Наскільки подкасти актуальні в Україні.
Останнім часом подкасти стають дедалі популярнішими, хоча зовсім нещодавно були чимось незвіданим в Україні.
Взагалі ж подкасти – це аудіопрограми, серіали або блоги, які можна завантажувати або слухати онлайн. Головна відмінність подкаста від радіо – це можливість обрати жанр та тему і слухати в будь-який зручний час. Це чимось схоже на Netflix або YouTube, тільки аудіо.
Наскільки подкасти мають попит на українському ринку, PRO Ідеї. Головні новини маркетингу розповів Володимир Анфімов — автор подкасту “Інше інтерв’ю”, героями якого є відомі українці. Серед гостей подкасту вже були Ярослав Грицак, Ірма Вітовська, Оксана Линів, Сергій Притула, Євген Клопотенко та багато інших.
Сам термін «подкаст» з’явився у 2004 році як поєднання двох слів – «iPod» та «broadcasting» (телерадіотрансляція). Його вигадав британський журналіст Бен Хеммерслі у статті для The Guardian, у якій писав про досить оригінальний спосіб ділитися своїми думками в Інтернеті – записуючи й викладаючи аудіофайли.
На той момент на заході такі аудіоблоги ставали дедалі популярнішими, а у 2005 році «подкаст» навіть внесли в Оксфордський словник як слово року.
З розвитком технологій подкастинг набирав обертів і отримував все більше прихильників як серед слухачів, так і серед креаторів: подкастерами ставали теле- та радіоведучі, актори, шоумени та журналісти.
Ну, а справжній бум стався у 2014 році, коли вийшов «Serial» – подкаст у форматі документального детектива, у якому розслідується загадкове вбивство школярки. «Serial» швидко став культовим, продемонструвавши, що подкасти можуть конкурувати не тільки з текстовим, але і з відеоконтентом.
Прослуховування класно зробленого подкасту дарує ні з чим не зрівнянне відчуття, коли завдяки голосу та звукам твоя уява малює в голові картинку, у яку ти віриш, адже сам її створив.
Плюс подкасти дають можливість поєднувати прослуховування з іншими видами активності, що є великою перевагою при щільному графіку. Особисто я слухаю подкасти за кермом або на прогулянці з собакою.
Якщо ми зайдемо в розділ «Топ-шоу» українського Apple Podcasts, то побачимо, що україномовних подкастів там близько 15%. Приблизно стільки ж російськомовних подкастів, зроблених в Україні. Решта – це російський продукт. І це дуже невтішна статистика.
Переконаний, що найкращий спосіб пропагувати україномовні подкасти – створювати якісні шоу українською, які буде цікаво слухати.
Водночас надихатися краще англомовними продуктами, адже більшість популярних російських подкастів – це перероблення чогось, що вже було створено на англомовному ринку. Скажімо, творці популярного у нас і в Росії реаліті-подкасту «Заварили бизнес» не приховують, що надихалися американським шоу «StartUp».
Зазвичай ті, хто мене цікавить, як герой «Іншого інтерв’ю», охоче погоджуються брати участь в записі подкасту.
Однак, через щільний графік спікерів, інколи доводиться чекати на наше спілкування декілька місяців. Рекорд був встановлений з Ірмою Вітовською – між нашим першим контактом та власне записом минуло майже пів року.
У створенні подкастів дуже важливою є регулярність. Водночас графік виходу нових епізодів не має вас виснажувати.
Особисто я вирішив випускати свіжий епізод раз на два тижні та влаштовувати собі канікули між сезонами. Наприклад, зараз відпочиваю перед стартом третього сезону.
На відміну від музики, подкасти можуть бути не тільки розвагою, але і чимось, що приносить користь. Існує безліч подкастів про науку, бізнес, здоровий спосіб життя, духовний розвиток тощо.
Водночас подкасти створюються з фокусом саме на слухове сприйняття, тому, на відміну від фонового прослуховування відео на YouTube, у вас не буде приводу «залипати» в екран комп’ютера чи телефону.
Передусім, це зручно: ви можете спокійно гуляти, займатися спортом, їхати в транспорті чи за кермом і слухати улюблений подкаст. А всім тим, хто каже, що не може сприймати інформацію на слух, раджу просто ретельніше пошукати подкаст, який підійде саме вам.
Так. Існує два способи це зробити: шляхом реклами та підтримки від слухачів. Багато популярних подкастів поєднують обидва варіанти.
Скажімо, в «Іншому інтерв’ю» ми співпрацюємо з брендами та пропонуємо слухачам підтримати подкаст донейтами й отримати за це «плюшки» – ранній доступ до епізодів, бонусні фрагменти, які не увійшли до основного випуску тощо.
Якщо говорити мовою цифр, то за дослідженням Nielsen, реклама у подкасті у 4,4 рази ефективніша за візуальну рекламу. Справа в довірі – постійні слухачі подкасту сприймають ведучого – як доброго знайомого, якому довіряють. І тут, звісно, вже етичне питання постає.
