Верховна Рада України прийняла у другому читанні законопроект №3427, який встановлює кримінальну відповідальність за сексизм і дискримінацію за статевою ознакою в рекламі.
Про це повідомляється на сайті українського Парламенту. Законопроект підтримали 307 народних депутатів, 0 проголосували – проти, утримались – 11, не голосували – 31.
Раніше в законі «Про рекламу» була передбачена відповідальність за дискримінацію, але не було прописано значення порушення відносно чоловіків і жінок за гендерним принципом. Зараз у рекламі заборонили демонструвати переваги однієї статі над іншою в фізичному, інтелектуальному або соціальному аспекті, показувати стереотипні ролі чоловіка і жінки, насильство за ознакою статі, а також тіло людини як сексуальний об’єкт. Під заборону підпадають слова, звуки і зображення, що натякають на сексуальний контакт, якщо вони безпосередньо не стосуються рекламованого продукту.
«Внесеними змінами до чинного Закону України «Про рекламу» дано визначення понять «дискримінаційна реклама» та «дискримінаційна реклама за ознакою статі», посилено відповідальність за порушення законодавства про рекламу, посилено захист прав споживачів реклами».
• “Дискримінаційна реклама – реклама, що вміщує чи використовує твердження та/або зображення, які є дискримінаційними за ознаками раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, віку, інвалідності, етнічного та соціального походження, громадянства, сімейного та майнового стану, місця проживання, за мовними або іншими ознаками щодо особи та/або групи осіб”.
• “Дискримінаційна реклама за ознакою статі – реклама, що містить твердження та/або зображення щодо інтелектуальної, фізичної, соціальної чи іншої переваги однієї статі над іншою та/або щодо стереотипності ролі чоловіка та жінки, що пропагує принизливе та зневажливе ставлення; принижує гідність людини за ознакою статі; демонструє насильство за ознакою статі; використовує зображення тіла людини (частини тіла) виключно як сексуального об’єкта з метою привернення уваги споживача та/або посилання (слова, звуки, зображення) на сексуальні стосунки, що не стосуються рекламованого продукту чи способу його споживання”.
У разі порушення рекламодавець повинен заплатити штраф у 10-кратному розмірі від мінімальної заробітної плати. Закон набуде чинності через три місяці після опублікування.
“Дискримінаційна реклама забороняється. Відповідальність за дискримінаційну рекламу несе рекламодавець. Рішення щодо визнання реклами недобросовісною або дискримінаційною приймають державні органи, визначені у статті 26 цього Закону”.
Таким чином, Законом удосконалено правове регулювання у галузі реклами щодо протидії дискримінації за ознакою статі, що відповідає зобов’язанням України відповідно до Конвенції ООН з ліквідації усіх форм дискримінації щодо жінок. Протидія дискримінації за ознакою статі передбачена також Угодою про асоціацію України з Європейським Союзом та іншими міжнародними документами, згода на обов’язковість яких надана Верховною Радою України, зокрема – Стратегією ґендерної рівності Ради Європи на 2018-2023 роки та Глобальними цілями сталого розвитку ООН.
Джерело: Верховна Рада України