесь час його нарощувати. В кризові періоди цінність соціального капіталу зростає в геометричній прогресії.
Зараз такі часи, що без знайомств гарну роботу не знайдеш.
Насправді зв’язки вирішують якщо не все, то дуже багато. Навіть тоді, коли, здається, впираєшся в стелю.
• Після 30 люди ростуть завдяки зв’язкам.⠀
• Будь-яка серйозна справа робиться у складі організованої групи.
• Ваша індивідуальність визначається мережею контактів.
• Усі ваші контакти можна умовно розділити на 4 групи: тил, послідовники, партнери, наставники.
• Більшість успішних людей фокусуються не на кількості контактів, а на їх якості.
• Найкращий спосіб досягти своїх цілей – допомогти іншим людям в досягненні їхніх.
• Знаючи можливості інших людей, ви можете їх використовувати. І чим більше людей ви знаєте, чим глибші ваші знання, тим більше у вас можливостей.
Для подолання такого переконання та для натхнення рекомендую прочитати книгу Олександра Кравцова “Інший рівень”.
Усвідомлення проблеми – це 50% успіху в її вирішенні. Перетворіть свої обмежуючі переконання на ресурсні. Подумайте, що тепер ви робитимете інакше? Дійте згідно з планом і пам’ятайте, що «все в ваших руках, тому їх не можна опускати».