Хто такий SEO-спеціаліст, чим він займається та скільки заробляє, як ним стати, розповідає Світлана Зінькова, SEO / CRO-маркетолог.
1. Що таке SEO?
2. Як стати SEO-спеціалістом?
3. Що робить SEO-спеціаліст: завдання та обовʼязки SEO-спеціаліста?
4. Скільки заробляє SEO?
5. Де вчитися на SEO-спеціаліста?
6. Що треба додатково знати SEO-спеціалісту для успіху в професії?
7. Де SEO-спеціаліст шукає клієнтів?
8. Які з послуг SEO-спеціалістів зараз найчастіше замовляють в Україні?
9. Плюси і мінуси професії SEO-спеціаліст?
10. Як опанувати SEO з нуля? 7 порад тим, хто хоче стати SEO-спеціалістом
SEO (Search Engine Optimization) – це комплекс заходів з оптимізації сайту під вимоги пошукових систем.
Найпопулярнішою пошуковою системою в Україні є Google.
Ключовою метою SEO є залучення на сайт якісного цільового трафіку, тобто відвідувачів, зацікавлених в товарах чи послугах бізнесу, які представлені на сайті. Також це може бути аудиторія, для якої є корисний контент сайту (статті, огляди, новини тощо).
Для залучення трафіку необхідно, щоб сторінки сайту ранжувалися за пошуковими запитами споживачів в ТОП результатів пошуку в Google.
Тобто, якщо цільова сторінка львівської стоматологічної клініки займає 1 позицію у видачі за запитом "стоматологія Львів", то вона має більшу ймовірність отримати трафік, ніж якби вона була на 25 місці. Отже, ще однією ціллю SEO є високі позиції сторінок сайту.
Оптимізація сайту буває внутрішня (on-page SEO), яка передбачає покращення якості самого сайту, та зовнішня (off-page SEO) – роботи, спрямовані на отримання посилань на сайт зі сторонніх ресурсів, управління репутацією в пошукових системах, роботу з клікабельністю сніпета (представленням вебсторінки в пошуковій видачі) тощо. Такі заходи також впливають на підвищення позицій та трафіку.
Я раджу починати знайомство з професією SEO-спеціаліста з проходження безкоштовних SEO курсів та відеоуроків, щоб зрозуміти, чи цей напрямок маркетингу справді цікавить вас, та отримати базові знання про оптимізацію та просування сайтів у пошукових системах. Тільки тоді ви зможете правильно вибрати платний курс і бути підготовленим до великого обсягу незрозумілої інформації.
Раджу записувати під час проходження безкоштовного навчання всі незнайомі моменти та питання, які, виникають, щоб потім задати їх лекторам. Одразу можу порадити курс Артема Пилипця на YouTube каналі "Школа SEO" та курс з SEO та лінкбілдінгу на YouTube каналі Happy Monday.
Якщо ви не маєте маркетингової освіти чи досвіду роботи цій сфері, то я раджу паралельно вивчати також основи загального маркетингу та діджитал-маркетингу. Це дозволить вам зрозуміти процес функціонування бізнесу в умовах ринку загалом, а також ознайомитися зі всіма можливими методами розвитку в онлайн-середовищі.
Обов'язково пройдіть курси від Google Analytics Academy, а також по Google Analytics 4 на платформі Skillshop. Аналітика є невіддільною частиною будь-якого напрямку інтернет-маркетингу, тому глибоке її вивчення є хорошим рішенням.
Платні SEO-курси бажано, щоб були в режимі реального часу, а не відеозаписи, щоб мати змогу одразу поставити запитання. Не вибирайте курси, де великий потік студентів, адже лектор не зможе приділити увагу всім, і ви можете не отримати відповіді на свої запитання чи розгорнутий фідбек до своїх домашніх робіт. Оптимально: до 10-15 людей.
Бажано, щоб під час проходження курсу ви працювали з реальним сайтом, тому добре, якщо школа забезпечить вас цим. Або знайдіть самостійно проєкт через коло знайомих. Це може бути навіть невеликий інтернет-магазин вашої подруги, головне, щоб ви відразу практикувалися, а після завершення курсу будете мати бонусом перший кейс.
Хорошою альтернативою платних курсів є проходження консультації в експертів. Особливо ефективно, якщо ви пройшли багато безкоштовного матеріалу, у вас вже сформувалася картина, але є деякі питання, чогось не розумієте.
