Якщо раніше брендам було достатньо запустити 3-4 рекламні кампанії за рік, зараз для цього дуже мало.
Компанії переходять на омніканальне просування – і в наслідок, хочуть бути присутніми на всіх можливих рекламних майданчиках.
Про те, як розвивається ринок реклами в Україні, ми запитали у Дарії Волкової, співзасновниці та бренд-стратега успішного українського брендингового агентства Pink Lions.
Так, відеоконтент вже давно став більш результативним та залучаючим, не тільки у Facebook. YouTube, TikTok, Instagram Stories та IGTV заточені під відео. Навіть платформа для соціальної журналістики Medium та соцмережа для дизайнерів Behance додали у себе функціонал постінгу сториз. Додамо сюди інтерактивну анімацію в інтерфейсах, AR та VR – це те, що актуально та активно розвивається.
У контексті розробки стратегії комунікації я завжди наголошую на відеоконтенті. Це не так складно та дорого, як здається. Деякі бренди створюють добрий контент самотужки. Якщо своїх ресурсів не вистачає, можна звернутися до креативних агентств чи продакшен, які допоможуть із виробництвом.
За своїм досвідом знаю, що рекламний відеопост набирає більше переглядів та реакцій, ніж картинка. Для просування нашої сторінки ми робимо анімовані ролики, які добре заходять аудиторії.
Нещодавно я записала цикл відео про людей і брендів, які просуватиму в соцмережах. Подивимося, якими будуть результати.
Як людина, яка має великий агентський досвід — близько 5 років я пропрацювала в мережевих та бутикових креативних агентствах, і 2 роки — у продуктових IT-компаніях, у мене сформувалося повне розуміння процесів замовлення та створення креативного продукту.
За моїми спостереженнями, наявність in-house команди є обов'язковою для бізнесів, де потрібне регулярне створення великої кількості контенту та оперативність. Часто холдинги чи великі бізнеси створюють у собі креативні агентства. Це знімає питання пошуку підрядників та значно скорочує час на погодження. Іноді такі агенції надають послуги зовнішнім замовникам.
У більшості випадків у компанії є штатний маркетолог або бренд-менеджер, який поєднує в собі функції копірайтера, PR та SMM-менеджера, а послуги дизайнера, медіабайєра та SEO/контекст аутсорсять.
Такий підхід допомагає вирішувати щоденні завдання, але коли справа доходить до розробки стратегії, ребрендингу чи запуску рекламної кампанії без агентства не обійтися.
Раніше великі компанії практично завжди укладали довгострокові контракти з великими мережевими агенціями. Наприклад, я чотири роки тому працювала в агентстві, яке робило рекламу Київстару близько 10 років.
В останні два-три роки ця тенденція змінилася завдяки розвитку ринку, конкуренції і тому, що багатьом компаніям юридично дозволили працювати з ФОПами. Тепер у бутікових незалежних агентств, проектних команд та фрілансерів є можливість робити сміливий креатив для іменитих брендів.
На мій погляд, зміна команд — це чудовий спосіб тестувати різні підходи, шукати свіжі ідеї та впроваджувати їх.
Зараз ми розробляємо новий бренд бізнес-школи для дітей від 6 до 16 років. Дуже цікавий проект, уже чекаємо на його реалізацію. Також працюємо з продуктовими IT-компаніями з UI/UX дизайну інтерфейсів для мобільних додатків. Активно консультуємо бізнеси зі стратегії бренду та проводимо дизайн-аудит.
Нещодавно завершили комплексний ребрендинг для Letterz School – мережі київських шкіл іноземних мов та підготовки до ЗНО.
У цьому проекті ми робили стратегію бренду, неймінг, фірмовий стиль, сайт, комунікаційну стратегію та допомагали з підготовкою до відкриття оновленої школи.
На все у нас пішло майже три місяці. Разом із клієнтами ми виконали велику роботу, і дуже задоволені результатами.
Більшість клієнтів спочатку формулюють бізнес-завдання, які ми вирішуємо разом, підбираючи правильні інструменти. Іноді буває так, що клієнт приходить із запитом на новий фірмовий стиль, а після спілкування та аналізу ситуації виявляється, що потрібна комплексна стратегія, і лише після неї починаємо працювати з дизайном, комунікацією та іншими атрибутами бренду.
