Як створювати переконливі та цікаві для аудиторії презентації.
PRO Ідеї запросили одного з головних експертів зі створення презентацій в Україні, щоб визначити, якою має бути правильна презентація в 2020 році.
Андрій Шевчук — режисер презентацій, на рахунку якого понад 200 кейсів. Працював на телеканалі Україна та 1+1. Зараз працює з LABA, Іцхаком Пінтосевичем, Всі. Свої та іншими відомими брендами. Виступав для команд ROZETKA та Gres Todorchuk. Веде найбільший повчально-розважальний інстаграм-канал про свої презентації в Україні.
Вникаю в суть та проблему, далі працюю зі структурою, витискую воду, створюю драматургію та загальний настрій. Потім — верстаю та додаю краси, щоб максимально підвищити конверсію кожної презентації.
1. Ніколи не починати підготовку презентації з дизайну
Я багато працюю з різними бізнесменами, менеджерами та лідерами думок. Часто запит на виконання роботи звучить якось так: є наповнення, треба оформити. З одного боку, підхід достатньо правильний: презентації — це про стиль, дизайн, шрифти, і, нібито, якщо до цього додати різні дизайнерські фішки, то будь-яка презентація стане кращою.
Я намагаюся боротися з таким підходом та пояснюю — якщо хочете презентацію, яка продає, то вона має бути в першу чергу переконливою. Всім набридло впарювання.
Люди оцінюють презентації саме за рівнем переконливості, за силою прикладів, за вигідними умовами. Люди можуть оцінити стиль, але ніколи не приймуть рішення, базуючись на ньому. Це пастка.
Базовий інтерфейс PowerPoint завжди наче підказує: “ну обери шрифт, а давай використаємо ций шаблон, а хочеш додамо анімацію?” Опирайтеся та думайте про потреби клієнта, а не про дизайнерські функції.
Тому порада — завжди починати з наповнення, а дизайн залишити на потім. Як вишенька на торті. Наповнення може витягнути дизайн, а дизайн наповнення — ні.
2. Визначте ціль виступу
Від відповіді на це питання залежить дуже багато — з чого почати, що говорити всередині, чим закінчити та до чого закликати людей.
Цілі можуть бути різними, ось найбільш розповсюджені:
1. Продати продукт чи послугу (80% усіх презентацій)
2. Навчити якихось навичок
3. Переконати людей в чомусь
4. Популяризувати свій персональний бренд
5. Презентувати ідею
Чітке розуміння фінальної дії від глядачів відповідає на багато запитань: а що потрібно ставити, а що ні? А чи потрібно описувати занадто довго свою команду чи одразу перейти до користі?
Спочатку ціль, потім все інше.
3. Визначте аудиторію та спосіб донесення інформації
“Андрію, а можна використовувати меми та жарти?”, “А де знайти трендові та модні шрифти?”.
Завжди відповідаю так — якщо ви знаєте, що для аудиторії — це ок, то використовуйте. Студентам “зайдуть” актуальні меми, за допомогою яких ви будете доносити сенс, а на науковій конференції це буде тільки в мінус.
Це дуже банальні речі, але я досі зустрічаю спікерів, й в цілому презентації, які зроблені один раз та демонструються будь-якій аудиторії. Якщо хочете, щоб аудиторія прислухалася до вас, та ви були для неї своїм, то потрібно увімкнути емпатію та зрозуміти, який стиль та подача для неї буде ближчою.
Дорослій аудиторії більше заходять приклади, кейси без вихвалянь та пафосу. Міленіали люблять історії, звертають увагу на форму та особистий бренд спікера.
Що стосується способу донесення: не можна створити презентацію, яка буде однаково працювати для розсилки та публічного виступу. У них різні правила.
Тому завжди перед підготовкою поставите питання: “Які люди і як саме вони будуть дивитися мою презентацію?”.
Найскладніше робити презентації для розсилки, наприклад, комерційні пропозиції. Ви не можете нічого уточнити і презентація повинна сама себе розповідати і мотивувати доклацати до кінця. А як це зробити — дивіться нижче.
4. Зробити чітку структуру та вмістити туди потрібні типи слайдів
Структура — основа презентації. Блоки, переходи, проблема, вступ та кінцівка. Без цього етапу складно досягти хорошого результату. Ми не тільки наводимо красу, ми даємо інформацію зрозуміло, чітко, заплановано.
Найсумніше, коли презентація складається лише з одного типу слайдів. Це нудно. Тільки фото чи тільки графіки. Думаю, що навіть найсерйозніші презентації можна й потрібно розбавляти.
Я виділяю 5 типів слайдів, які можна міксувати між собою в успішних презентаціях:
1. Пояснити. Демонстрація продукту, інформація про нього, фото, схеми, графіки (інфографіка), факти — усе це візуально пояснює як працює ваша послуга чи продукт.
2. Довести. Стараємося фактами довести переваги продукту. Порівнюємо (!), акцентуємо на статистиці, цифрах, покликаємося на дослідження, доповнюємо розумними фразами. Недостатньо сказати, що наш продукт найкращий. Доведіть це — покажіть, що, наприклад ваша СRM система має 15 функцій, а найближчий конкурент — лише 10, хоча коштує на порядок більше.
Дуже потужний тип слайдів для аудиторії скептиків.
3. Здивувати. Максимально привертаємо увагу аудиторії незвичними фото, неочікуваними асоціаціями, пишемо сильні фрази, вирази.
