Якщо ви бажаєте потрапити у Вікіпедію, ця стаття для вас.
PRO Ідеї запитали у єдиної агенції з маркетингу та репутаційного менеджменту у Вікіпедії в Україні – Wikibusiness.com.ua, Богдана Дубильовського, чому так складно потрапити у Вікіпедію.
Перша компанія з надання платних послуг редагування у Вікіпедії MyWikiBiz була заснована Грегорі Кос та його сестрою ще у липні 2006 року. Тоді ж засновник Вікіпедії Джиммі Вейлз визнав, що у Вікіпедії постійно відбуваються приховані платні редагування.
У 2005 році було заблоковано ip-адресу Палати представників Сполучених Штатів за спроби відбілювати біографію Марті Міхана.
У 2006 році ЗМІ викрили працівників конгресу США, які покращували імідж своїх босів. Вони прибирали неприємну інформацію – критику, скандали, невиконані передвиборчі обіцянки – та додавали схвальну інформацію та позитивні відгуки, уподібнювали статті до текстів біографій політиків.
У схожому інциденті зафіксовано менеджера передвиборчої кампанії Мортона Брілліанта, який подав у відставку після того, як “спалився” на додаванні негативу до сторінок політичних опонентів.
У 2007 році з’ясувалося, що Microsoft заплатили програмісту Ріку Джелліффу за редагування статей Вікіпедії про продукцію компанії, зокрема статтю про Office Open XML. У компанії пояснили такі дії реакцією на редагування статей працівниками компанії-конкурента – IBM.
У 2008 році Церква Саєнтології намагалася редагувати інформацію у статті на свою користь. Тоді розгорілась величезна дискусія, що закінчилася блокуванням великої кількості ip-адрес.
Цього ж року, у 2008, для Департаменту Оборони Австралії було зроблено 5000 правок.
У 2009 році було викрито і заблоковано адміністратора англійської Вікіпедії, який займався платним редагуванням статей про політиків.
У 2011 році британські ЗМІ повідомили про існування анонімного трабл-шутера у сфері PR та управління репутацією у Вікіпедії.
У 2012 році стало відомо, що обидва виборчі штаби – Обами і Маккейна – здійснювали конкуруючі редагування статей.
У березні 2012 року Бюро журналістських розслідувань виявило, що депутатами Парламенту Великої Британії чи співробітниками Парламенту було зроблено близько 10 000 редагувань у Вікіпедії. У результаті було відредаговано статті про майже кожного шостого депутата.
У 2013 році розгорівся скандал з компанією Wiki-PR, яка збудувала величезну ботоферму акаунтів у Вікіпедії і надавала платні послуги редагування для понад 1000 замовників. До їх команди входила величезна кількість адміністраторів.
У 2014 році було звільнено працівницю Фонду Вікімедіа Сару Стірх, через представлені докази того, що вона редагувала Вікіпедію за гонорари від клієнтів.
У липні 2019 року в Російській Вікіпедії було виявлено групу з 12 користувачів (“ляльок” та “мітпапетів”), які здійснювали редагування, в яких вони хвалили діючих російських державних службовців (в основному губернаторів) та поширювали наклепи на російських опозиціонерів, використовуючи у якості джерел статті зі ЗМІ, що належать Євгену Пригожину, близькому до Путіна олігарху.
У травні 2019 року маркетингове агентство Leo Burnett Worldwide зізналися, що вони свідомо змінювали у Вікіпедії фотографії популярних туристичних місць на аналогічні, але такі, на яких добре видно продукцію і логотип The North Face.
Вікіпедія – це найавторитетніше та найпопулярніше сучасне інтернет-джерело. У рейтингу Alexa вона займає почесне п’яте місце, після Google, YouTube, Facebook та Baidu.
• Миттєва репутація та всесвітнє визнання. Сторінка про компанію у Вікіпедії формує миттєву репутацію та глобальне визнання. Це має далекосяжні переваги для залучення довіри клієнтів, поінформованості про бренд і легко позиціонує компанію як топового гравця у вибраній галузі.
Присутність у Вікіпедії є чітким мірилом потужності бренду і масштабу діяльності компанії. Бізнес завжди ґуґлять партнери перед зустрічами, конкуренти, інвестори та потенційні клієнти.
• Синергія з Google: це оптимізація SEO. Стаття у Вікіпедії протягом кількох годин органічно потрапляє на вершину результатів пошукової видачі. Усіма іншими способами цей результат можна досягти лише впродовж декількох років інтенсивної SEO-роботи з бюджетом у декілька десятків тисяч доларів. Видача статті про бренд чи компанію на першій сторінці SERP безперечно проектує справжність, престиж та надійність бізнесу у своїй галузі. Органічний трафік автоматично збільшується, чим гарантує значний ріст можливостей лідогенерації та продажів.
