Про те, як складати резюме, щоб отримати роботу мрії, та чого уникати під час роботи над самопрезентацією.
Для того, щоб отримати роботу мрії потрібно не тільки володіти необхідними навичками та знаннями, а й правильно їх подати. Недоречна деталь може зіпсувати враження, а, здавалось би, непомітна дрібниця — принести успіх. До етапу особистого знайомства з роботодавцем єдина можливість проявити себе — резюме.
Складання резюме — окреме вміння, якому не навчають в школі чи університеті (як правило), але без якого не обійтись.
Ми поспілкувались з HR-експертами, щоб дізнатись, як складати резюме так, щоб підвищити шанси отримати омріяну роботу.
Сертифікований HR, коуч ECF, засновниця HR-Кав’ярні
“За моїми багаторічними спостереженнями, претенденти вважають резюме чарівною перепусткою, яку один раз склав і маєш на всі випадки життя. Так не працює. Щоб резюме спрацювало, слід виконати кілька важливих умов”, — коментує Анна та ділиться детальною інструкцією зі створення резюме.
Задача резюме — правильно презентувати вас конкретному роботодавцю. НЕ переписуйте бездумно рядки посадової інструкції. Пишіть лише те, що має цінність для вашого майбутнього керівника і підсилює ваш попередній досвід.
Подаєтесь на посаду фінансового директора? А що у вашому резюме робить категорія С і D? Ви звіти інвесторам повезете вантажівкою чи автобусом? Директора з маркетингу і замовляєте візитки? Серйозно?
Першим ваше резюме читає не HR, а робот. Саме від нього залежить ваш перехід на наступний етап. Ключові слова збільшують ваші шанси бути видимими для пошукових систем.
1. Підберіть 7-9 вакансій, які максимально повно відповідають вашій цілі пошуку роботи.
2. В окремий файл скопіюйте з усіх знайдених вакансій обов’язки та вимоги до кандидата.
3. Приберіть дублювання та проаналізуйте інформацію.
Зеленим виділіть ті задачі, які ви вже виконували, і вимоги до кандидата, яким ви відповідаєте на 95-100%. Червоним, відповідно, позначте задачі, досвіду виконання яких немає, та вимоги, яким ви не відповідаєте.
4. Адаптуйте резюме до вимог вакансії, описавши ваш досвід за допомогою знайдених ключових слів.
Правила оформлення резюме:
• Скористайтеся шаблоном резюме в текстовому редакторі чи спеціальному сервісі (наприклад, Canva).
• Використовуйте шрифти без засічок. Наприклад, Arial, Tahoma, Verdana, Open Sans, Roboto, Montserrat тощо.
• Розмір шрифта для основного тексту — 10-12 кегль, інтервал 1,5, для заголовків —16-20. Колір тексту — чорний.
• Мова вакансії = мова резюме.
• Важливу інформацію виділяйте жирним шрифтом або курсивом.
• Точні дати вказуйте у форматі ДД/ММ/РРРР. Наприклад, 22.07.2020. Інші приклади написання дат: у 2020 році, у 2016-2019 роках, у 2015-2018 рр., з 2015 по 2017 рік.
• Номер телефону в резюме: мобільний: +38 123-114-50-30; з кодом міста: (032) 114-50-30.
• В заголовку слово «РЕЗЮМЕ» не пишемо.
• Не використовуйте особових займенників: я, він, вона, ми, вони.
• Не використовуйте підкреслений текст. Це погіршує читабельність резюме.
• Обережно з інфографікою. Якщо компанія використовує автоматизовані системи пошуку та аналізу резюме, ваше резюме може залишитись непоміченим.
• Ретельно перевірте резюме на різні види помилок.
• Складаючи резюме іноземною мовою, дотримуйтесь правил письмової ділової комунікації, прийнятих в країні, мову якої ви використовуєте.
Двічі подумайте, перш ніж додавати фото до резюме. Виняток — вакансії моделей, акторів, телеведучих та ін. Якщо роботодавцю важлива зовнішність, то в оголошенні вас попросять надіслати резюме з фото.
