Чим займається маркетинговий аналітик та як стати крутим спеціалістом? Чому це професія «не для всіх»? Які в ній є підводні камені? Наскільки великий попит на ринку праці? Про це та більше Інформаційному порталу PRO Ідеї. Головні новини маркетингу розповіла Неля Онищенко, провідний маркетинговий аналітик консалтингової компанії MOST.
Хто такий маркетинговий аналітик і що входить до його обов’язків?
Маркетинговий аналітик — це певною мірою універсальний спеціаліст, а особливо якщо ти працюєш в консалтингу. Тут немає якогось одного напряму досліджень, а всі обмеження обумовлюються умовами договору. Сьогодні можеш досліджувати особливості попиту на морозиво в Україні, а через тиждень — особливості виробництва сталі в Китаї для казахстанської чи польської компанії.
Утім, маркетингові дослідження не обмежуються тільки аналізом попиту й виробництва. Іншими поширеними частинами досліджень є аналіз конкурентів, характеристика зовнішньої торгівлі, оцінка ризиків та інвестиційної привабливості ринку, аналіз цін, торгової пропозиції. Зараз я працюю в компанії, яка пов’язана з франчайзингом, і тут маркетинговий аналіз усе частіше стосується конкретних компаній та їхньої готовності розвиватися за системою франчайзингу.
Напевно, одним із основних робочих обов’язків маркетингового аналітика є пошук та обробка різнопланової інформації. Якщо ж говорити більш детально, це і вміння працювати із законодавством, і з масивами даних в екселі, і зі спеціалізованими онлайн сервісами, а часто навіть зі звичайними пошуковими системами.
Крім того, аналітику потрібно бути готовим до збору інформації під виглядом «таємного клієнта», до комунікації з замовниками та необхідністю презентувати результати дослідження.
Водночас для мене як для спеціаліста, внутрішній обов’язок — це результативність проведеного аналізу. Аналітик своїм дослідженням має дати відповіді на ті запитання, які були сформовані клієнтом, спеціаліст повинен допомогти вирішити певну проблему або, якщо її вирішити неможливо, запропонувати альтернативу.
Освіта: де вчитися, які курси проходити, як практикуватися?
Основа маркетингового аналізу — це аналітичне мислення, розуміння базових методів та інструментів аналізу й економіки. Не можна сказати, що є одна певна спеціалізація в університеті, після якої стають маркетинговим аналітиком.
Сама я закінчила економіку підприємства, зі мною працювали колеги з дипломами фінансів, маркетингу, економіки, прикладної соціології та різних технічних спеціальностей. Комусь із них ця робота давалася легко, комусь — не дуже, але і в цих випадках усе залежало не стільки від диплома, стільки від особистих якостей. Безумовно, буде простіше освоїти професію людям, які мають базові знання в економіці та маркетингу.
Багато хто розглядає роботу маркетинговим аналітиком як перший етап свого подальшого професійного зростання, а тому йде на стажування в консалтингові компанії ще під час навчання. Як би це не звучало, але такий варіант вигідний для обох сторін: студент отримує необхідні йому знання, а компанія — «дешеву робочу силу». Ці компанії проводять швидкий курс «молодого бійця», де поверхнево вводять студента в курс роботи, а потім поступово підключають до самого аналізу.
Як я вже зазначала раніше, маркетинговий аналітик — це універсальна професія, а сам маркетинговий аналіз, хоч і не так швидко, проте змінюється. З’являються нові підходи до оцінки й аналізу інформації та нові фактори, які варто враховувати в роботі. Тому аби вдосконалити свої навички, можна шукати курси, пов’язані з конкретними маркетинговими інструментами та моделями досліджень. Наприклад, нещодавно я проходила курс, пов’язаний із веб-аналітикою, а до того були курси з дизайн-мислення. У першому випадку здобуті знання допомагають мені глибше аналізувати маркетингову діяльність компанії та її конкурентів в інтернеті й соціальних мережах, в другому — більш комплексно й гнучко підходити до вирішення проблем клієнта.
Які ваші головні поради для новачків?
