Інтерв’ю з фаховим спеціалістом, доктором економічних наук, професором кафедри маркетингу КНЕУ імені Вадима Гетьмана та директором «Nexus Automotive Ukraine» Олександром Петровичем Савичем.
Контент, конверсії, кейси, інсайти від лідерів ринку й аналітиків,інфографіка, трафік, правильне налаштування B2B та B2C – усе це та набагато більше поєднує у собі ця цікава галузь.
Згідно з AMA (American Marketing Association), чия дефініція терміну змінюється кожних 3 роки відповідно до реалій сьогодення, Marketing is the activity, set of institutions, and processes for creating, communicating, delivering, and exchanging offerings that have value for customers, clients, partners, and society at large (переклад з англійської – Маркетинг – це сукупність інститутів і процесів для створення, позиціонування, відображення вигід і продажу продукту, що представляє цінність для споживачів, клієнтів, партнерів і всієї громадськості в цілому).
Сьогодні ми спостерігаємо бум попиту та пропозиції на різноманітні онлайн та офлайн-курси маркетингу.Аби краще зрозуміти та побачити зсередини, що ж таке маркетинг та де йому навчитися, PRO Ідеї. Головні новини маркетингу пропонує до вашої уваги коментарі фахового спеціаліста, доктора економічних наук, професора кафедри маркетингу КНЕУ імені Вадима Гетьмана та директора «Nexus Automotive Ukraine» Олександра Петровича Савича.
Маркетинг – це філософія побудови бізнесу, в центрі якої знаходиться споживач, яка базується на пошуку потреби споживача, її задоволення або стимулювання таким чином, що принесе додаткові продажі, які забезпечать максимальні прибутки для комерційної організації.
Моя сфера – це взагалі управління компанією, яке побудоване на принципах маркетингу. Так я вже майже 20 років займаю позицію CEO в автомобільному бізнесі. Якщо говорити про практичний маркетинг, то моя спеціалізація – маркетинговий менеджмент та стратегічний маркетинг.
Наразі запускаю новий курс – маркетингова бізнес-аналітика. Оскільки будь-який СЕО та СМО не може приймати рішення без даних та аналітики поведінки клієнтів, розвитку ринку, ефективності продажів тощо.
Відбувається зміна поведінки клієнта, більше того, ми живемо у світі переповненому інформацією та пропозицією однотипних товарів, фактично у світі перевиробництва, і тому – тільки ефективний маркетинг може забезпечити успіх підприємства.
Будь-яка бізнес-дисципліна має починатись з вивчення базових економічних курсів. Оскільки необхідні елементарні знання економічних законів, поняття економічних категорій. А для практичних наук – обов’язкове знання математики:) Через те, що необхідний чіткий аналіз всього, що відбувається в бізнес-середовищі підприємства, а також прогноз того, “а що ж буде далі й куди компанії йти”.
Теорія необхідна, але без перевантаження, потрібні практичні приклади. Для практичної науки, як маркетинг, викладання неможливе без наявності практичного досвіду. Я прийшов до викладання після майже 15 років практичного досвіду роботи, щоб поділитись досвідом. Але маркетинг змінюється кожного дня і тільки наявність постійної бізнес-практики у викладача забезпечує сучасні знання студентам. Тому я досі в бізнесі.
Усе залежить від дуже багатьох зовнішніх та внутрішніх факторів та цілей студента і його бажання вчитись. Але я б сказав, однозначно – так.
Мої курси – майже ідентичні курсам, які я викладаю на MBA, але хтось зі студентів слухає та навчається, а хтось – ні, і коли він зрозуміє, що йому потрібні ці знання, наприклад, років через 10, то цей самий курс йому обійдеться йому вже набагато дорожче.
Я навчався на дуже спеціалізованому курсі – “Purchasing Management”, це курс міні-MBA, коли в мене вже були знання та великий досвід роботи. Але я скажу, що я майже все знав з курсу, і більше того, викладав вже схожі курси. Тому що я займаюсь саморозвитком і практикою.
Для того, щоб якісно та ефективно викладати дисципліну маркетинг – необхідна практика, досвід та самосвідомий розвиток своїх професійних навичок. Необхідно постійно вчитись самому, щоб вчити інших.