Зареєструйтеся на українській біржі фрілансу Freelancehunt чи американських Upwork та Fiverr, там можна знаходити для початку невеликі, а потім більші проєкти й практикуватися. Оскільки відгуків у вас ще немає, спочатку буде важко, але якщо ви заповните профіль, додасте роботи, які робили під час курсів, то це підвищить шанс знайти перших клієнтів.
Також розміщуйте про себе інформацію у соціальних мережах, особливо звертаємо увагу на LinkedIn, де можна отримати запрошення на проєкт чи роботу.
Якщо ви плануєте знайти роботу, то перш за все складіть лаконічне резюме на одну сторінку з інформацією про освіту, досвід, навички у сфері SEO та інтернет-маркетингу, контактною інформацією. Ви можете розіслати резюме з невеликим мотиваційним листом, орієнтуючись на вакансії, або просто в компанії, у яких би хотіли працювати.
На перспективу, після того, як ви попрацюєте SEO-спеціалістом певний час, можна зосередитися на якійсь одній ніші. Наприклад, просування та оптимізація сайтів медичної тематики. Особливо, якщо у вас є релевантний досвід роботи з веденням таких проєктів. Або ж стати експертом в певному напрямку SEO. Наприклад, SEO-аудитор, лінкбілдер, спеціаліст з оптимізації сайтів послуг, технічний SEO-спеціаліст, SEO-копірайтер тощо. Ви можете бути віртуозом в одному напрямку та масштабуватися й сформувати власну команду, яка надаватиме й інші SEO-послуги.
SEO-спеціаліст може використовувати свої знання для успішного ведення власного проєкту, наприклад інтернет-магазину, або ж надавати SEO-підтримку декільком сайтам-партнерам й отримувати дохід за трафік чи від % продажів.
До основних завдань SEO-спеціаліста належать:
SEO аудит сайту, який включає виявлення технічних проблем, аналіз охоплення ключових слів, оцінку якості контенту, аналіз посилального профілю сайту, стратегії та тактики лінкбілдінгу;
Крім цього, серед обов'язків даного фахівця є складання звітів для клієнтів чи компанії, де він працює, про пророблену роботу, проведення консультацій, пошук причини падіння позицій та зменшення кількості трафіку, навчання, коучинг чи кураторство інших фахівців.
SEO-спеціалісти рівня Middle та Senior можуть делегувати свої обов'язки помічникам, формувати робочі групи, розподіляти задачі та назначити відповідальних, узгоджувати та розподіляти бюджет, виділений клієнтом. Фрілансери, особливо на початку своєї роботи, займаються також пошуком клієнтів, складанням комерційних пропозицій, а з часом делегують це менеджерам з продажу.
Junior спеціалісти, які мають невеликий досвід та хорошу теоретичну базу, можуть стартувати з $400 на місяць. Middle рівень, які можуть самостійно вести проєкти в нішах середньої конкуренції, – від $700, Senior – від $1300.
Проте, доходи можуть відрізнятися. Якщо SEO-спеціаліст працює із висококонкурентними чи специфічними нішами (фінансові продукти, essay, ставки, азартні ігри тощо), то рейти будуть вищі. Багато фахівців працює із закордонними проєктами, тому може успішно виконуючи свою роботу заробляти від $30 за годину роботи, а іноді навіть ця цифра може сягати $300.
На фрілансі дохід перші декілька років зазвичай не є стабільним. Потім з напрацюванням клієнтської бази він постійно зростає.
“Стелі”, як такої немає. Завжди можна масштабуватися, сформувати більшу команду й отримувати ще більше. Але на практиці це зробити – завдання не з легких та потребує зусиль та затрат часу.
Початківцям, які не мають зовсім досвіду, отримати якийсь дохід значно важче. Тому є варіанти пройти стажування, які оплачуються символічно, або не оплачуються зовсім. А вже з набутим досвідом потім шукати роботу з вищими рейтами.
Є декілька проблем, які я часто спостерігаю стосовно оплати праці:
1. Безкоштовні та платні курси.
2. Відвідування вебінарів та конференцій, на яких можна почути цікаві фішки SEO, інсайти, результати експериментів з виведенням сайтів в ТОП. Можу порадити вебінари та конференції від Webpromoexpert, Collaborator, На Захід.
3. Читання експертних блогів українських та іноземних digital-маркетингових агенцій;
4. Ознайомлення з кейсами SEO-агенцій.
