Власний бізнес – це не нахабна мрія чи примха особливо настирливих людей.
Це логічне рішення, яке витікає з особливостей характеру та потенціалу окремих людей. Які не хочуть працювати на когось, не можуть підчинятися якомусь керівництву, не бажають витрачати час на заробляння прибутків для чужих бізнесів, тому що відчувають, – що можуть краще, знають більше, відчувають точніше, що треба пропонувати ринку.
Від несміливої ідеї, прорахунків перших кроків до стрибка у невідоме – більшість підприємців починають з того, що розуміють і вміють найбільше.
Майстриня манікюру розуміє математику бізнесу, і знімає окремий кабінет та шукає клієнтів поза салоном. Кондитер пропонує свої вироби, готує прайс та шукає клієнтів серед знайомих та знайомих знайомих. Консультант з продажів починає пропонувати свої послуги окремо від компанії роботодавця.
У цих випадках бізнес починається з добре відпрацьованого продукту – послуг чи товарів, які вміє надавати або створювати підприємець. І коли справа одразу починається з продукту чи сервісу, зазвичай доводиться дуже швидко "підтягувати" маркетинг.
Маркетинг стає капканом для тих підприємців, яким раніше у своїй роботі доводилося працювати з "готовою базою" клієнтів, і їм може на старті здаватися, що це так просто все відбувається, лише гарний продукт створюй та ціну ринкову постав. Однак, за перший-другий місяць такі підприємці починають розуміти, що в їхньому бізнесі є лише продукт, але чомусь немає клієнтів.
Другий варіант нового бізнесу виринає з бажання не тільки почати новий шлях в житті як підприємець, але і починається з підкорення абсолютно невідомої сфери бізнесу.
Цим щасливчикам доводиться працювати у двох напрямках одночасно – над створенням продукту (товарів чи послуг) та маркетингом – від бренду, позиціювання, пропозиції, цільової аудиторії до каналів просування та тактик швидкого залучення клієнтів. До речі, називаємо їх щасливчиками у прямому і переносному значенні одночасно, тому що не так вже й погано будувати бренд з чистого листа, визначивши цільову аудиторію та одразу створюючи той продукт, якого потребує аудиторія і готова за нього платити, правда ж? Значно гірше запозичувати чужу модель для свого бізнесу, ламаючи ноги через закони стратегічного маркетингу.
Третя категорія підприємців, які щодня потужно вриваються на ринок уваги – це маркетологи, які вміють щось десь просувати, і підбирають продукт, який гарантовано легко можна монетизувати, задіюючи свої професійні знання. Ці відчайдухи мають колосальні шанси на успіх, тому що у своєму особистому бізнесі, знаючи факапи попередників, нічого не створюють просто так, і знаючи технології стратегічного маркетингу, SMM та платної реклами – починають з тих продуктів, за якими вже стоїть черга, ставлять ту ціну, яка буде рентабельною для їхнього бізнесу, просуваються лише в тих каналах, де легко можна впіймати свою рибку.
І цьому в них можна повчитися. Якщо вони не поспішили з продуктом, і він справді дорівнює тим бульбашкам на воді, які вони так вміло вміють роздувати. Якщо ж новостворений продукт підприємців-маркетологів неякісний – корона маркетолога падає, і вони стають інфо- або ecommerce-циганами.
Мораль. Шляхів до власного бізнесу – є млн і пʼять варіантів, але сценарій його побудови та доведення до ефективності, коли справи йдуть, клієнтів більшає, – один, і це розуміння, як працює маркетинг.
Якщо людина відкриває свій бізнес без розуміння, як працюють закони маркетингу та створює продукт, який не націлений на визначену аудиторію, то вона може втратити багато часу, коштів та зусиль на розробку та просування продукту, який не знайде своїх клієнтів.
Без належного розуміння цільової аудиторії та їхніх потреб, бажань та очікувань, бізнес може пропустити можливості для залучення та утримання клієнтів. Невдалий продукт може призвести до зниження продажів, негативних відгуків клієнтів та загрози для репутації бренду.
Крім того, власник нового бізнесу може зіткнутися з високими витратами на рекламу та маркетинг, щоб залучити увагу до свого продукту, але такі зусилля можуть бути марними, якщо продукт не націлений на правильну аудиторію.
Без розуміння стратегічного маркетингу та створення продукту, який не націлений на визначену аудиторію, підприємець ризикує витратити багато часу та грошей на розробку та просування продукту, який не знайде своїх клієнтів і може призвести до фінансових втрат та негативної репутації.
Якщо ви вже відчуваєте, що щось працює не так, що magic сам не відбувається, зверніться за допомогою професійних маркетологів-стратегів, які розберуть ваш бізнес, пояснять кроки створення маркетингової стратегії та складуть для вас тактику просування. Як тільки ви дізнаєтеся, як все працює у маркетингу, у вас проясниться розуміння, що робити у своєму бізнесі, щоб він був зрозумілим, бажаним для цільової аудиторії, яка стане вашим клієнтом і приведе за собою нових.
Ці питання стратегічного просування бізнесу можна пройти на інтенсивному курсі нашої навчальної платформи PRO Ідеї Agency – відкрити курс. До курсу входить також індивідуальна сесія з автором курсу, Наталією Вільчинською, де ви зможете отримати відповіді на усі ваші питання з просування.