На початку, при знайомстві, співвідносимо наше бачення проекту з баченням клієнта. Якщо наші думки сходяться, то й майбутні результати влаштують усіх.
На щастя, таких випадків не було. Нам взагалі щастить із клієнтами, ми працюємо з близькими за духом нам людьми, будуємо робочий процес на взаємній повазі та партнерстві. Якщо клієнт звернувся до нас, значить переконаний, що ми краще за нього розуміємося на питаннях стратегії та дизайну.
Клієнтам завжди цікаво взяти участь у роботі над створенням бренду своєї компанії. І це дуже круто! Я люблю залучених людей, яким не байдуже, який вийде результат.
Якщо клієнт пропонує ідею і вона лягає у загальну стратегію, ми завжди беремо її до уваги і намагаємося реалізувати. Якщо ж розуміємо, що запропонована ідея не зовсім підходить, пояснюємо, чому немає і пропонуємо інші рішення.
Я неодноразово чула історії від колег по ринку, що клієнт їм буквально диктує, що потрібно робити. Це в корені неправильно і відбувається тому, що команда агентства не змогла донести цінність своєї експертизи і стала просто "руками".
Світовий тренд – природність, жвавість, непідробленість, гумор. Усі вже втомилися від вилизаних рекламних макетів та брендів, які із захопленням розповідають про себе. Люди хочуть відкритого діалогу, правди, часто навіть трешачи. Calvin Klein у новій бодіпозитивній рекламі білизни показали дуже нестандартних зовні жінок, викликавши неоднозначну реакцію у суспільстві. І це чудово! Бренд досяг емоцій і викликав на діалог сотні тисяч людей по всьому світу.
В Україні тренд на справжнє життя теж помітний. Блогери та публічні персони стали відвертіше розповідати про себе, визнаватись у невдачах та труднощах. У такий спосіб вони завойовують ще більше шанувальників. А ті, хто продовжує ділитися "успішним успіхом" залишаються без роботи.
З технологій дедалі частіше використовується AR. За допомогою Augmented Reality виставки та перформанси стають реалістичнішими. Ідеально, коли можна задіяти всі 6 почуттів: зір, слух, нюх, смак, тактильні відчуття та почуття рівноваги у просторі.
Анімовані інтерфейси – ще один тренд. Завдяки інтерактивності, яку дає анімація, мобільний додаток або сайт стають цікавішими та залучають користувачів. Розробляючи мобільні інтерфейси, ми активно використовуємо анімацію, яку робимо за допомогою Adobe After Effects.
Ребрендинг - це повне оновлення бренду, його сутності, ідентичності, позиціонування, зовнішнього вигляду та цінностей, які він несе клієнтам. Грамотний ребрендинг повністю змінює думку аудиторії та команди про компанію. Новий фірмовий стиль чи рестайлінг — лише частина комплексного процесу, що починається з аналізу поточної ситуації та побудови стратегії розвитку.
Зазвичай цей процес починають під час кризи в бізнесі або щоб його уникнути. Ребрендінг може мати такі причини: падіння продажів або їх недостатнє зростання, зміна керівництва компанії, переорієнтація на іншу цільову аудиторію, поява сильного конкурента, юридичні проблеми тощо.
В Україні багато бізнесів змінюються тому, що є сильна конкуренція. "WOG" та "ОККО", "robota.ua" та "work.ua" провели ребрендинг практично в один час. Після Comfi кілька разів змінився Фокстрот, а після Планета Кіно оновлений бренд з'явився і у Multiplex. Конкуренція – відмінний стимул, який змушує бізнеси шукати нові формати взаємодії з користувачами.
Друга часта причина - моральне старіння, коли бренд стає вже не таким привабливим для існуючих клієнтів і не цікавий для нових. У такому разі простіше знести все під нуль і будувати новий бренд наново. Це не швидкий процес, але обов'язковий, якщо власник хоче дати своєму бізнесу шанс на нове життя.
Тренд дійшов України, світом керує креатив.