Як ефективніше розпочати комунікацію з роботодавцем? Де шанси зайняти омріяну посаду вищі? На що звертає увагу HR-спеціаліст? Які головні табу й поради для пошуковців?
Інформаційний бізнес-портал PRO Ідеї. Головні новини маркетингу розбирався з кандидатами та HR-фахівчинею.
«Найгірше, коли треба чекати й нічого не здатен зробити. Від цього можна збожеволіти», — написав колись Еріх Марія Ремарк. Тоді ще автор не здогадувався, наскільки актуальним буде його вислів для шукачів роботи. Надіслали резюме — і час раптом почав тягнутися дуууже довго. Знайома ситуація? А що, як оминути стандартний алгоритм і вийти відразу на компанію?
Якщо говорити про будь-який пошук роботи, то зрозуміло, що без першочергового резюме буде складно відобразити свій набутий досвід у кращому форматі.
Так, різні компанії можуть використовувати інші варіанти. Наприклад, створення мотиваційного листа, відео-резюме або ще якихось креативних робіт.
Виділяючи резюме як першочерговий та стандартний підхід до комунікації з компанією, треба розуміти, що воно конкретно розроблене на позицію, яку ви обрали. Професійний HR одразу може розпізнати стандартне резюме «для подачі в різні компанії з різними вимогами» (де розписаний увесь можливий досвід зі всіх сфер роботи) та резюме, яке ви робили «відповідно до обраної позиції».
Перевагами резюме виступає конкретність та стислість вашого досвіду в одному файлі. Наприклад, ще не знайомлячись особисто, HR може оцінювати ваші скіли та обирати кращих із кращих.
Перш ніж надіслати резюме, ви маєте можливість подумати, чи є релевантними ці слова/досвід/навички відповідно до позиції. В особистій розмові часу на довгі роздуми немає.
Ви можете бути в резерві кандидатів компанії, якщо надіслали своє резюме. Трапляються ситуації, коли компанія терміново шукає людину для закриття позиції, — і вас можуть запросити на роботу.
1. HR отримує від 100 до 1000 листів (залежить від компанії). Тому, обираючи кандидатів, він витрачає до двох хвилин, щоб зрозуміти, чи є сенс продовжувати зв’язок з людиною, чи ні. Ви могли зробили орфографічні помилки або дуже абстрактно описати свої навички — HR уже не розглядатиме такого резюме.
2. Можуть виникнути технічні проблеми — і ваше резюме просте не дійде до HR або заблукає серед інших документів.
3. Завжди є ймовірність, що навіть професіонал не так зрозуміє деякі слова в резюме, а отже, сформує помилкову думку про кандидата на основі швидкого прийняття рішення.
Це достатньо рішуча дія. Людину, яка обрала такий шлях, можна описати як цілеспрямовану та, що важливо, зацікавлену в позиції. Отже, мотивація кандидата є дійсною перевагою. Навіть якщо в людини менше досвіду, але достатньо мотивації щодо професійного розвитку та розвитку компанії, вона буде мати більше шансів у порівнянні з досвідченішим, але не таким мотивованим кандидатом.
Виходячи на зв’язок з компанією, треба конкретно розуміти, із якою метою ви це робите, мати готові запитання до HR департаменту. Якщо безпосередньої зацікавленості в компанії немає, а просто вирішили спробувати себе, не витрачайте ні власного часу, ні часу роботодавця.
Перевагою прямого звернення є те, що HR-спеціалісту буде цікаво провести співбесіду, аби дізнатися більше деталей про вашу кандидатуру на посаду.
Водночас іноді кандидати забувають, що HR — це не робот, який на зв’язку 24/7. Відповідати о 12-й ночі вам не будуть, але значна кількість таких повідомлень може призвести до вигорання. Поважайте кордони інших людей так само, як поважаєте свої.
У кожного HR департаменту головна мета — знайти найкращого кандидата, але зрозуміло, що поняття «найкращого» суб’єктивне.
Зі свого досвіду скажу: ініціативність є показовою рисою кандидата, тому шанси на зайняття позиції можуть бути вищими. У будь-якому випадку резюме — базова складова, тому навіть якщо ви вийшли на зв’язок з компанією, будьте готові надіслати своє резюме або мотиваційний лист. Знову наголошу: ви повинні зрозуміти заздалегідь, навіщо вам саме ця позиція саме в цій компанії.
Коли мені писали кандидати в особисті повідомлення або на пошту для деталізації якихось аспектів, були приємно спілкуватися зі вмотивованими людьми. І я точно пам’ятаю, що декілька з них у результаті отримали свою омріяну позицію.
HR може додати вас у резерв та повернутися до вашої кандидатури в будь-який момент. Не бійтеся проявляти свої бажання, ставити запитання, але не забувайте про повагу.
Наразі конкурентність зростає, а тому бути поміченим та стати «тим самим обраним» складніше. Тенденція показує, що перемагають ініціативні, креативні кандидати, але й професійність та відповідальність не відходить на другий план.
Резюме є must have інструментом під час пошуку роботи. І навіть якщо компанія його не вимагає (хоча за власним досвідом не пригадаю таких кейсів), безумовною перевагою резюме є можливість скласти загальну картину професійного «Я» насамперед для себе. Це всі особисті досягнення, досвід, навички.
Склавши резюме, ви будете більш упевненим на співбесіді, оскільки матимете готовий конспект зі своїм бекграундом.
До того ж деякі компанії з креативних індустрій охоче приймають відео-резюме, що вже дає можливість не тільки розповісти про себе, але й продемонструвати креативність.
Серед недоліків можна виокремити вірогідність того, що ваше резюме просто пройде повз очі HR-менеджера.
Це загалом реально виправити відправленням його на початку тижня в робочі години. Ну й для тих, хто лише починає будувати кар‘єру та має мінімум досвіду, іноді здається неможливим сформувати круте резюме.
У такому випадку варто фокусувати увагу на особистих якостях, необхідних для потенційної роботи, та досвіді в інших сферах (волонтерство, активна участь у житті навчального закладу тощо).
Уперше я самостійно вийшла на компанію «1+1» ще тоді, коли була першокурсницею. Писала скрізь усім: і рядовим журналістам, і редакторам, і навіть генпродюсеру (на той час посаду обіймав Ткаченко), щоб мене взяли на стажування на вакансію журналістки. Вийшло. Відтоді я постійно розвивалася, шукала нові можливості та знайомства, випрацьовувала професійні навички.
Згодом перейшла на телеканал «Інтер». Схема залишилася такою ж: самостійно контактувала з працівниками, зокрема написала у Facebook продесюру проєкту, де хотіла працювати.
Страх є завжди, особливо коли надсилаєш перше смс. Ніколи не знаєш, якою буде реакція, прочитаєш у відповідь ТАК чи НІ. Але ж, як-то кажуть, за спрос не дают в нос). Тому я особисто збираюся з думками й просто згадую, заради чого це роблю.
Насправді ризиків від такої тактики менше, ніж переваг. Самостійний вихід на компанію — це коли за бажання ти знайдеш будь-який контакт, це коли можеш швидше пройти онлайн-співбесіду, це шанс показати себе як цілеспрямовану людину, це коли пишеш журналісту — він дає контакт редактора — компанія вже від початку бачить зацікавленість та ініціативність.
Із власного досвіду скажу: роботодавці реагують позитивно. Навіть коли на етапі онлайн-спілкування періодично нагадую про себе в месенджерах, люди зазвичай приємно дивуються тактиці «Не здаватися!»