Скільки часу і праці фахівців вимагає розробка сайту, які етапи вона включає, в чому нюанс шаблонів, а також 5 порад для створення крутого ресурсу і на закуску – історія одного цілеспрямованого француза.
Цим з інформаційним бізнес-порталом PRO Ідеї. Головні новини маркетингу поділився Микола Нижник, засновник, духовний наставник і директор True branding buro.
Алгоритм розробки сайту – це дуже цікавий процес. Насправді для того, щоб розробити сайт з нуля, йде від місяця до півроку, залежно від бізнесу клієнта. Крім того, важливо розуміти, які цілі ставить перед собою замовник.
Незалежно від типу сайту, все завжди починається з аналізу бізнесу та ніші. Ми ніколи не робимо сайти заради сайтів! Вся робота ґрунтується на бізнес-меті клієнта.
Після аналізу ми починаємо роботу над прототипом сайту (UX-дизайн), в якому продумується, як потенційна цільова аудиторія повинна знаходити потрібну для клієнта інформацію.
Після прототипування ми приступаємо до розробки концепту унікального дизайну. Ну а потім йде верстка, програмування, первинне наповнення, тестування. І тільки після цього ми переливаємо сайт на хостинг клієнта.
Іноді клієнту потрібна seo-оптимізація, тоді алгоритм розробки може трохи відрізнятися. В даному випадку маркетолог та seo-фахівець починають збір семантичного ядра для сайту. На основі отриманих даних UX-дизайнер розробляє прототип. У процесі створення сайту копірайтери починають роботу над контентом, а вже під час первинного наповнення ми додаємо sео-оптимізований текст.
Як ви розумієте з вищесказаного, дуже багато залежить від розміру, кількості продукції та структури сайту, яку затвердив клієнт.
Наприклад, якщо це сайт-візитка, то приблизний термін на розробку — від 3 тижнів до 2 місяців.
Але якщо це корпоративний сайт, повноцінний сайт-каталог, інтернет-магазин або портал, іноді робота може займати і до одного року.
Іноді пропонуємо клієнту розробити сайт на шаблоні, якщо потрібно швидко та недорого.
Але все-таки ми шанувальники унікальних сайтів із яскравими та незвичайними дизайнами, гарною структурою та вираженою індивідуальністю. А для цього просто використовувати шаблон мало!
Адже шаблон уже має на увазі відсутність унікальності та певні обмеження.
У середньому над розробкою сайту працює від 5 до 10 осіб. Це насамперед UX та UI-дизайнери, верстальник, програміст, тестувальник, маркетолог, seo-фахівець, копірайтер та інші. Знову ж таки, все залежить від структури сайту та побажань клієнта.
Це складно назвати фішками — переважно просто вже досвід, який дозволяє зробити для клієнта крутий сайт.
• Завжди потрібно запитувати клієнта, навіщо йому сайт. Навіть коли клієнт упевнений, що знає мету, потрібно уточнити, які питання він планує вирішити за допомогою нового інтернет-ресурсу.
Практика показує: часто люди не знають відповіді на це питання. Коли ми копаємо глибше, розбираючись у бізнес-процесах замовника, 20% клієнтів змінюють своє бачення щодо сайту.
У процесі спілкування клієнт отримує практично повну стратегічну сесію від наших фахівців.
• Завжди вимагати у клієнта контент перед розробкою сайту. Або як мінімум уточнювати, чи розуміють вони, який контент на яких сторінках має бути розміщений.
Наступна статистика: 20% сайтів, реалізованих нами, не запускаються повноцінно.
Клієнт просто не розуміє, що йому потрібно.
В результаті сайт або зменшується до меж того контенту, що є у клієнта, або просто робиться заново.
• Визначити особливість замовника та відобразити це на сайті. Важливо зрозуміти, як зробити сайт клієнта крутішим, ніж у конкурентів. Розібратися, в чому їхня основна особливість і чи можна її показати через інтернет-ресурси.
Іноді замовник може мати круті відео або дуже цікаве виробництво, або незвичайний підхід до розробки продукту. І це важливо продемонструвати на головній сторінці сайту.
• Зрозуміти, хто є власником цього сайту. Дуже часто власник бізнесу — людина, яка є локомотивом у бізнесі, але з якихось причин не хоче цього визнавати і зайвий раз «світитися».
Насправді 80% бізнесу тримається на його зв'язках, харизмі та підході до ведення. А в такому разі ми докладаємо всіх зусиль, щоб допомогти людині усвідомити свою важливість, аж до того, що я проводжу коуч-сесії з клієнтом. І тоді робимо сайт, який показує справжні цінності бізнесу.
• Найцікавіше, коли приходить клієнт, у якого немає нічого. Часто стикаємося з тим, що до нас звертаються клієнти, які самі не знають чого хочуть. Звучить фраза «Ви професіонали! Зробіть щось!»
І в даному випадку дуже важливою є якісна робота Project менеджера.
Потрібно правильно зібрати команду та правильно поставити завдання для фахівців у кожному напрямку: розробників, маркетолога, дизайнерів, копірайтерів тощо.
Крім того, необхідно регулярно підтримувати зв'язок із клієнтом. Повірте, виходять дуже прикольні сайти, яким вже кілька років.
І не один клієнт ще нічого не сказав щодо того, що практично весь контент на ресурсі стоковий, тому що виглядає він унікально і стильно.
Був випадок, коли клієнт приїхав до нас із Парижа, жив півроку в готелі і майже щодня приходив до офісу для реалізації свого завдання.
Йому було за 60, він знав лише французьку — і треба було найняти спеціального менеджера під нього.
У рамках 6 місяців ми розробили логотип, брендбук, низку серій етикеток для його соків та сайт дистриб'юторської компанії.
А насправді кожна наша робота — це сама по собі цікава історія з успіхами та факапами. Кожен кейс — це наше дітище, яким пишаємось.
Виділити щось конкретне складно, адже немає нелюбих дітей.
Всі свої кейси ми сміливо розміщуємо на веб-сайті, і вони доступні кожному.