Близько року тому в Instagram з’явилася нова функція Reels. Вона дозволяє користувачам записувати 15-секундні відео й додавати до них музику та візуальні ефекти.
Сервіс запустили одразу в 50-ти країнах світу, де соцмережа має право на використання музики. Наша держава до цього переліку не входить. Тож переглядати відео українці можуть, а от чути треки з ліцензійної бібліотеки — ні. Водночас доступна функція запису власного оригінального звуку.
Схожість інструменту Reels із популярним нині ТікТоком очевидна. Різниця полягає лише в кількох аспектах:
• часове обмеження: 15 секунд в Instagram проти трьох хвилин в TikTok;
• доступ: відео з Instagram можуть переглядати лише зареєстровані користувачі, а контент TikTok вільний;
• масштаби: для Instagram це лише додаткова функція з-поміж багатьох інших, а у випадку TikTok — ціла концепція функціонування платформи.
За місяць до запуску Reels минулоріч, коли про плани Instagram уже було відомо, виконавчий директор TikTok Кевін Майер назвав продукт конкурента «сервісом-наслідувачем». А безпосередньо в день запуску Reels компанія на своєму офіційному акаунті Twitter поділилася повідомленням Instagram із описом нової функції та прокоментувала: «ну… виглядає знайомо».
Про потенціал Reels, симпатію користувачів до коротких відео та алгоритм створення сценарію для роликів інформаційний бізнес-портал PRO Ідеї. Головні новини маркетингу розпитав Вікторію Ніколюк, менеджерку співачки SANSA, кураторку курсів SMM-спеціалістки та співвласниці діджитал-агенції «krasa.», екс-SMM 1+1.
Я б сказала, що це спроби наздогнати тенденції часу.
Формат Reels справді схожий з форматом мережі TikTok, але сумніваюсь, що в Україні він набере таких обертів, як TikTok.
Усі звикли, що Інстаграм — це квадратний формат у дописах або сторіз на 15 секунд. Для того, щоб суть Інстаграму була впізнаваною, пішли роки. І зараз йому не так легко буде привчити користувачів до нових можливостей, форматів. Тим паче, коли є конкурент-гігант.
Reels уже є в Інстаграмі, просто більшість користувачів цього не знає або ще не має відповідного оновлення. Водночас майже всі бачать у своїй стрічці Reels і переглядають їх, але як звичайні відео.
Сказати, чи приживеться формат, складно, оскільки в Інстаграму, повторюсь, є свій образ на ринку та величезний конкурент у вигляді TikTok.
Це покаже лише час. Усе можливо. А раптом, коли в інтерфейсі інстаграму кожного з‘явиться Reels, люди не захочуть витрачати місце для ще одного додатку й перетягнуть тіктокерський формат в Інстаграм?)
Завдяки тому, що Reels ще не настільки хайпова штука і їх не робить кожен другий, бренди/компанії могли би вводити нові формати у свій контент, урізноманітнювати його. Усе одно це зможе побачити кожен.
Поготів це вигідно, оскільки сама механіка відео людям до вподоби. І кількість користувачів у мережі TikTok — тому доказ.
Бо він не є складним і не перевантажує свідомість.
А в Інстаграмі механізм Reels може вистрілити, бо тут є можливість гортати не просто рандомних людей, а й тих, на кого ти безпосередньо підписаний.
Я черпаю ідеї поки що з TikTok. Там класно працюють алгоритми: якщо ти вподобуєш/коментуєш і підписуєшся на те, що тобі справді цікаво, мережа надалі пропонує схожий контент. Відповідно, потреби вишукувати щось немає — тобі й так дають все необхідне.
Щодо сценарію я завжди раджу одне. Перш ніж знімати відео, публікувати допис, поставте собі запитання: «Я це роблю для чого? Щоб що?» І якщо ви не знаєте відповіді на це питання або вона схожа на «просто так, не знаю», то краще не робіть цього. В Інтернеті таких, як ви, десятки тисяч.
А якщо хочете зняти відео й знаєте свою конкретну мету, тоді й структуру легко продумати.
Просто прописуєте, що ви хочете розказати/показати і що прагнете цим донести аудиторії. Структуруєте, розставляєте порядок — і все. Має бути історія зі вступом, кульмінацією та висновком. Зараз ера сторітелінгу.
А коли вже розпишете сценарій, поставте собі запитання:
— Я би додивився це до кінця?
— Тут збереглась ідея, закладена на самому початку?
Якщо все збереглося й ви не зробили «масла масляного» на етапі створення сценарію, то можна приступати до зйомки.