У час масової ізоляції та призупинки роботи державних та комерційних установ через поширення пандемії COVID-19 керівники моделюють різні рішення щодо скорочення видатків та виходу із стихійної економічної кризи.
Пандемія COVID-19 нанесла невиправної шкоди економіці України. Чи визнано карантин форс-мажором та які документи необхідно оформити у цьому випадку.
Юрій Панчук, адвокат, керівник бюро “Адвокатське бюро Юрія Панчука” дав PRO Ідеї. Головні новини маркетингу розгорнутий коментар щодо прав працівників під час карантину. Все, що потрібно знати працівникам, щоб захистити себе від можливих порушень трудових прав.
За загальним правилом, ситуацію, що склалася зараз в Україні варто кваліфікувати як простій.
Введення простою оформлюється відповідним актом та наказом власника або уповноваженого ним органу.
За таких обставин працівникові виплачується заробітна плата з розрахунку не нижче від двох третин тарифної ставки встановленого працівникові окладу (ст.ст. 34, 113 КЗпП).
Введення простою не означає, що працівник не повинен бути присутнім на робочому місці.
Якщо простій має цілодобовий (тижневий) характер, то у наказі обов’язково повинно бути обумовлено необхідність присутності або відсутності працівника на роботі.
У зв’язку з карантином багато організацій переходять на дистанційний режим роботи, який оформлюється відповідним наказом.
Однак не всі роботодавці оформлюють це офіційно. Аби убезпечити себе від можливих неприємних ситуацій звільнення “за прогул”, радимо вимагати документ про встановлення дистанційного режиму роботи із збереженням вашої заробітної плати.
Ніхто не може вас зобов’язати йти у відпустку. Це ваше право, а не обов`язок.
Ви можете скористатись відпусткою без збереження заробітної плати, яка в обов’язковому порядку надається роботодавцем за бажанням працівника для догляду за дитиною віком до 14 років на період оголошення карантину ( ч. 3 ст. 84 КЗпП, п. 3-1 ч. 1 ст. 25 Закону України «Про відпустки»).
Пам’ятайте про свої права та бережіть себе!