Тенденції ринку праці маркетологів, кого шукають та наймають в Україні.
«Будь ласка, уважно перегляньте деталі вакансії. Якщо ваші навички не відповідають зазначеним вимогам, не витрачайте ні свого, ні нашого часу», — приблизно так закінчують оголошення про пошук нового співробітника компанії, які справді цінують і свій, і чужий час. Правильно! Адже це ресурс.
Тому краще вже одній стороні витратити його на співбесіду з гідним кандидатом, а іншій — на вдосконалення власних талантів, аби стати наступним гідним кандидатом.
Отож, кого нині шукають роботодавці на посаду маркетолога? Скролимо загальновідомий і для багатьох рятівний сайт rabota.ua та виводимо загальні тенденції.
Близько 900 вакансій за запитом «маркетолог» протягом останнього місяця — а непогано, хай йому грець! Виходить, професія на ринку затребувана.
Якщо дуже узагальнити вимоги декількох десятків оголошень від великих українських компаній, що працюють у різних напрямках, то список «наш маркетолог повинен» вийде приблизно таким:
• розробляти, впроваджувати й контролювати креативні стратегії та інноваційні маркетинг-план для просування бренду
• проводити аналіз їхньої ефективності
• моніторити, адаптовувати та впроваджувати сучасні технології, спрямовані на просування продукції в основних каналах продажу
• співпрацювати з рекламними агенціями та постачальниками матеріалів, обладнання та інших ресурсів маркетингу
• комунікувати з членами польових команд, розробляти для них мотиваційні заходи з метою збільшення обсягів продажу
• (найнудніша, однак дуже важлива частина) надавати регулярні аналітичні звіти керівництву
• Успішний (ну а як по-іншому?) досвід роботи у сфері маркетингу. Тут зазвичай просять реальні приклади крутих річних планів і парочку років роботи на аналогічній посаді
• розуміння ринку та системи продажів
• уміння знаходити інноваційні та нестандартні підходи для зростання компанії
• уміння працювати в команді й тримати все під контролем, відповідальність, енергійність, амбітність, швидка адаптивність. Список можна продовжувати безкінечно, доки не закінчаться всі позитивні риси особистості
• досвід роботи з бюджетуванням та фінансовою звітністю
• рівень володіння англійською вище середнього (ніби цілком щадно)
• впевнене користування MS Office (Word, Excel, Powerpoint), базовий рівень Photoshop, Illustrator
• знання Google Analytics, Google Ads
Загалом із аналізу вакантних оголошень одне зрозуміло на всі сто: якщо маєш за плечима реалізовані маркетингові ідеї, стратегії, плани, якщо тобі є що показати по факту, а не лише порожнє «бла-бла», шанс потрапити на співбесіду, а згодом і в саму команду великий. Щоправда, залишається відкритим питання: що ж робити маркетологам-початківцям? Куди подіти свою креативність, амбітність та активізм, якщо всім потрібен досвід? Є також невизначеність щодо вищої освіти: потрібна, чи ні? Якщо так, то завжди профільна?
Про це дізнавалися в людей, які безпосередньо варяться в маркетинговому котлі. Виявляється, у професії є речі, куди більш важливі, ніж корінець з університету.
«Профільна освіта може бути набута безпосередньо під час роботи. Сам по собі офіційний диплом не має особливого значення. Звичайно, якщо вже говорити про спеціальність, то краще, щоб вона була пов’язана з цифрами, — математикою чи інженерними науками. Маркетолог має розумітися на цифрах.
А ще професія вимагає надзвичайної комунікабельності, уміння чути й добре розуміти клієнтів. Маркетолог — людина, яка найперше думає про інших, а не про себе. Бо маркетинг — це ж про клієнта. Клієнт платить гроші.
Узагалі в цій справі дуже важливо любити людей. Бо якщо ти не любиш людей, то навряд чи зможеш для когось щось зробити. Маркетинг — це завжди про вміння віддавати. І тільки ті компанії, які справді віддають, отримують дуже багато. Якщо людина вміє віддавати, то маркетингу з точки зору технологій я точно зможу навчити. А якщо не вміє, то якими б хорошими не були технічні скіли, учи-не учи — маркетологом вона не стане. Хіба буде називати себе так.
Звісно, крім цього, маркетолог повинен мати розвинене логічне та аналітичне мислення, добре розбиратися в сучасних тенденціях, розуміти аспекти digital, знати, як самостійно побудувати рекламну кампанію в тому самому Google за допомогою доступних інструментів. Насправді це не складно».
«Сьогодні, щоб бути конкурентоспроможним і затребуваним інтернет-маркетологом, потрібно мати досить широкий спектр знань і навичок. Це і робота з соціальними мережами, платною рекламою, SEO-оптимізацією, UX, email, та контент-маркетингом.
Важливо, щоб спеціаліст пробував нові інструменти, не боявся експериментувати. Чи освоїли Facebook та Instagram? Отже, спробуйте заходити в TikTok. Чи освоїли email-розсилки? Тестуйте розсилки в Telegram і т.д.
Сьогодні більш затребуваними стають фахівці, які на «ти» з аналітикою. Не бояться великих даних та цифр, вміють аналізувати ефективність маркетингових стратегій.
Digital-фахівцям важливі не лише знання та навички, а й людські якості. Допитливість, комунікабельність, внутрішнє прагнення зростати та розвиватися стануть вашими козирями. Хочете бути високооплачуваним фахівцем — будьте готові постійно читати блоги з інтернет-маркетингу, слухати семінари та проходити курси підвищення кваліфікації».
Народитися маркетологом складно, якщо не unreal, а от стати ним цілком реально. Особисті якості на кшталт комунікабельності та відповідальності, як і технічні навички, піддаються вишліфовуванню.
Істинною залишається аксіома: головне — це бажання. Бажання розвиватися, пізнавати нове й ловити хвилю сучасності.