Про те, як відкрити стартап в Україні без юридичних проблем, та чи варто взагалі починати цю справу – розповів юрист Legal It Group — Іван Лясківський.
Відкрити стартап — мрія багатьох людей, оскільки наявність своєї справи дарує багато можливостей як для самореалізації, так і для заробітку. Але натхненні ідеями, люди часто забувають про юридичний бік стартапу, через що стикаються з серйозними проблеми в майбутньому.
На сьогодні, стартап – це молодий і перспективний проект. Доволі часто, це саме проект, а не компанія як зареєстрована юридична особа, тому що учасники стартапу в першу чергу думають про креатив, а в останню – про юридичний аспект діяльності.
На жаль, такий підхід має негативні наслідки для проекту у довгостроковій перспективі. Тому варто не нехтувати юридичною стороною своєї діяльності, а завжди приділяти їй увагу.
Стартап потрібен або тим, у кого є чудова та відмінна ідея для бізнесу, або тим, хто хоче долучитися до стартапу і працювати на його благо, або інвесторам, які хочуть вигідно інвестувати свої фінансові ресурси.
Щоб стартап не потонув після того, як закінчиться шалений ентузіазм його учасників, бажано знайти інвестора або інвесторів, які могли б підтримати цей проект фінансово та забезпечити можливість творчої діяльності учасників стартапу.
Також для організації стартапу потрібні ідея для проекту, надійна команда та шалене натхнення робити проект. Важливо не забути юридично оформити відносини з членами команди.
Варто пам’ятати, що разом з приходом інвестора до стартапу приходить необхідність легалізуватися та зайнятися юридичним аспектом своєї діяльності, тому що мало інвесторів погодяться віддавати гроші «під чесне слово».
Для роботи з інвесторами стартапу варто переконатися, що він:
• відкрив компанію під стартап;
• оформив договірні відносини з учасниками та засновниками стартапу;
• зареєстрував права інтелектуальної власності, які належать стартапу – торгову марку, права на софт тощо;
• підготував якісний договір з інвестором під залучення інвестицій.
У житті будь-якого стартапу може бути декілька основних проблем:
1. Нестабільність та обмеженість команди
Команда стартапу схильна до частих змін. Фаундери виходять з проекту, учасники ротуються або починають власні проекти, партнери змінюються.
Також через обмеженість фінансових та людських ресурсів стартап проектів, доволі часто один учасник стартапу може бути одночасно фаундером, секретарем, головним девелопером і маркетологом проекту. Така мультизадачність негативно впливає на якість його роботи.
2. Відсутність чіткої бізнес-стратегії
Ідея – це одне, а перетворення ідеї на бізнес-стратегію – це зовсім інше.
На жаль, часто стартап працює, не маючи чіткого бізнес-плану. Це призводить до того, що через півроку-рік учасники команди не розуміють, що і навіщо їм потрібно робити. Після цього настає кінець.
3. Проблеми росту
Не усім стартапам вдається знайти інвестиції тоді, коли вони цього хочуть. Багатьом стартапам взагалі не вдається знайти інвестицій.
Як наслідок – стартап так і залишається лише проектом, а не бізнесом. Це великий ризик, на який варто звертати увагу перед початком стартапу. Якщо ви зробите все правильно – зовсім не факт, що інвестори кинуться на вас, як коти на валеріану.
Прогнозувати наперед, які вигоди або збитки принесе стартап – марна справа. Доцільним буде говорити про переваги та недоліки бізнес-моделі стартапу.
З цієї точки зору, безперечними перевагами стартапу є:
• мобільність і можливість швидко змінюватися та адаптуватися;
• креативність;
• ідейно згуртована команда.
І навпаки, беззаперечними недоліками стартапу є:
• його нестабільність: як показує практика, стартап у будь-який момент може зникнути з лиця Землі;
• обмеженість ресурсів;
• доволі часто – відсутність чіткого розподілення компетенції між учасниками стартапу.
Головна перевага стартапу — формат бізнес-моделі, яка дає змогу маленькій групі осіб почати реалізувати гарний бізнес-проект фактично без будь-яких ресурсів.
Ми надавали юридичний супровід та розробляли правила користування веб-сайтом для проекту Vet online — надання онлайн-консультацій ветеринарами. Такий проект значно полегшує життя власникам домашніх тварин.
Також, ми надавали юридичний супровід проекту Secret Ticket. Цей проект надає доволі цікаву послугу – можливість замовити секретну дводенну подорож. Ти не знаєш, у яке місто ти їдеш, що ти там будеш робити, – всією організацією займаються замість тебе. Було дуже важливо передбачити усі можливі ситуації/питання від клієнтів та вичерпно їх прописати у правилах користування для проекту.
Ще один проект, якому ми надавали юридичну допомогу — Phonal AI. Це програмне рішення, яке надає послуги автоматичного розпізнавання мови та автоматичної генерації мови. Для багатьох колл-центрів це знахідка.
Перед тим як створювати стартап, потрібно оцінити свої можливості, щоб мінімізувати ризики в майбутньому. Успіх стартапу полягає не тільки в цікавій ідеї та натхненні, але й в юридичній відповідальності, бізнес-стратегії, підібраній команді.
Тільки комплексний підхід та відповідальне ставлення до стартапу призведе до успіху проєкту.