Золоте правило резюме, роль фотографії в ньому, типові помилки й табу в оформленні, нюанси сімейного стану, національності, освіти й досвіду роботи — про це Інформаційному бізнес-порталу PRO Ідеї. Головні новини маркетингу розповіла Анна-Марія Сабов, незалежна HR-консультантка, партнерка рекрутинг&hr агенції reteam.business.
Резюме має «продавати» вас і ваш досвід. Воно повинно:
• привернути увагу
• залишити слід в пам’яті про вашу компетентність
• структуровано подати інформацію щодо досвіду
• освітлити підходящі моменти експертизи
Є золоте правило — резюме на 1-2 сторінки.
Краще не використовувати сайти-конструктори, а намагатися створити унікальний дизайн резюме через спеціальні програми, такі як Canva (це безкоштовно, і є дуже багато шаблонів для натхнення).
ФОТО. Якщо ви претендуєте на посаду, яка потребує спілкування з клієнтами (офіс-менеджер, асистент, адміністратор, менеджер з продажу, спеціаліст з обслуговування), то насамперед подбайте про фото в резюме.
Проте якщо ваша ціль — не посада Front office (пряме спілкування з клієнтами офлайн), то без фото можна обійтися. Наприклад, за кордоном зараз вважається недоцільним вставляти свою світлину в резюме.
Також якщо гарного студійного фото немає, краще не додавати його взагалі. Усміхатися можна) І, до речі, не обов’язково фотографуватися в костюмі.
1. Якщо Ви навчалися й у коледжі, і в університеті за однаковою спеціальністю, вказуйте щось одне. Узагалі, якщо маєте університетську освіту, коледж можна вже не зазначати. Винятком можуть бути хіба закордонні навчальні заклади.
2. Якщо ви закінчили бакалаврат та магістратуру за однією спеціальністю, вказуйте тільки вищий рівень освітньої кваліфікації — магістратуру.
3. Студентам можна вказувати середній бал успішності та робити приписку про диплом із відзнакою.
4. Додаткова освіта: зазначайте те, що безпосередньо стосується посади, на яку ви претендуєте. Будь-які інші побічні сертифікації хай залишаться в рамочці вдома.
5. Також варто вказувати дані щодо освіти у зворотному хронологічному порядку та зі згадуванням року проходження/здобуття.
На мою думку: в резюме потрібно вказувати те навчання, що було практичним (тобто формат тренінгу), де ви відпрацювали якусь навичку, а не просто послухали матеріал.
Якщо ви обіймаєте керівну посаду, вкажіть кількість підлеглих одразу після назви посади, у дужках.
Описати лаконічно весь функціонал — це велике мистецтво.
Існують навіть певні рекомендації щодо кількості рядків: максимум — 10, краще 7-8 для останнього місця роботи. Чим давніший досвід, тим менше рядочків. Для досвіду 10-річної давнини (якщо це не 2-га посада за все ваше професійне життя) можна взагалі не розписувати функціонал або обмежитися однією фразою.
Досягнення також варто вказувати, щоб продемонструвати, яку реальну користь ви можете принести компанії. Ідеально, якщо здобутки віддзеркалюють функціонал: коли пишете про оптимізацію процесів у відділі як обов’язок, то в досягненнях зазначте, наскільки це було корисно для бізнесу (зниження простоїв на Х% чи Х тис. грн, підвищення виробітку чи продуктивності команди в 2 рази і т.д.).
1. Резюме — це офіційний документ. Не варто занадто багато уваги присвячувати висвітленню в ньому особистісних речей на кшталт хобі, джерел мотивації, звичок та кількості онлайн-вебінарів для загального розвитку, які ви прослухали.
2. Резюме на 4 сторінки, де вказаний досвід роботи 16-річної давності. Роботодавця цікавлять максимум останні 10 років, а то й 5, оскільки знання дуже швидко застарівають.
3. У стандартних шаблонах резюме є графа «ціль». Зазвичай в інтернеті радять написати там щось на кшталт «максимально використовувати свій потенціал і приносити користь компанії». Це жахливо, не пишіть так. Подібні фрази лунали років 10 назад — і зараз над ними тільки посміються.
4. Не варто вказувати адресу пошти, де були б нікнейми, дати весілля, нецензурщина. Найкраще для розміщення в резюме використовувати ім’я, прізвище та розповсюджений в багатьох країнах мейлер @gmail.com.
5. Краще не писати про сімейний стан, щоб не порушувати теми дискримінації та не провокувати роботодавця на незручні запитання. Особливо недоречними будуть приписки «у цивільному шлюбі», «холостяк», «розлучений».
6. Те саме стосується наявності дітей та їх віку.
7. Не варто окремо писати про стать та національність. Ці рядки — стандартні поля, якщо ви створили резюме за допомогою безкоштовного шаблону на сайті пошуку роботи. Вони розміщений насамперед для дослідження аудиторії сайту та щоб надати можливість роботодавцям використовувати фільтри.
Я знаю одну нову грамотну книгу про те, як скласті резюме. Автор, до речі, українець Михайло Притула, назва — «Резюме на мільйон».
Вона продається тільки онлайн, друковану не знайти. Там дійсно можна почерпнути корисні поради не з часів СРСР.
А ще краще користуватись послугами кар’єрних консультантів, які точно допоможуть підготувати резюме з урахуванням особливостей досвіду кожного. Я також надаю такого роду послуги — звертайтеся.