5. Канали в Telegram про SEO (наприклад, SEO Baza, SEO for growth, Devaka Talk, На Захід);
6. YouTube, зокрема SEO-подкасти Devaka – Shmeo, у яких кожного тижня проводиться огляд новин SEO, та канали SEO Quick, Ahrefs;
7. Ну і звичайно ж довідка Google Search Central, де можна знайти інформацію на питання щодо оптимізації сайту та дізнатися про оновлення алгоритмів й підготувати сайт, щоб не втратити позиції.
Одразу застосуйте здобуті знання на практиці. Створіть свій сайт та тестуйте різні технології. Впроваджуйте перевірені рішення у просування сайтів клієнтів.
Варто пам'ятати, що ніколи не буде такого моменту, що можна було б сказати: "Все, я повністю опанував SEO". Завжди буде те, що ви не знаєте, постійно з'являються нові інструменти, підходи, методики. Тому навчатися доведеться постійно. Я раджу кожен ранок читати Telegram канали, періодично відвідувати цікаві для вас вебінари та дивитися навчальні відеоролики. Також я часто постійно моніторю замовлення, які є на фріланс-біржах, і якщо розумію, що щось не змогла б їх виконати, то дивлюся про це відеоуроки, огляди чи інструкції з поясненням.
Ще одне питання, яке може виникнути, чи потрібна вища освіта?
Зараз в Україні немає такої освітньої програми, як SEO. Проте вивчаючи маркетинг, інтернет-маркетинг, можна отримати хороші знання про маркетинг мікс, познайомитися із маркетинговими технологіями та інструментами, навчитися розробляти маркетингові стратегії, аналізувати поведінку цільової аудиторії, дізнатися, як функціонує бізнес в умовах конкуренції.
IT-спеціальності дозволять впевнено почувати себе в технічному SEO, легко проводити внутрішню оптимізацію, автоматизовувати процеси за допомогою написання спеціальних команд тощо. Загалом, кожна освіта може принести користь. Наприклад, якщо ви закінчили медичний заклад, то зможете застосувати свої знання для SEO сайту клініки тощо.
На ринку цінуються T-shape SEO-спеціалісти, які є експерти в пошуковій оптимізації, але також розуміються в інших напрямках, таких як контекстна реклама (PPC), маркетинг в соціальних мережах (SMM), оптимізація мобільних додатків (ASO), таргетована реклама і т. д.
Достатньо мати базові знання та переглянути безкоштовні курси в YouTube. Хороший SEO-спеціаліст повинен розуміти, які є інші методи залучення трафіку на сайт, коли краще зосередитися на іншому методі. Наприклад, якщо бізнес випустив товар, на якого попит латентний, то оптимально налаштувати таргетовану рекламу з посиланням на сайт для формування попиту. Залучення трафіку з пошукової видачі малоефективне, через те, що люди ще не обізнані про такий товар, немає пошукових запитів.
Знання HTML, CSS, JavaScript, Python, PHP, різних CMS стане в пригоді під час технічної та контентної оптимізації сайту, парсингу, аналізу сторінок, автоматизації таких процесів, як збір семантики, кластеризація, перевірка контенту, обробка великих файлів та масивів даних, інтегрування API, написання скриптів. Навіть, якщо SEO-спеціаліст працює разом з програмістами, то його технічна підкованість дозволить сформувати якісні, конкретні та зрозумілі технічні завдання.
Попит зростає на SEO-фахівців, які не лише коригують сайт під вимоги пошукових систем, але оптимізують його так, щоб отримати кращий рівень конверсії, тобто % відвідувачів, які здійснили цільову дію чи покупку. Тому знання CRO (Conversion Rate Optimization), вміння проводити CRO-аудити сайту, визначати причини низького рівня конверсії та шляхи усунення цієї проблеми є великою конкурентною перевагою SEO-спеціаліста. Крім того, проєкт, де поєднані технології SEO та CRO швидше принесе дохід клієнту.
Способів, як знайти клієнтів є багато. Єдине застереження, відмовтеся від спамних шаблонних розсилок в Direct чи Telegram з пропозицією співпраці. По-перше, це принесе маленьку конверсію, по-друге, SEO є грою в довгу, таким способом часто можна залучити бізнес, який до кінця не усвідомлюючи, для чого йому SEO, і що це таке, пробуде декілька місяців та припинить з вами співпрацю.