Жодних світлин з вечірок, відпочинку, сімейних прогулянок тощо, лише строгий діловий портрет. Або не шкодуйте грошей на якісну зйомку, або не псуйте собі репутацію неякісним фото.
Якщо подаєтеся на вакансію за кордоном, зважайте на прийняті в країні правила щодо цього питання. Зазвичай, вони визначаються законодавством. Так, наприклад, фото до резюме не додають, подаючись на вакансії в Ірландії, Великобританії, Нідерландах, Швеції. А ось на вакансію в Японії фото у резюме має бути обов’язково.
• Тема листа. Вона має не просто бути, а демонструвати мету вашого звернення в компанію. Наприклад, «мотиваційний лист на позицію стажера у відділ логістики» або «резюме логіста Іваненка С. І.» Не використовуйте Caps Lock ні в темі листа, ні в тексті.
• Адреса електронної пошти має значення. Ніяких tanechka2315, pusichka, golddevochka, slonik чи strongboy etc. ще й під доменом mail.ru. Для пошуку роботи створіть окрему скриньку, адреса якої буде варіацією на тему Вашого імені та прізвища. Наприклад, semen.ivanenko@gmail.com чи ivanenkos@ukr.net. Її ж використовуйте і в резюме.
• Ім’я відправника. Перевірте в налаштуваннях пошти, як побачить ваше ім’я адресат.
Big Boss
Сеня
Семен Іваненко
• Звертання. Пишемо в окремому рядку та в кінці ставимо знак оклику. ВАЖЛИВО! В українській мові при звертанні використовуємо кличний відмінок.
Шановна Ірино!
Шановний HD-менеджере!
• Вступ. Перша фраза у листі після звертання. Можливі варіанти:
Мене зацікавила вакансія Х Вашої компанії.
Прошу Вас розглянути моє резюме на вакансію Х.
Мене звати Семен Іваненко. Пишу вам з приводу стажування у відділі логістики.
• Формат вкладень. Вкажіть, які документи надсилайте та в якому форматі. Наприклад, «У вкладенні ви знайдете моє резюме та портфоліо у форматі pdf».
• Назва файлу у вкладенні
Резюме_посада_ім’я_прізвище
Прізвище_резюме_посада
• Завершення листа. Можливі варіанти:
Буду рада/радий розповісти більш детально про мій досвід при зустрічі.
Радо відповім на усі додаткові запитання щодо мого досвіду.
Вдячний/а за розгляд мого резюме та нетерпляче чекаю Вашої відповіді.
• Підпис
З повагою,
Ім’я, Прізвище
Номер телефону (якщо це також номер Viber чи WhatsApp, обов’язково зазначте)
Посилання на вашу сторінку в Facebook чи LinkedIn.
“Певною мірою так. Якщо для пошуку роботи ви користуєтеся своєю мережею контактів, то на перших порах вас виручить коротке summary. Це стислий опис вашого досвіду та потенційної користі, яку здобуде компанія, найнявши вас. Воно має бути коротким, буквально 3 абзаци по 3-4 речення. Надішліть summary своїм друзям чи кар’єрному консультанту з проханням порекомендувати вас. За статистикою, за наявності summary вас порекомендують 20 зі ста друзів, натомість без summary лише 4 зі 100. А резюме в більшості випадків попросять взяти з собою на співбесіду. Вдалого вам полювання на роботу!” – додає Анна Зайцева.
СОО IT рекрутмент агентства TalentIn
Маючи 8 років досвіду в рекрутингу та найнявши понад 850 спеціалістів в Україні та світі, Вадим закцентував на найбільш важливих моментах при укладанні резюме.
• Використовуйте спеціальний сервіс, наприклад Canva. Такі сервіси допоможуть бездоганно оформити резюме, що справить гарне враження на рекрутера.
• Пишіть максимально коротко та зрозуміло. Це запорука успіху! Якщо щось можна скоротити — скорочуйте. Взагалі, оптимальний об’єм — не більше 2-х аркушів.
