Про тренди email-маркетингу, роль Bigdata в цій сфері, головні якості професіонала, «must read» книги для початківців і рівень зарплати email-спеціаліста.
Коли ви відправляєте черговий лист-розсилку в спам, у діджитал-світі плаче один email-маркетолог. Водночас страждають показники Open Rate та Conversion Rate. Spam Complaint Rate росте, звичайно, але саме йому краще триматися на низьких позиціях.
Деталями роботи email-маркетолога з інформаційним порталом PRO Ідеї. Головні новини маркетингу поділився Олексій Марченко, CEO & Founder Marchenko Marketing.
90 % думок email-спеціаліста — це розробка графіку розсилок, створення дизайну листів та глибоке розуміння ролі email-маркетингу в загальній маркетинговій стратегії. Як показує практика, проєкти дуже відрізняються. Інколи це просто створення регулярних розсилок, розробка акцій та звітність, а бувають унікальні проекти. Наприклад, нещодавно до нас звернувся клієнт, якому необхідно розробити та реалізувати комплексну email-стратегію для маркетплейсу. У таких випадках необхідно глибоко занурюватися в кожен процес проєкту та створювати оригінальні рішення.
Зараз є достатньо платформ для навчання маркетингових професій. Наприклад, Skillbox, Нетологія та інші. Не варто забувати про книги й спеціалізовані блоги, де експерти часто публікують корисні статті.
Якщо обирати серед спеціалізованих курсів, особисто мені подобається школа з email-маркетингу в UniSender.
Багатьох наставників знаю особисто та можу ручатися за їхній професіоналізм і компетентність. UniSender уже давно зарекомендувала себе на ринку email-розсилок та має хорошу репутацію. Крім цього, після проходження курсу отримуєте сертифікат і вам повертають усю суму сплачених коштів за навчання на рахунок в особистому кабінеті UniSender.
Оскільки email-маркетинг не хайповий маркетинговий канал, небагато спеціалістів обирає саме його.
Серйозні компанії вже давно знають про високу ефективність email-маркетингу й готові з руками та ногами забрати хорошого спеціаліста.
Був кейс, коли ми за допомогою email-розсилок зробили 2 продажі на загальну суму 12 млн із маржинальністю 15 %. У результаті клієнт отримав повернення інвестицій в email-маркетинг у розмірі 9736 % або 1,8 млн чистого прибутку.
Ще один кейс: ми об’єднали SMM та email-маркетинг і заробили для online-школи за 5 тижнів 15000$. Прикладів ефективності email-маркетингу можна наводити безліч, та незважаючи на це на ринку таки помітний дефіцит email-маркетологів.
Хоча середня заробітна плата email-маркетолога становить близько 1000$, мало спеціалістів усвідомленно обирає саме цю сферу діяльності. На мій погляд, пов’язана така тенденція з «непопулярністю» каналу та хибним уявленням, що email-маркетинг нікому не потрібний.
1. «Email-маркетинг. Вичерпне керівництво» (Дмитро Кот)
2. «Email-маркетинг для інтернет-магазину: інструкція по впровадженню» (Олексій Єфімов)
3. «Практичний Email-маркетинг» (Олексій Єфімов)
4. «Доставка в Inbox — рівень «Бог» (Леонід Ніколаєв)
5. «Розсилки, що продають» (Ян Броди)
1. Гіперперсоналізація й омніканальність. Саме вони в 2021-му році виходять на перший план в email-маркетингу. Розсилки стануть ще більше орієнтовані на читача, його потреби та інтереси. Економте час аудиторії, відправляючи максимально релевантні пропозиції.
2. Ще більше пошириться AMP — технологія, яка дає можливість додати в email інтерактивні елементи. Якщо у вас Gmail, то, імовірно, отримували листи з AMP. Поки далеко не всі поштові служби дають можливість відправляти інтерактивні розсилки, але ця технологія однозначно буде поширюватися й набирати популярності.
3. Bigdata в email-маркетингу. Ми вже звикли, що Facebook, Google та інші IT-гіганти збирають персональні дані, наприклад, інформацію про наші уподобання та дії, а потім використовують її в комерційних цілях для створення високоточних рекламних пропозицій. В email-маркетингу bigdata вже давно з’явилася, але її популяризація проходила досить повільно, що пов’язано з високою вартістю впровадження. Останнім часом bigdata стає все доступнішою, а її ефективність зростає.
• Email-маркетолог — це універсальний солдат, який повинен фантазувати, як гуманітарій, та мислити аналітично, як технар. Адже перед ним стоїть завдання не тільки створити гарний і цікавий лист, але й продумати стратегію розсилок, зуміти проаналізувати їх результати та зробити правильні висновки.
• Email-маркетолог повинен бути комунікабельним, аби налагодити контакт із колегами й клієнтами. У роботі доводиться шукати підхід до різних людей. Не варто соромитися щось уточнювати в керівництва або клієнтів, адже від чіткого розуміння завдання багато в чому залежить успішна реалізація проєкту.
• Багатозадачність — ще одна здатність, без якої не обійтися email-маркетологу. Часто одному спеціалісту доводиться вести кілька проєктів паралельно. Тому важливо пам’ятати всі завдання, вибудувати план роботи, щоби вчасно перемикатися між ними й не порушувати термінів.
• Email-cпеціаліст повинен володіти логічним мисленням і розумінням причинно-наслідкових зв’язків, бо він буде стикатися з даними, із мовами програмування та налаштуванням автоматизації.
• Грамотність і вміння лаконічно доносити свої думки — дуже важливі навички для email-маркетолога. Це потрібно як для текстів, так і для спілкування із замовниками/керівництвом. Професія безпосередньо пов’язана з листами, тому необхідно набити руку в копірайтингу.
1. Inbox Rate. Почнемо з питання доставлення листів як одного з основоположних компонентів успішності email-маркетингу. Це відсоток листів, які було доставлено одержувачам.
2. Open Rate. Ця метрика показує відсоток підписників, які відкрили лист. Відкриття бувають унікальні (відкриття окремого підписника) та не унікальні (усі відкриття email). Для маркетингових листів хороший open rate — 15–25 %, а для тригерних — 30–40 %.
3. Conversion Rate. Коефіцієнт конверсій — це відсоток підписників, які виконали цільову дію, коли перейшли за посиланням із листа. Наприклад, купили товар, записалися на курс або зареєструвалися на сайті.
4. Unsubscribe Rate. Цей коефіцієнт показує відсоток користувачів, які відписалися від розсилки. Хорошим показником прийнято вважати розмір відписки до 0,5 %.
5. Spam Complaint Rate. Цей KPI показує відсоток листів, які підписники позначили як СПАМ. Скарги на спам шкодять репутації відправника, тому намагайтеся, щоб їх відсоток не перевищував 0,1 %.