Краще надсилайте індивідуальні комерційні пропозиції, які містять експрес аудит сайту, з 3-4 проблемами, які є на сайті та описом, яку користь принесе їх усунення. Або індивідуальний план оптимізації з вилкою цін. Якщо у потенційного клієнта немає сайту, то аргументуйте даними з аналізу пошукових запитів, що через пошукові системи він може залучити більше аудиторії.
Пам'ятайте, що не для всіх ніш та ситуацій потрібно SEO, тому перш ніж написати клієнту, проаналізуйте його нішу.
Але, в цілому, вхідний потік зацікавленої аудиторії – це завжди дуже добре. Тому сформуйте про себе хорошу репутацію, і вона потім буде працювати на вас.
Замовляють аудит сайту, технічну оптимізацію, роботу з семантикою та контентом, закупівлю посилань на різних майданчиках, пошук проблеми, чому немає трафіку, не індексується сайт чи впали позиції, налаштування аналітики, консультації.
Проте часто клієнти приходять просто з запитом, що хочуть підняти позиції сайту, збільшити кількість відвідувачів, отримати клієнтів чи підвищити продажі. Й SEO-спеціаліст тоді вже проводить аналіз ситуації та складає план заходів.
Плюси:
Мінуси:
1. Все, що вивчили, одразу практикуйте. Краще опрацювати за один раз менше матеріалу, але спробувати все на сайті. Якщо є технології, які важко застосувати, то перегляньте кейси, відеоінструкції, гайди з цього питання.
2. Вивчайте іноземні мови. Це допоможе у вивченні SEO. Багато інсайтів, навчальних матеріалів поширюються саме англійською мовою. Також, чим більше мов знаєш, тим і ширша вибірка проєктів, які ви можете взяти до роботи. Мінімум – англійська, оптимально – знання англійської та ще 1-2 іноземних мов, максимуму немає, але слід пам'ятати, що краще знати досконало одну мову, ніж 3, але на базовому рівні.
3. Опануйте техніки самопрезентації та ведення переговорів, ораторське мистецтво, копірайтинг. Застосування цих навичок допоможе донести цінність ваших послуг до клієнта, а в перспективі ви зможете успішно представляти себе серед колег та потенційних клієнтів на вебінарах та конференціях.
4. Протестуйте різні програмні інструменти та сервіси, якими користуються SEO-фахівці. Популярними серед них є Serpstat, Ahrefs, Similar Web, Netpeak Spider, Screaming Frog, SEO Quick, Surfer SEO, Balsamiq Mockups, Google Search Console, Google Analytics 4, Google Tag Manager, Google Sheets. Прогляньте функціонал кожного інструмента, складіть список безкоштовних альтернативних сервісів та їхні можливості. Це полегшить вивчення SEO та роботу з першими клієнтами, адже ви вже будете розуміти, як можна автоматизувати свою роботу.
5. Навчіться гуглити. Все знати не можливо, тому вміння правильно поставити запитання Google є теж важливою навичкою. Ознайомтеся з різними операторами пошуку, які пришвидшують пошук інформації. І звичайно, працюйте з інструментами штучного інтелекту, які дозволять замінити рутинну роботу, швидко знайти необхідний матеріал чи дані.
6. Слідкуйте за трендами у сфері інтернет-маркетингу та IT. Можу порадити сервіс Google Alerts. Ви можете додати ключові слова (наприклад, SEO, AI, аудиту сайту тощо), і на вашу пошту щотижня чи щодня надходитимуть свіжі статті, тематика яких релевантна ключовим словам. Підпишіться на Telegram канали для SEO-спеціалістів та приєднайтеся до різних чатів, де обговорюють всі новинки, обмінюються досвідом.
7. Зв'язки є дуже важливими. Познайомтеся із фахівцями різних напрямків. Сформуйте базу знайомих, у якій є SEO-, PPC-, ASO-, SMM, CRO-спеціалісти, таргетологи, вебдизайнери, UX/UI дизайнери, копірайтери, розробники, E-mail-маркетологи, менеджери проєктів, арбітражники тощо, обмінюйтеся рекомендаціями. Вирішуйте потреби клієнтів комплексно, надавайте послуги під ключ, делегуючи частину роботи профільним фахівцям та зосередивши свою увагу та тому, в чому ви є експертом. При цьому ви повинні мати уявлення про те, як загалом відбуваються всі процеси, тобто бачити загальну картину маркетингу.