Я, скажімо, чітко окреслив для себе пул рекламодавців, з якими не співпрацюю – це алкоголь, тютюн, гемблінг, різноманітні фінансові піраміди та всі російські бренди.
Повертаючися до ефективності реклами в подкастах, цікаво, що слухачі зазвичай не перемотують її, бо не хочуть пропустити жодної частини свого улюбленого шоу.
Ще одним додатковим аргументом є те, що подкасти – поза часом. Тому спонсорську інтеграцію почують і за рік після виходу епізоду, в якому вона звучить.
Я вірю в силу аудіо. Як ми вже говорили раніше, якісно зроблений подкаст може творити магію, на яку не здатне відео. Тому особисто я не планую переходити на відеоваріанти подкасту.
Плюс відеоконтенту нині в рази більше, ніж звукового, тому і конкуренція серед креаторів візуального продукту більше.
Раніше я запрошував героїв до професійної студії, де ми записувалися. Але від самого початку епідемії я перейшов на формат віддаленого запису інтерв’ю.
Зі своїми гостями я спілкуюся онлайн за допомогою спеціального платного сервісу, який забезпечує професійний запис звуку. Це як Zoom, тільки для творців подкастів. А для того, щоб досягти максимальної якості, попередньо надсилаю герою портативний USB-мікрофон, який легко під’єднати до лептопа.
Найголовніше – це бажання і наполегливість. Існує декілька варіантів, як ви можете створювати подкасти:
• повністю самотужки, придбавши необхідну техніку та навчившися монтувати звук;
• залучаючи професіоналів на частину роботи (наприклад, на монтаж);
• співпрацюючи зі студіями, які роблять подкасти «під ключ».
Кожен з варіантів має свої переваги та недоліки, а тому обирати варто в кожній конкретній ситуації.
Гарним рішенням може бути звернутися до професіонала за консультацією перед запуском подкасту. Скажімо, я регулярно консультую тих, хто хоче створити власне шоу. У деяких випадках це просто разова консультація, а в деяких – супровід на всіх етапах роботи над запуском подкасту.
Такі консультації дають можливість зекономити час, який би ви витратили на штудіювання сайтів та навчальних відео, та допомагають уникнути більшості помилок початківців. Записатися на консультацію можна на сайті anfimov.online.
Подкаст може стати потужним інструментом в портфелі спеціаліста з комунікацій. Для того, аби такий подкаст знайшов свою аудиторію і став популярним, потрібно постійно тримати в голові питання: «а чи цікаво це буде цільовій аудиторії? Чи буде цей контент корисним для слухачів?».
На жаль, багато брендів роблять помилку, перетворюючи подкаст на один суцільний рекламний ролик довжиною в 30 чи 40 хвилин.
Аби подкаст «злетів», потрібно поставити інтереси слухача на перше місце.
Розважати, давати корисну інформацію, таким чином сприяти формуванню лояльності до бренду. Скажімо, провальною буде стратегія для банку зробити подкаст і розповідати в ньому про акції, які банк пропонує.
Натомість класною може бути ідея шоу про фінансову грамотність з ведучими, які простою мовою і з гумором говорять про те, як накопичити гроші на пенсію, як навчитися витрачати менше та в якій валюті краще тримати заощадження.
Популярність Clubhouse серед новаторів продемонструвала, що відсутність картинки та тексту не є проблемою, а в деяких випадках, навпаки, може стати перевагою. З цієї точки зору, Clubhouse зробив велику послугу подкастам, адже один раз відкривши для себе світ змістовного аудіо, починаєш шукати подібний контент. І подкасти готові цей запит задовольнити.
А от чи є у цієї соціальної мережі майбутнє, сказати важко. На моїй пам’яті вже декілька соціальних мереж, які швидко ставали популярними серед певної категорії користувачів шляхом ексклюзивності, однак розширюючися, потім так само стрімко цю популярність втрачали.
Чи вдасться Clubhouse зберегти свою привабливість, ставши більш відкритим для користувачів, покаже час.
Кажуть, аби написати гарну книгу, потрібно прочитати дуже багато гарних книг до того. Те саме стосується подкастів. Раджу за можливості регулярно слухати подкасти й бажано топові англомовні – для того, щоб одразу орієнтуватися на крутий рівень. Особисто я рекомендую звернути увагу на шоу “This American Life” та всі подкасти, які виробляє Gimlet Media.
Ще одна рекомендація стосується теми подкасту – вона має вас справді цікавити. Перш ніж почати, подумайте чи готові говорити на цю тему щотижня впродовж року, і чи вистачить у вас контенту для обговорення.
Ну і на сам кінець – не намагайтеся одразу зробити ідеальний подкаст.
Знаю декілька випадків, коли перфекціонізм заважав запустити шоу зі справді цікавою ідеєю.
Починайте з маленьких кроків, постійно вдосконалюючися. Успіхів!