Детальніше про професію Public Relations, хто такий PR-менеджер.
В сучасному різноманітті актуальних професій, в межах маркетингових й креативних агенцій стираються межі між схожими спеціалістами. Нерідко маркетолог пише дописи в соцмережах, журналіст листується, а PR-менеджер робить…все!
Хто ж насправді такий PR-менеджер, які має обов’язки й чому професіонал з комунікацій – важливий гвинтик будь-якої компанії, PRO Ідеї. Головні новини маркетингу поспілкувалися з Дарцею Каплею, IT&Telecom PR Group Head у SPN Agency. Раніше працювала на посаді PR-director у Made in Ukraine та Dergousova Agency. Створила підписку для піарників PR Inspiration та курс по роботі з інфлюенсерами Influencers.
Для мене піарник або ж комунікаційник — це людина, яка створює та змінює думку про щось або когось. Раніше я говорила, що це все тільки про побудову репутації, але чим далі, тим більше розумію, що ні — справа ширша. Зміна ставлення, думки, сприйняття, пояснення для аудиторій — це в рамках дій піару.
А от PR-менеджер — це посада людини, яка займається піаром. Зустрічаю, що PR-менеджери займаються не тільки прямими комунікаціями та поясненнями, а й рекламою чи комунікаціями, які мають на меті не тільки репутаційну складову. Тут вже справа скілів та бажання людини відкриватися цій посаді — займатися всім чи вибрати тільки комунікації.
Повсюди! Я не знаю індустрії, бізнесу чи особистості, яким не потрібні комунікації та робота з репутацію. Особливо це стосується великих компаній, тих індустрій, які вважаються складними для розуміння, чи важливі для суспільства взагалі. Ну і, звичайно, PR-manager дуже корисний для особистостей, які ведуть активну медійну діяльність і відкрито спілкуються з суспільством.
Я думаю, що будь-яка робота важлива для компанії, адже всі в ній націлені на єдиний результат. Що ж до піару, то ця людина має вміти пояснити суспільству дії та результати компанії. У будь-якого бізнесу чи людини трапляються часи, коли вони мають прийняти неприємне рішення, з яким не будуть згодні певні аудиторії, або може статися криза — скандал, аварія, якесь порушення. Саме піарник має бути тою особистістю, яка знаходитиме правильні слова та форми для себе та своїх колег, щоб донести потрібним аудиторіям те, що відбулося чи відбувається, і як це впливатиме в майбутньому на ці аудиторії.
Точно має вміти знаходити правильні слова для певних людей і ситуацій, і вміти правильно їх “говорити” — чи то текстами, чи відеозверненнями, чи картинкою. Має знати дуже багато про діяльність бізнесу та індустрію, у якій він працює. Має вміти й могти обробляти дуже багато інформації, тому що робота піарника — це ж не просто “говорити”, а ще й знати, “хто що сказав”.
Має вміти швидко зібратися з думками, коли час йде на хвилини та необхідно щось пояснити, розказати, поки цього не зробили до тебе.
Тому що при роботі зі ЗМІ та в соцмережах дуже важлива швидкість.
Якщо не ти перший дав коментар, то це можуть зробити ті, хто нашкодять репутації.
У найперші місяці після введення локдауну та переведення багатьох бізнесів на дистанційку у багатьох, хто займався лише зовнішніми комунікаціями, додалося і внутрішніх. Не всі компанії швидко налагодили взаємодію між працівниками поза офісом, тому у звичайних піарників роботи побільшало.
Також істотно змінилися меседжі в PR. На першому плані вже деякий час — піклування про аудиторії, про клієнта, читача ЗМІ чи коментатора в Фейсбуці.
Залежно від того, досягнення яких цілей вимагається від нього. Якщо справа в загальній медійності, то враховуємо кількість публікацій, для яких аудиторій та якого охоплення досягнув піарник. Це теж адекватна система оцінювання, якщо піарник бізнесу чи людини має робити їх згадуваними в ЗМІ та відомими.
Якщо ж завдання інше, й піарник повинен створювати репутацію для бізнесу чи особистості — потрібні репутаційні аудити, щоб розуміти в динаміці, як репутація змінюється. Або, хоча б, дослідження ключових аудиторій, яке покаже ставлення до питання або об’єкту, який комунікують.
Так, досліджувати ефективність комунікацій важче, але більш зрозуміло, чи були ефективними дії комунікацій. Якщо ж і так неможливо — потрібно досліджувати й оцінювати сукупно за якісними та кількісними показниками: кількість публікацій, реакція читачів на контент. Наприклад, можна слідкувати за кількістю коментарів та їхнім наповненням, за поширеннями, відповідями, зверненнями до компанії тощо.
Я можу порадити лише декілька речей.
По-перше, вчитися висловлювати свої думки стисло, чітко, зрозуміло.
По-друге, прокачувати в собі емпатію та вміння увійти в синхронію з людьми, щоб говорити з ними “їхньою мовою”.
По-третє, вірити в той продукт, бізнес чи особистість, з якими ви працюєте. Якщо ви не заряджені вірою та довірою, то буде дуже важко.
Ну, і навчатися, розвиватися, постійно шукати нового. Бажаю вам успіхів!