В епоху camera-маркетингу привернути увагу молодого споживача все складніше. Реклама, контент, YouTube – добре, але замало молоді.
Покоління Z хоче отримувати новий досвід користувача і ділитися з ним. Залучити до комунікації зі своїм брендом ставати все складніше. Коли аудиторії нудно, вона йде від бренду до прогресивної та цікавої для неї комунікації.
Доповнена реальність (AR – Augmented Reality) увірвалася в наше життя разом із яскравими покемонами зовсім недавно. AR-технологіям вдалося дати молоді те, в чому обмежений будь-який інший контент – можливість індивідуалізувати, доповнити свою особисту реальність та поділитись нею з іншими.
Який вигляд має доповнена реальність? Ймовірно, вам доводилося зустрічати в Instagram та Facebook маски, ігри та віртуальні персонажі, які оживають, коли ви вмикаєте камеру.
Сьогодні ми розуміємо, що таке AR-технології, і як українські компанії використовують їх у своєму маркетинговому просуванні.
PRO Ідеї. Головні новини маркетингу поспілкувалися із творцями найякісніших в Україні AR/VR-технологій для маркетингових активностей брендів, розробниками популярних AR-ефектів на платформах Instagram та Facebook – компанією ADVIN, та дізналися у керуючого партнера Артема Чигиринського найважливішу інформацію для вас.
Наш шлях розпочався у 2017 році. Півтора роки нам доводилося створювати попит на технологію доповненої реальності для ринку B2B.
Команда відділу продажів проводила по 5-7 зустрічей на тиждень із виробниками продуктів харчування, будівельними компаніями, івент-агентствами, виробниками побутової техніки, шоу-бізнесом та фармацевтичним ринком. І щоразу нам доводилося переконувати клієнта, що їхньому бізнесу однозначно потрібна доповнена реальність! Вона закриває низку різних питань!
80% казали: «Так, це дуже круто, ми подумаємо, як це можна використати». І деякі з них думають і досі... А 20% компаній йшли на це, пробували, ми разом експериментували, і вони перемагали. І лише у другій половині 2018 року пішла зворотна тяга з ринку та затребуваність.
На даний момент у рамках українського ринку у нас у розробці 10-12 проектів на місяць різного рівня складності. У середньому розробка, реалізація та реліз одного проекту триває близько двох місяців.
Але й технології не стоять дома. Те, що потрібно було ринку у 2018 році, зараз уже не потрібне. Різниця є також у вартості. Те, що в 2018 році коштувало, умовно, $10 000, зараз від сили коштує $3 000-5 000. Бізнесу важливо це розуміти і під це підлаштовуватися і, знову ж таки, створювати попит вже на нові можливості.
Якщо говорити про нинішню ситуацію, ми маємо 120-150 проектів на рік, більшість із яких реалізуються для компаній національного ринку. Тому можна стверджувати, що український бізнес однозначно знайомий із можливостями AR і активно йде до того, щоб використовувати їх дедалі більше у своїх комунікаціях.
Часто доповнену реальність замовляє івент-ринок. Що беруть? Затребувані інтерактивні запрошення, фотозони з доповненою реальністю, 3D-артисти у доповненій реальності на заході, квести з доповненою реальністю. Середній чек одного проекту на цьому ринку "під ключ" - $1500.
На другому місці йде ринок споживчих товарів. Що беруть? Інтерактивні етикетки товарів (коли ти наводиш на етикетку, і перед тобою з'являється власник компанії та розповідає про продукцію. Лояльність кінцевого споживача просто злітає вгору, адже особисто з ним говорить сам власник!), ігри на упаковках для дітей, що ожиють 3D-персонажі на товарі , артисти (бренд-амбасадори), які «вискакують» із товару та починають співати чи танцювати.
Третє місце посідає HR-ринок. Багато компаній використовують AR та VR-технології для навчання свого персоналу.
Четверте місце ділять шоу-бізнес, рітейл, поліграфія (журнали, каталоги), культурні та соціальні проекти.
Своєю прогресивністю здивувала одна фарм-компанія, яка досить консервативна та закрита у своїх комунікаціях. Тим не менш, ми з ними зняли дуже нестандартний і сміливий контент, який був розміщений як привітання лікарям по всій країні. Медичні працівники були захоплені: спочатку від доповненої реальності, а потім і від того, що відбувалося в цій доповненій реальності.
