Про тонкощі ділових комунікацій.
Пролити каву на незнайомця в метро, вдруге наступити на ідеально білі кросівки тролейбусного попутника, сказати «ти» тому, хто однозначно дотягує до «ви», — ідеальні соціальні проступки, універсальні способи провалитися крізь землю.
Якщо з першими двома пунктами порада єдина — бути більш обачними, то диференціацію звертання ти/Ви краще засвоїти. Це, знаєте, дуже корисно, особливо в робочих питаннях.
Як краще звертатися до колег, партнерів і замовників, PRO Ідеї. Головні новини маркетингу дізнавалися у знавців цих тонкощів.
засновник та керівник Тренінг Центру «Альянс», що спеціалізується на комунікативних і командних тренінгах (team building).
Люди дуже чутливі до того, як до них звертаються. Звернення визначає психологічну дистанцію та субординацію між особистостями. Окрім цього, дуже часто саме від нього залежить, як надалі будуть складатися стосунки.
Якщо ви тільки прийшли в компанію, то в пригоді стане неписане правило: краще зайвий раз сказати ВИ, ніж отримати імідж нечемної людини. Звісно, коли звертаєтеся до співробітника, вищого за посадою, до того ж у компанії заведено зберігати субординацію, то треба використовувати форму ВИ, навіть якщо він чи вона молодші від вас за віком.
Також гарним тоном буде звернення на ВИ до людей старшого віку, якої б посади вони не обіймали. Це покаже ваше шанобливе ставлення. Але будьте обачливі: дехто, можливо, бажає відчувати себе завжди молодим.
Водночас є компанії, які навпаки декларують «демократичний стиль», що передбачає звернення один до одного на ТИ, незважаючи на вік та посаду. Такий підхід, на перший погляд, спрощує спілкування та начебто зближує співробітників.
Насправді ж він руйнує механізм, який людство виробляло віками. Він пов’язаний із відчуттям безпеки, самозбереженням.
Занадто фамільярне звернення може порушити комфортну для людини дистанцію. У такій ситуації вона спробує або поставити бар’єр, або відштовхнути вас, навіть не усвідомлюючи цього.
Серед співробітників накопичується напруга та відстороненість. Тому дуже важливо орієнтуватися більше на свої почуття й водночас бути уважним до ближніх.
Звернення на ТИ може бути проявом довіри серед співробітників і ділових партнерів, але не між виконавцем та замовником. Буде краще, якщо ділові стосунки залишаться в офіційній площині. Такий підхід передбачає певний баланс між довірою та контролем з обох сторін. Перехід на ТИ майже завжди тягне за собою зменшення контролю, що може обернутися в кращому випадку непорозумінням, у гіршому — серйозним конфліктом.
Якщо ви маєте справу з іноземцями, то треба пам’ятати, що в англосаксонській культурі прийнято до всіх звертатись на ВИ. Погляньте на граматику англійської мови: там узагалі відсутнє зазначення ТИ. До «You» завжди додають «are», тому перекладати його варто як «Ви». До речі, в українській культурі XVII-XVIII століть, ще до імперського впливу, було так само.
Шануймося, бо ми того варті!
PR & Marketing менеджер Hurma System (усі процеси HR, рекрутингу та OKR в одній системі)
Перший і найголовніший постулат — «До чужого монастиря зі своїм законом не сунься».
Для мене є декілька правил, яких намагаюсь дотримуватися: не варто спізнюватися, забувати ім’я свого керівника, бути ліпшим другом одразу для всіх, хвалитися, категорично відстоювати свою точку зору та давати розумні (на ваш погляд) поради. Краще придивитися, як налагоджена комунікація в команді, як спілкуються між собою та з керівником ваші колеги.
Не варто намагатися сподобатися кожному. Краще бути привітним з усіма, залишаючись при цьому собою.
Тут варто орієнтуватися на корпоративну культуру компанії. Якщо колектив невеликий, а відносини в ньому дружні й не обмежуються рамками робочого часу, то, звичайно, можна й на ТИ.
Якщо компанія велика та прийнято формальне спілкування з усіма, не варто нехтувати правилами. Навіть якщо керівник і підлеглий кращі друзі, можна звертатися між собою на ТИ, проте публічно «тикати» неприпустимо. В організаціях зі складною ієрархією варто дотримуватися дистанції та звертатися до всіх, без винятку, на ВИ.
Уважаю, що субординацію може псувати відсутність такту, поваги, а також фамільярність та брак професійності. Навіть якщо спілкування проходить показово-чемно на ВИ.
Але згодна, що в офіційному спілкуванні краще не порушувати правила етикету.
Згідно з етикетом, на ВИ прийнято звертатися навіть до дитини, починаючи з 12-річного віку. ВИ — це питання особистих кордонів, як на мене. Перехід на ТИ можливий тільки тоді, коли про це є домовленість.
За правилами хорошого тону, ініціатором переходу з ВИ на ТИ виступає старший за віком або за посадою. І взагалі, мені здається, що краще запитати «Ви не проти перейти на ТИ?», перед тим, як «тикати» навіть уже знайомій людині.