4. Розсмішити. Якщо ви презентуєте саме тій аудиторії, яка розуміє меми, жарти — використовуємо. Важливо, аби було почуття гумору. І у вас, і в аудиторії.
Цей тип слайдів найбільш актуальний для публічних виступів.
5. Направити. Про цей тип слайдів часто забувають, хоча він слугує навігацією для великих презентацій (20+слайдів).
Такі слайди повідомляють аудиторію про початок, кінець, преамбулу, слугують перебивками між слайдами. На них можна писати заголовки, повідомляти про початок нового розділу.
5. Не перевантажувати слайди інформацією. 1 слайд= 1 думка.
Люди втомлюються, якщо на них “вивалювати” багато інформації. Її довкола зараз дуже багато. Ви завжди повинні акцентувати на чомусь одному. Не влазить — робимо новий слайд.
Однієї вимоги щодо кількості слайдів теж не існує. Я рекомендую користуватися формулою 30 секунд = 1 слайд, відповідно, якщо ваша доповідь займає 5 хвилин, доречно створювати презентацію на 10 слайдів, 10 хвилин — 20 слайдів, 15 хвилин, відповідно, 30 слайдів. Одна думка на один слайд. Люди дуже швидко втрачають увагу, тому динаміка дуже важлива.
6. Не розповідати все й одразу. Це найбільш, найбільш, найбільш розповсюджена помилка 95% презентацій. Бажання вмістити всю свою інформації завжди нездоланне, але люди читають тільки те, що їм корисно.
Зазвичай, “вся” інформація наполовину забита слайдами про компанії, про наші досягнення, про наші дипломи. Це важливо… Але не спочатку, а, можливо, в кінці. І на цьому не потрібно робити акцент. Це може бути цікавим тільки вашим співробітникам.
Замість цього, зробіть акцент на тому, яку проблему клієнта ви вирішуєте, як саме це робите, покажіть приклади та оформіть відгуки. Клієнт повинен впізнати себе у вашій презентації. Детальну інформацію про компанію можна розмістити на сайті чи зробити окрему презентацію. Пам’ятайте! Презентація повинна спонукати до дії.
Текст = фокус. Пишемо коротко, зрозуміло, кілометри тексту скорочуємо. Створити зайвий слайд можна безкоштовно, тому розбивайте інформацію на два, якщо в одному її забагато. Презентація для виступу — це завжди про акценти.
7. Один стиль на всіх слайдах. Дизайн не повинен відволікати від наповнення. Ми це з’ясували вже в першому пункті. Знайдіть стиль, який вам подобається і спробуйте це реалузувати у своїх слайдах. Основні рекомендації:
1. Використовуйте не більше 2-х шрифтів
2. Не робіть веселку: не більше 3-х кольорів
3. Текст та зображення повинні бути читабельними і не перекриватися будь-якими елементами дизайну
У своєму дописі я виділив сайти, де можна знайти натхнення.
8. Прибрати всі кліше. Кліше знижують інтерес. Їх можна бачити всюди.
Якщо ви говорите, що ви топ компанія та використовуєте кліше зі стокових сайтів — вам не повірять. Якщо ви продаєте дорогий чи складний продукт із допомогою таких зображень — вам не повірять. Використовуйте зображення, які передають зрозумілу та живу емоцію. Настав час правди. Люди хочуть бачити справжні емоції та чесне ставлення до них. Загравання та штучні люди залишилися у 2005 році.
Де можна зайти хороші фото:
1. Unsplash.com
2. Pixabay.com
3. Stocksnap.io
9. Не розповідати, а показувати! Якщо говорите чи пишете про щось — покажіть. Візуальний доказ інформації збільшує довіру до сказаного в декілька разів. Доводьте максимально через фото, схеми чи відео.
10. Зробити заклик до дії. Без цього ваша презентація не буде робочою. Забудьте про формулювання “дякую за увагу” — вона ні до чого не закликає.
Підкажіть аудиторії, що їй потрібно зробити: записатися до вас на курси, написати вам в телеграмі, лайкнути вашу сторінку, купити книгу, дати вам грошей.
На цей посил повинна “грати” вся попередня інформація, щоб людина чітко розуміла, чому ви просите зробити саме його. Роботоздатність презентації зазвичай перевіряється на цьому фінальному слайді й — скільки % аудиторії зробити дію (це і буде конверсія).
Пандемія вплинула на актуальність презентацій. Стало складніше. Тепер потрібно продавати та презентувати продукти через онлайн. Немає магії фізичної зустрічі, тому важливість кожного слайду росте. Як продавати ідеї в період пандемії? Так само як і раніше:
1. Робити акцент на приклади, показувати, як саме працює ваша послуга. Відео- чи фотоформат.
2. Після презентації завжди намагатися виходити на особистий формат спілкування: зум, телеграм. Щоб додати інформацію чи відповісти на запитання. Сама презентація дуже рідко сама себе продає.
3. Зменшувати презентації в об’ємі. З приходом пандемії люди стали набагато більше часу проводити в онлайні та бренди про це знають. Стало більше таргету, розсилок та іншої інформації. Тому, старайтеся виділятися чіткістю викладу.
4. Використовуйте історії у своїх презентаціях: особисті кейси, як вирішуються проблеми.
Презентації — це зброя будь-якого підприємця, але треба знати, як нею користуватися.