“Друзі! Дарую найкращі подарунки – такого ще ніколи не було! А це значить, що новенький iPhone і дороге авто будуть ваші за підписку на мене та моїх друзів”, – наполегливо переконують своїх шанувальників зірки та блогери в соцмережах.
Щоб стати власником новенького гаджета необхідно всього-на-всього підписатися на пару десятків акаунтів, зробити репост оголошення та поширення в сторіз і сподіватись, що серед сотні тисяч претендентів перемога дісталася саме вам.
Ми з’ясували для вас, як влаштований алгоритм так званих ґівів і кому це вигідно.
Giveaway або ґів – це розіграш, в якому учасники виконують ряд умов: як мінімум, підписуються на акаунти спонсорів. Переможець розіграшу визначається випадковим чином за допомогою спеціальних додатків або генератору випадкових чисел. Ґіви з’явилися кілька років тому, але до цих пір вони популярні, і є одним з найбільш вигідних і швидких способів розкрутити аккаунт в інстаграмі.
Найчастіше для giveaway об’єднуються 10 – 30 компаній, які вносять в призовий фонд певну суму. Гроші витрачаються на придбання призів, рекламу і, звісно, дохід організатора.
Головна мета таких розіграшів – масове і швидке залучення нових підписників.
Процес розіграшів, у яких безкоштовно роздають цінні подарунки, простий та ефективний:
• Організатор розіграшу набирає спонсорів (інтернет-магазини чи блогерів), які спільними зусиллями оплачують рекламний пост у знаменитості.
• У свою чергу організатор купує призи і формує призовий фонд.
• Після проводиться конкурс, і кожен отримує, що він хотів: щасливим учасникам дістаються призи, спонсорам – нові підписники, а організатори отримують прибуток.
• Природно, що після розіграшу частина користувачів відписуються від спонсорів, але кілька тисяч чоловік, швидше за все, залишаться з ними.
• Альтернативні методи накрутки передплатників за допомогою різних додатків коштують набагато менше – від двох-трьох тисяч рублів за десять тисяч передплатників, але, як правило, це – боти, які не виявляють ніякої активності.
«Що ж, не дарма всі ринулись в розіграші авто та яблучної техніки», – думаєте ви, приглядаючись до потенційних організаторів. Але не варто поспішати – не все так просто.
Спонсори та блогери зазначають, що ефективність ґівів зменшується з кожним днем. Все менше людей звертають увагу на розіграші, все менше вірять в справедливість результатів.
Відновити інтерес спонсори намагаються більш привабливими призами, легкими умовами. Тепер за підписку можна стати власником нового автомобіля або пристойної суми грошей, не потрібно навіть лайкати спонсорів, читати їх публікації – просто натиснути кнопку «стежити».
Які недоліки та ризики розіграшів можуть підстерігати ваш акаунт?
• Нові підписники – це не завжди потрібна для вас цільова аудиторія. Наприклад, бренд продає дорогі ювелірні прикраси, а в конкурсі більшість учасників – школярі.
• Найчастіше нові підписники в ґівах – це “призолови-шаровики”, які відпишуться від вас одразу після оголошення переможців.
• Масові відписки від акаунта після розіграшу вбивають органічне охоплення вашого облікового запису – тоді ґівевей швидше нашкодить, ніж допоможе вам.
• Серед тих, хто лишиться, будуть так звані «мовчуни», які можуть також негативно впливати на охоплення акаунта. Це підписники, які нічого не коментують, не лайкають і, тим більше, не купують.
Для прикладу, розглянемо один з найгучніших кейсів розіграшу автомобіля
У середині березня 2019 року блогер Гусейн Гасанов оголосив розіграш автомобіля Mercedes-Benz G-класу. Всього за добу в блогера з’явився додатковий мільйон підписників, в його профіль зайшли понад 12 мільйонів унікальних відвідувачів.
Авто отримала дівчина з України, але деякі інші учасники запідозрили, що вона здобула нечесну перемогу.
В результаті журналісти виявили, що за автомобілем числяться штрафи на 10 тисяч рублів, а сам він має пошкодження після кількох ДТП.
Ґів наробив шуму, але швидше негативного, ніж позитивного.
Експерти стверджують, що проведення розіграшів в акаунтах – така ж необхідна діяльність, як регулярні публікації, сторіс та прямі ефіри.
Природно, що в цій сфері багато шахраїв і просто недосвідчених організаторів – дотримуйтесь правил вибору ґіву, і сумна доля обманутого спонсора вас омине.
На що варто звернути увагу, вибираючи в якому розіграші брати участь:
1. Перевірте тематику аккаунта організатора («донора») та призи
Донор – це акаунт, де розміщена реклама ґіву і чиї підписники зрештою підпишуться на вас. Найчастіше рекламу купують у відомих зірок та блогерів, але є і тематичні розіграші, наприклад, для школярів, матусь чи ЗОЖників. Від того, хто організатор, залежить, які підписники до вас прийдуть.
Тому, якщо ваша ЦА – матусі, шукайте ґів, де донором виступає мама з активною аудиторією.
Не забувайте і про призи – вони теж впливають на те, хто до вас прийде. Наприклад, iPhone привертає молодь, а ось коляски відсікають більшу частину нерелевантною аудиторії (очевидно, школярам такий подарунок не потрібний).
2. Перевірте якість акаунта «донора»
Статус зірки і навіть верифікований інстаграмом аккаунт (той, що з синьою галочкою) не говорить про якість підписників. Навіть у знаменитостей може бути «накручений» список прихильників.
На щастя, існує безліч сервісів, у яких можна перевірити якість підписників. Якщо ви вибираєте між декількома організаторами ґівевею, орієнтуйтеся на показники Quality Followers – це кількість «живої» аудиторії блогера.
3. Перевірте конкурсні акаунти попередніх ґівів
Зазвичай, щоб уникнути ризику блокування основного акауну, організатори розіграшів створюють спеціальні конкурсні сторінки.
Оглянувши статистику та якість аудиторії попередніх ґівевеїв, можна зробити висновки, скільки чоловік прийде до вас і чи це та аудиторія, яка вам потрібна.
4. Утримуйте підписників після розіграшу
Якщо ви спонсор в ґівевеї – конкурс на сторінці вашого бренду в останній день розіграшу – просто must have.
Багато хто не знає/не дотримується цього правила, хоча ваше головне завдання – не втратити тисячі нових підписників. Дайте їм сенс залишитись з вами навіть після ґіву.
Розіграші в соцмережах можуть бути ефективним та чесним способом «розкрутити» акаунт, але якщо ви не будете активно працювати над залученням правильної аудиторії та утриманням нових підписників – участь в ґівах буде для вас марною тратою грошей та часу.