• Обов’язкова наявність фото. Цікаво, що в цьому моменті думки експертів розійшлись. Вадим закликає додавати фото в резюме.
• До кожного місця роботи, де ви працювали, потрібно написати задачі, які у вас були, та всі досягнення. Так рекрутер зможе чітко знати, який ви маєте досвід, а не тільки здогадуватись, чим ви займались на попередній роботі. Також це чудова нагода похвалитися досягненнями — тут це доречно як ніколи. Діліться конкретними досягненнями, але не розкривайте комерційних таємниць попередніх компаній. Наприклад, “підвищив дохід компанії на 15% за два квартали”.
• Додайте блок з навичками: sales, recruitment, online marketing etc.
• Сформулюйте ціль — яку позицію хочете зайняти та чого хочете досягти на цій посаді.
“У процесі підготовки CV вектор ваших думок повинен бути спрямований не на те, який ви хороший співробітник, а на те, що ви реально зробили на попередніх місцях роботи, і яку користь хочете принести своїй наступній компанії-роботодавця. Успіхів!”, – надихає Вадим Донченко.
Еx-HRD компанії Нова Пошта, незалежний HR Advisor та консультант з організаційного управління
Резюме – це сукупна інформація про твій досвід, навички та освіту. Треба пам’ятати, то не є твій паспорт чи інший документ, що засвідчує особу.
Чим більший та ширший твій досвід, тим важливішою стає кастомізація резюме, тобто воно повинно містити акценти саме для тієї вакансії, на яку ти відгукнувся.
Не нехтуй необхідністю трохи переписати резюме під вакансію, адже релевантістю свого досвіду ти привернеш до нього увагу. Мета резюме – призначити зустріч-інтерв’ю, а вже на співбесіді ти зможеш розповісти про всі деталі свого досвіду та чому саме ти найкращий кандидат для цієї посади.
На слова-маркери релеванті для посади. Саме це привертає увагу та робить тебе на крок ближче до персональної зустрічі.
Я рекомендую зазначати весь професійний досвід терміном більше 3-х місяців. Хоча іноді, якщо це був якийсь знаковий проект чи співпраця з організацією, то має сенс це вказати, адже може надати тобі переваги перед іншими кандидатами.
Якщо ти тільки починаєш свою кар’єру, варто вказати позанавчальний досвід (волонтерство, стажування, участь у конференціях, тощо). Проте, якщо ти вже досвідчений професіонал, весь такий попередній досвід має скорочуватись у згадуванні в резюме або, навіть, має вже піти. Адже для професіонала з 10-річним стажем та понад 3-4 сторінки резюме, то є норма, проте ніхто не захоче читати 5 чи 6. Вмій згуртовувати інформацію по суті.
• Вказувати в резюме рекомендодавців з їх контактами без попередження.
Одного разу мій колега, запитавши, чи зможу я його порекомендувати, вказав мій телефон прямісінько в резюме, і мої контакти поширилися на весь робочий портал. Краще вказати ПІБ та посаду людині та додати, що контактні дані будуть надані за вимогою.
• Вказувати усі мови, які ти можеш «розібрати, читаючи» відсотків на 30%. Резюме – це не змагання на кількість сторінок, це демонстрація твоєї кваліфікації й готовності зайняти певну посаду. Тож, вказуй лише ті мови, володіння якими не нижче, ніж на середньому професійному рівні (тобто ти можеш вести бесіду та листування). Те саме стосується IT-навичок.
• Писати з помилками. Навіть якщо ти грамотно пишеш, всі ми допускаємо друкарських помилок. Перечитай резюме декілька разів або попроси когось допомогти.
“І, головне, – немає правильних чи не правильних резюме. Є ті, що відповідають вимогам певної посади”,– акцентує Марія Панченко.
Загалом, думки експертів зійшлися. Звичайно, в деяких нюансах вони мають різні погляди, але базові принципи однакові.
Пам’ятайте: ніколи не буде другого шансу справити перше враження, тому поставтеся відповідально до складання вашого резюме.