Колись читала одну книгу про те, як потрібно правильно пояснювати інформацію людям. І там автор зачепив одну цікаву проблему: усі по-різному сприймають інформацію, залежно від досвіду, сфери роботи, кола спілкування. Тому, щоб тебе зрозуміли, уяви себе на місці іншої людини. Відтоді я використовую цей принцип як у спілкуванні, так і в роботі.
Коли мені доводиться працювати з новими людьми в компаній або давати аналітичні задачі, перше, що їм говорю, — «постав себе на місце клієнта». Ознайомся з компанією, її діяльністю, зрозумій проблему. Це можна трактувати по-різному, як із точки зору збору даних, так і формування висновків. Як спеціалісти, ми використовуємо певні терміни, формулюємо думки, і нам здається, що пишемо очевидні речі, але вони можуть бути незрозумілими для людини, яка просто відкрила свій невеликий бізнес і хоче його розширити. Водночас, якщо аналітична робота проводиться для великої компанії, надмірна простота може показати наш непрофесіоналізм. Розуміння цілей дослідження та «болів клієнта» допомагає краще збагнути, на чому варто робити акценти в роботі, де «копати глибше», а яким моментам можна приділити менше уваги.
Друга порада — вибирай достовірні джерела. З одного боку, робота з надійними першоджерелами — це спосіб захистити себе, з іншої — одна з вимог «адекватного» аналізу. Постарайся залишатися об’єктивним. Аналіз — це завжди суб’єктивна оцінка, бо його робить людина. Раніше, коли тільки починала працювати з маркетинговим аналізом, завжди на питання «чи варто виходить на ринок», «чи варто впроваджувати нові послуги» підсвідомо хотілося сказати, що варто. Проте, маркетинговий аналіз — це все ж про факти й прогнози.
І остання порада — навчись шукати щось цікаве для себе в кожному проєкті. Адже, якщо робота пов’язана з цифрами, це зовсім не значить, що в ній немає місця для творчості чи нестандартного мислення.
Які є підводні камені в професії маркетингового аналітика?
Як і в будь-якій роботі, професія маркетингового аналітика має свої підводні камені. Через місяці роботи кожен знайде безліч таких камінців, проте я виділю три, які, на мій погляд, є основними.
1. Маркетинговий аналіз не для всіх. У консалтингових компаніях є дивна розвага щодо маркетингових аналітиків: спрогнозувати, через скільки часу нова людина просто «не прийде». Багатьох кандидатів приваблює сама назва посади «маркетинговий аналітик», а тому, коли приходять на робоче місце, отримують перший проєкт, вони просто не очікують, що потрібно буде цілісінькими днями сидіти за комп’ютером, шукаючи необхідну інформацію, будуючи графіки й діаграми, описуючи все це у звіті. Така робота потребує витримки, концентрації та усидчивості. На моєму досвіді, кожен третій-четвертий кандидат протягом перших тижнів роботи, одного дня просто «не виходить в офіс».
2. Шалений ритм роботи консалтингових компаній, один проєкт за іншим, а інколи й певна одноманітність призводить до внутрішнього вигорання. До речі, це одна з причин великої плинності кадрів в компаніях. Звісно, усе залежить від конкретних роботодавців та їхніх підходів до роботи, проте залишаються в професії далеко не всі.
3. І останнє: не варто будувати ілюзій, що ти знаєш «болі ринку» краще за клієнта.
Настільки великий попит на спеціалістів вашої сфери на ринку? Де порадите шукати роботу?
Попит на аналітиків був завжди. Хоча, коли відкрити Work.ua, можна побачити, що й кількість резюме теж достатньо велика. Якщо шукати кандидата без досвіду роботи, то він знайдеться швидко. Але, якщо йдеться хоча б про рік досвіду, компаніям досить складно підібрати підходящу людину, а закриття самої вакансії може тривати до декількох місяців.
Серед причин і той факт, що значна кількість людей розглядає роботу маркетингового аналітика в консалтинговій компанії тільки як перший етап у кар’єрі, а в подальшому вони шукають роботу поза консалтингом.
Якщо ж говорити про пошук роботи з боку кандидата, то найчастіше використовують Work.ua та Rabota.ua. Набирає популярності серед роботодавців і LinkidIn.