Детальніше про професію копірайтер.
Багато студентів думає, що розпочати свою кар’єру з професії копірайтера — найлегший шлях і це неважка робота для підробітку. А що там такого? Береш щось з інформації в Інтернеті, рерайтиш та отримуєш гроші. Але досвідчені фахівці готові заперечити таке легковажне ставлення до копірайтингу.
Катерина Мельник, копірайтерка маркетингової агенції MullenLowe Adventa, екс-копірайтерка компаній Fedoriv Agency, Provid, Leo Burnett Ukraine, розповіла читачам PRO Ідеї. Головні новини маркетингу, що входить в обов’язки копірайтерів і чому ця професія зараз незамінна на ринку.
О, раніше це був дуже екзотичний звір! Досі згадую, як батьки моєї подруги думали, що я професійно допомагаю людям ксерокопіювати. Але час минув, і тепер більшість людей вже знають, що копірайтер — той хто пише. І в цьому, напевно, є багато правди, але не вся. Бо, крім копірайтерів-райтерів, є копірайтери-креатори або креативні копірайтери. Їх, власне, я і представляю.
Це ті, хто працюють в рекламних агентствах, частіше за все в парі з артдиректорами, і основним продуктом яких насамперед є комунікаційні ідеї. А вже потім – реалізація цих ідей у конкретних формах: описах концепцій, сценаріях рекламних роликів, слоганах, принтах, диджиталі. Тобто ці копірайтери необов’язково володіють словом на високохудожньому рівні, але вони точно добре формулюють словами ідеї.
Знову ж таки, все залежить від підвиду копірайтера.Копірайтери-креатори потрібні в рекламних/комунікаційних/креативних агентствах. Ті, що просто райтери, — там, де створюють текстовий контент для регулярного наповнення сайту компанії, соціальних мереж, брошур, розсилок тощо.
Якщо мова про рекламного копірайтера — це генератор ідей. А без ідеї, без сенсу, який має бути в основі реклами, не буде потім нічого. Нічого хорошого, точніше.
Копірайтер-райтер — це, по суті, «голос» компанії. Те, як він пише, у якому стилі спілкується з людьми через текст, впливає на формування образу бізнесу.
Профільна освіта (сюди відношу і курси), звичайно, буде плюсом — у першу чергу, для вас самих. Швидше розкладе все на полички у голові, допоможе зануритися в рекламне середовище. Але вона не обов’язкова. Принаймні, я з таким запитом не зіштовхувалася.
Як правило, у рекламне агентство беруть за портфоліо або тестовим завданням, які показують, як ти придумуєш.
А щоб добре придумувати (основна навичка успішного копірайтера) — тут уже у кожного свій секрет. Мій особистий — постійно наповнювати свій «казанок». Читати, дивитися, спостерігати, здобувати різний соціальний досвід.
До речі, про навичку, про яку ще не згадувалося — вміння презентувати свої ідеї. Вербально! Перед колегами, а потім і клієнтом. Це теж важливо вміти копірайтеру.
Я вже рік працюю вдома. І мені ок!
Бракує людей, проте є свої плюси. Тепер завжди є місце, щоб спокійно «поштормити» з напарником — Telegram або ZOOM.
Їх багато, як і в будь-якій більш-менш творчій професії, яка до того ж сильно пов’язана з комунікацією з різними людьми.
Гарна новина — усі вони переборні, крім однієї — суб’єктивної емоційної оцінки ідей. Коли роботу (ролик, слоган, концепцію) оцінюють не за тим, чи вона виконує поставлену задачу, а чи подобається вона, чи відповідає особистим уподобанням та уявленням про прекрасне.
І це частково нормально, адже замовнику має подобатися те, що він купує. А з іншого боку, він або вона купує це не для себе, а для споживачів свого продукту, для людей іншого віку та соціального стану. Цей аргумент зрідка спрацьовує на повну, тому доводиться йти на компроміси. «Програвати битви», але тільки для того, щоб «виграти війну».
Я досі вірю, що все можливо, якщо ти цього сильно хочеш. Особливо, якщо ти вправний в тайм-менеджменті та загалом дисциплінований.
Але, якщо є амбіції досягнути вершин у креативній сфері, то тут завжди знайдеться, на що витрати вільну хвилину. Наприклад, «штормити» фестивальні роботи.
До старшого копірайтера. Потім до групхеда, а врешті й до креативного директора.
Звичайно, на кожній кар’єрній ланці обов’язки змінюються. Чим вища позиція, тим більше менеджменту з’являється у роботі. Тому можна залишатися копірайтером, далі просто працювати над створенням і реалізацією рекламних ідей, але вдосконалюватися професійно.
Не чула про такі. Гарні копірайтери потрібні, бажано одразу досвідчені.
Спершу визначитися, який ви копірайтер.
Якщо креативний, тоді слідкувати за світовою рекламою. Але не просто дивитися, а саме розбирати її у себе в голові на детальки: як звучить ідея, її реалізація. А ще думати, як можна було б реалізувати цю ідею по-іншому.
Вправ маса. Головне — робити це регулярно!