Другий прогресивний проект був присвячений Дню Незалежності: ми з продюсерським центром Mozgi запустили історію, де всі українські купюри номіналом від 20 до 500 гривень перетворювалися на відеоролики з вітаннями від артистів. Тоді охоплення цього проекту було понад 100 000 переглядів за добу.
А загалом, зараз все більше і більше брендів прагнуть digital і просто на веденні Facebook і Instagram, в рамках своєї digital-стратегії, вони не хочуть зупинятися. Тому прагнуть вирішення завдань шляхом використання доповненої та віртуальної реальності.
Найбільша перевага полягає в тому, що кінцевий споживач за допомогою доповненої реальності може прямо у себе вдома побачити та приміряти той чи інший товар.
Наприклад, ви вибираєте собі стіл та стільці, але не знаєте, чи впишуться вони у ваш інтер'єр. За допомогою доповненої реальності ви можете ці стіл та стільці, у реальному розмірі та реальному кольорі, поставити у себе вдома, покрутити та подивитися, як вони будуть виглядати. І після цього, другим клацанням, їх придбати. І все це відбувається на сайті компанії.
Тобто доповнена реальність вшивається в сайт бренду і саме через нього споживач дивиться товар (немає необхідності встановлювати сторонні програми).
Відповідно, це підвищує трафік та час проведення покупця на сайті, в середньому, на 25-30%, як наслідок – залучення аудиторії глибше та інтерес до товару вищий.
Якщо ми говоримо про розважальні кампанії, де, наприклад, бренд-амбасадор «вискакує» з банки, і ти з ним можеш сфотографуватися, то тут йдеться про такі переваги, як збільшення охоплення в соціальних мережах, вірусність, молодіжність тощо. .
У всіх проектах стоять різні завдання, і кожен бізнес має різні цілі в онлайн-просуванні.
Якщо брати комплексно за всіма проектами, то AR може надати такі переваги:
Наприклад, у 2019 році ми мали тримісячний проект зі створення етикетки для дитячого квасу, на якій було розміщено гру в доповненій реальності. Загальна кількість проданих СКЮ становила близько 140 000 пляшок. Кількість використання доповненої реальності становила близько 38 000 разів. Конверсія наблизилася до 30%, що дуже непогано.
Важливо розуміти, що технологія доповненої реальності – це лише інструмент демонстрації контенту. Все вирішує саме контент, а доповнена реальність допомагає показувати цей контент у нестандартному вигляді та місці.
Проект з доповненою реальністю стартує від $100 та закінчує $50 000. 3D-моделі товарів з інтеграцією AR на сайт – від $15 000.
AR-квести/AR-фотозони - $1 000-1 500.
Інтерактивні упакування – від $100.
AR-маски – $200-2 000.
Портали доповненої реальності – від $2000.
AR-ігри на товарі – від $500.
Від двох тижнів до шести місяців (разом із створенням контенту, технологією, адаптацією, тестингом).
Як правило, оптимальний термін створення якісного продукту – 1,5-2 місяці.
Звісно ж, контент! Доповнена реальність – інструмент демонстрації цього контенту.
Якщо маловідомий бренд створить якісний, цікавий і залучаючий контент і додатково зробить хорошу вірусну залученість, то навіть відома компанія з широкою аудиторією може курити осторонь. Світ у діджиталі дуже турбулентний.
Класичне кліше «інновації підходять лише для великих компаній» – не працює.
Ні, таке буває вкрай рідко. У 80% випадків ми разом із замовником розробляємо концепцію проекту, маркетингову складову та технологічну. Продюсуємо контент і тільки потім «заливаємо» його в доповнену реальність.
Найголовніша порада – це початкова розробка правильного сценарію контенту, маркетингового плану підтримки цієї активності, лише після цього створення проекту у доповненій реальності.
Друга порада – спочатку спробуйте. Не факт, що доповнена реальність зайде до аудиторії бренду. Ми завжди з нашими клієнтами перші два місяці робимо пілотний запуск із максимально мінімальними інвестиційними вкладеннями клієнта. І тільки після цього, разом із ним приймаємо рішення, чи варто йому в це входити чи ні. Вартість пілотного запуску на два місяці складає від $200 до $1000, залежно від проекту. Різниця у витратах – колосальна.
Третя порада – поетапна реалізація проекту. Не потрібно відразу показувати клієнту весь контент у доповненій реальності. Компанію слід реалізовувати кілька етапів, щоб «підсадити» клієнта використання доповненої реальності.
Доповнена реальність стає дедалі популярнішим видом креативного діджитал-контенту брендів, з яким споживачі взаємодіють найактивніше