Основна частина алгоритму Google покладається на посилання з надійних веб-сайтів, щоб оцінити релевантність та довіру інших доменів. Щодо цього аспекту, Вікіпедія є одним з найнадійніших веб-сайтів, що ставить «надійний» штамп на домени, на які вона посилається.
• Knowledge Graph. Коли ви введете пошуковий термін в Google, ви помітите, що якщо є відповідна сторінка Вікіпедії, вона буде розміщена вгорі. На боці кожного SERP є навіть окреме інформаційне поле, що підсумовує інформацію та представляє ключові факти та цифри щодо результату пошуку. Синергія логічна.
Google – це провідна платформа для пошуку веб-сайтів для громадськості, а Вікіпедія – провідний веб-сайт, який аудиторія відвідує для отримання інформації. Google має ефективно забезпечувати належну інформацію для своїх користувачів, тому він покладається на Вікіпедію як на основу, джерело інформації. Окрім того, Alexa Amazon та Siri від Apple також використовують вміст з Вікіпедії для відповіді на запитання своїх користувачів.
Ринкові ціни на публікацію статті про компанію чи бренд у Вікіпедії коливаються в діапазоні $400-2000.
Найдорожче беруть PR-агенції, які працюють на англомовному ринку. Там цінник починається в районі $2000-3000: wikilab.tech, wiki-pr.com, wikinative.com, wikiprofessionalsinc.com.
В СНД середній чек за публікацію становить – $500-700. Це, наприклад, агенції: wikify.ru, wikiprawda.ru. В Україні до послуг бізнесу доступна лише одна агенція wikibusiness.com.ua, що спеціалізується виключно на піарі та нативній рекламі у Вікіпедії.
*Послугу вибіркового редагування статей у Вікіпедії пропонують також деякі великі репутаційні та PR-агенції.
1. Усі бажаючі самостійно розмістити інформацію у Вікіпедії потрапляють у логічну пастку. Для опанування всіх правил до публікацій, тонкощів стилістики та оформлення статей у Вікіпедії треба виділити досить багато часу.
2. Вікіпедія забороняє публікувати статті про самих себе. Це стосується усіх, як компаній, так і персон. Підхід “зроби сам” до створення сторінки у Вікіпедії завжди є поганою ідеєю. Створення власної сторінки призведе до появи декількох червоних прапорців, які майже завжди гарантовано призводять до видалення сторінки.
3. Найголовніша перешкода в тому, що усі самостійні спроби публікацій у Вікіпедії будуть здійсненні з нового облікового запису, який, відповідно, не має репутації у спільноті Вікіпедії.
Для прикладу: для валідації та створення надійної репутації облікових записів редакторів wikibusiness.com.ua, ними було внесено більше тисячі редагувань протягом останніх 5 років.
4. Кожна опублікована стаття постійно самокоригується, тобто зміст статті буде змінений редакторами, які відповідають за мету – ефективно та правдиво поширювати вміст у Вікіпедії.
5. Стаття у Вікіпедії має містити унікальну, об’єктивну і варту уваги інформацію. Вікіпедія забороняє публікувати інформацію, скопійовану з іншого веб-сайту.
Самостійно новостворена сторінка, ймовірно, не відповідатиме головним критеріям спільноти, таким як: значимість, верифікованість та енциклопедичність. У результаті її видалять, і це призведе до проблем з її відновленням. Завдяки регулюючим механізмам платформи Вікіпедії, відновити видалену сторінку вкрай важко.
Саме тому наполегливо рекомендується завжди попередньо консультуватися з експертами з публікацій у Вікіпедії, багаторічний успішний досвід яких допоможе передбачити усі можливі ризики.
Вікі-спільнота дуже ретельно перевіряє кожну нову сторінку та всі зміни, внесені у наявні статті. Тому, якщо піарник компанії, якому згори впало завдання “опублікувати нас у Вікіпедії”, вирішить це зробити за декілька днів – його стовідсотково чекає фіаско.
У Вікіпедії є десятки інструкцій, де детально прописані вимоги, правила, заборони та обмеження на публікацію матеріалів. Найбільш строго перевіряються статті про живих людей та компанії, тому що у Вікі-спільноти завжди виникає сумнів, наскільки вони значимі для потрапляння до діджитал-енциклопедії.
Основне правило Вікіпедії – стаття повинна бути написана незацікавленою особою із сторонніх незаангажованих джерел.
З позиції платформи Вікіпедія, співробітник компанії не може написати і розмістити статтю у енциклопедії, тому що він апріорі буде висвітлювати її лише з позитивного боку.
Отже, за легкістю користування Вікіпедією ховається складна механіка публікації та модерування, чим самим і досягається авторитетність та незаангажованість матеріалів у статтях вільної діджитал-енциклопедії.
Бути у Вікіпедії – це значна конкурентна перевага для бізнесу, з точки зору репутації та можливостей для онлайн-просування.