Я нічого поганого про онлайн-освіту не думаю. Це вже наша реальність. І так буде. Онлайн-освіта буде ще швидше розвиватись. Якщо ви навчаєтесь у професіонала і самі хочете знань – ви їх отримаєте й онлайн.
Однак, я вважаю, що опанувати професійний курс маркетингу неможливо за 2 тижні, наприклад, я навчаю бізнесу і мої заняття тривають протягом року безперервно. І цього навіть мало. Тому що в рамках дисципліни маркетингу є дуже багато спеціалізованих курсів.
Маркетинг – це ж не просто діджитал та класичні комунікаційні інструменти. Це тільки найбільш видима частина маркетингу.
Відповідь дуже проста. Це тенденція сучасної освіти, коли є необхідність навчати іноземних студентів та всіх бажаючих англійською мовою.
Тобто попит формує пропозицію. Це бажання клієнта, тому знаючи англійську мову, чому б і ні. А також викладання англійською – це виконання вимоги міжнародних програм навчання.
Напишу за рейтингом.
1. Роджер Бест. Маркетинг від споживача
2. Філ Барден. Злом маркетингу
3. Ден Кеннеди. Жесткие продажи
4. Ден Кеннеди. Жесткий менеджмент
5. Річард Румельт. Гарна стратегія. Погана стратегія
Це найбільш прогресивний ринок, де інновації рухають розвиток та стимулювання попиту. Ринок, де найбільша конкуренція. Який змінюється швидко і де можна навчитись та використати свої знання та досвід. У мене були дуже добрі Вчителі в цьому бізнесі, “золоте покоління” топ-менеджерів, яке будувало новий ринок автобізнесу України.
Ми вже зовсім скоро не впізнаємо цей бізнес. Помруть класичні бізнес-моделі та гравці, прийдуть нові компанії. Володіти автомобілем нове покоління не буде.
Все починається з розуміння бізнес-моделі, бізнес-середовища компанії, формування ціннісних пропозицій та унікальних переваг, як раціональних, так і емоціональних. Потім визначення позиціонування компанії та посилення брендової цінності. До того ж, ми повинні чітко знати, де компанія контактує з клієнтом і як сформувати позитивний досвід нашого “коханого та унікального” споживача.
Ми не можемо будь-що робити без цілей, планування, аналітики, персоналу та мотивації. Тому, все починається з цих, на перший погляд, простих речей і тільки потім можна переходити до діджитал-комунікацій та е-commerce.
А правильність прийнятих рішень виміряємо простим показником – ROI бізнесу взагалі, та ROI, які згенеровано екстрапродажами. Моє переконання, що сучасні маркетологи повинні генерувати прибуток від додаткових продажів, які формуються продажами новим клієнтам та ростом продаж існуючим клієнтам компанії.
Я постійно займаюсь саморозвитком. Рекомендую Business Harvard Review, Visual Capitalist та телеграм-канал “Темная сторона”.
Як можна навчати інших не навчаючись самому? Це неможливо! Постійно вчуся, саморозвиваюся, читаю мінімум 20-30 книжок в рік, застосовую знання на практиці, вчусь у моїх клієнтів та постачальників, у моїх студентів та колег, вивчаю інформацію з багатьох телеграм-каналів та youtube-каналів, слухаю виступи спікерів в Сlubhouse.
Якщо всі компанії так роблять – то це не значить, що так правильно. Це їх досвід, а досвід формується минулим, в майбутньому ж будуть стартапи, які не мають такого досвіду і не знають, які ми “круті”.
Тому треба диференціюватися, фокусуватися на силі, і працювати над собою, тому що головний наш ворог – це ми, але вчора
Таким чином, Олександр Петрович наводить нас на думку, що маркетинг корелює з різними сферами, потрібно просто вибрати свою та мати жагу до навчання, офлайн чи онлайн, фундамент – однаковий. Головне – це бути кращим за вчорашнього себе та не нехтувати будь-якими способами отримання якісної актуальної інформації щодо маркетингу, чи то з академічних книжок, чи то з медіадискурсу.
Розмовляла Маруся Власова.