Про світові тренди рітейлу, як на них вплинула пандемія та як змінюється купівельна поведінка в нових умовах.
З приходом пандемії в Україну, бренди почали шукати нові рішення для адаптації свого бізнесу під умови карантину. Особливо кардинальні зміни відбулись під час переходу до повного закриття ресторанів, магазинів, кінотеатрів, торгових центрів та іншого.
Про тренди в комунікації брендів під час Covid19 дискутували CEO IDNT Микола Чумак, керівний партнер IDNT Олена Коронотова та рітейл-директор Євген Дейнеко.
Кожні три роки у всьому світі проходить захід №1 у світі рітейлу — Єврошоп в Дюссельдорфі. Це величезна світова подія, у якій беруть участь понад 120 000 учасників з 60-и країн світу. 2 000 експонентів демонструють передові рішення в рітейлі. Цими рішеннями надихнулись спікери й виділили декілька ключових моментів, якими поділились на дискусії в межах RAU EXPO 2020.
“Коли почався карантин, ми отримали декілька запитів, і зараз напевне 3/4 проектів, які веде компанія, мало того, що знаходяться в різних країнах, вони почались під час карантину, коли літаки вже не літали. Це вселяє певний оптимізм, якщо подивитись на наш ринок: частина була запущена під час карантину, частина трішки раніше, але продовжували. Але якщо подивитись на ці проекти, що в них цікавого та нового, то це часто були якісь нові сервіси, нові товарні категорії, які були не притаманні рітейлеру, і навіть нові бізнес-моделі”, — Микола Чумак.
Самообслуговування
“Один із найочевидніших трендів — самообслуговування. Персонал за кордоном коштує дуже дорого. У нас знайти персонал дуже важко, бо висока плинність кадрів, тому все, що можна перевести в самообслуговування, переходить в самообслуговування. Це стосується каси самообслуговування, полиць, які можуть зчитувати товар, який ти береш, камер, які фіксують куплені товари”, — Євген Дейнеко.
Персоналізація пропозицій від магазинів
“Оскільки ми живемо в епоху диджиталізації та “всіх нас видно”, то пропозиції всередині магазину можуть бути персоналізованими. Клієнта можна ідентифікувати на вході та спеціально для нього пропонувати якісь унікальні речі, ціни на якісь продукти. Або ж для тебе можуть бути персональні тимчасові акції, які діють під час перебування в магазині. Все спрямоване на те, що поки ти в магазині, тобі повинні щось запропонувати”, — Євген Дейнеко.
Товарні пропозиції магазинів
“Не можна проєктувати, планувати магазин на якусь довгострокову перспективу. Тобто, магазин повинен будуватися таким чином, щоб мав змогу змінитись миттєво.
Тому холодильники, полиці, інші комунікації в магазинах повинні бути влаштовані таким чином, щоб легко можна було змінити планограму, змінити кількість стелажів, миттєво перетрансформувати магазин під нові реалії та потреби, нові товарні пропозиції”, — Євген Дейнеко.
“Ми дивимось за тим, як змінюється пропозиція всього ринку. У цьому році тренд на модерне обладнання. Ми у своїх концепціях пропонуємо обладнання на колесах саме тому, що це може бути більш гнучкими інвестиціями в розробку форматів в торгову точку. І коли ми побачили, що у порівнянні з минулими роками в Єврошопі цього стало набагато більше, я закликатиму рітейлерів звернути на це увагу.
Тренд на мобільність. Тренд на те, що завтра може щось змінитись: магазин збільшиться, магазин зменшиться, зміняться товарні категорії, зміняться ключові категорії в магазині. Актуальне керування інвестиціями у квадратний метр торговельної зали”, — Євген Дейнеко.
Керування емоціями за допомогою світла та освітленості в торговельній залі
“Технологія LED перемагає всі інші технології не тільки шляхом економічності, а й компактними розмірами. Тому світло в залі торговельного приміщення переміщується не тільки як загальна освітленість, а й на полиці, на холодильники. Підсвітка може бути індивідуальна для кожної категорії товарів, залежно від фактури товару, кольору, напрямку.
LED-технології допомагають керувати дуже тонкими налаштуваннями спектру, щоб будь-які відтінки кольору представити в найбільш вигідному світлі, й тим самим грати настроями й враженнями в магазині. Також LED-технології дозволяють зробити освітлювання в магазині гнучким: ми можемо зробити яскравіше, темніше. В різних зонах робити різні рівні освітлюваності”, — Євген Дейнеко.
“Продовжуючи тему світла, дуже важливий блок емоції в рітейлі, керування споживацьким досвідом через створення вражень, візуального контенту, аромату, кольору, звуку.
У цьому році більше уваги почати приділяти таким аспектам як манекени. Ці манекени стали живими. Люди фотографувались з манекеном і не можна було розрізнити, де людина, а де манекен.
Манекени стали “толерантними”: plus size, афроамериканські моделі. У людей це відкликається, бо цей тренд достатньо живий.
Ще один важливий момент пов’язаний з тим, що в таких категоріях товару як, наприклад, фешн, достатньо багато пропозицій з’явилось в керуванні вражень в примірювальній.
Тому що примірювальна дуже часто — це фінальна точка, де споживач приймає рішення про те, здійснювати покупку, чи не здійснювати. Там можливе керування сценаріями: вуличне світло, світло вечірки, вечірнє світло як в ресторані, офісне світло. Є можливість вибору режиму”, — Олена Коронотова.
Карантин вніс корективи в кожен бізнес світу та України. Тепер пріоритети націлені на споживача: саме він вирішував ці нелегкі пів року, кому віддати гроші в такі скрутні часи.
Фото: rau.ua