Богдан Назаренко, Head of Digital Marketing Communication DTEK, розповідає про те, які завдання вирішує діджитал-маркетинг у великій компанії.
Діджитал-маркетинг – відносно молодий напрямок маркетингу в Україні, який під час пандемії Covid-19 набув нового змісту, авторитету та нових завдань.
Зміщення бізнесу в онлайн під час карантинів та обмежень створило великий сплеск попиту на керівників та спеціалістів з діджитал-маркетингу.
Переглядаючи резюме, ми змогли звузити коло найбільш загальних навичок для людини, яка просуватиме компанію онлайн. Ми виявили, що в багатьох резюме вказано аналітичні, комунікативні навички та творчий підхід. У цей же час, на роль керівника діджитал-маркетингу великої компанії шукають сильного аналітика, який любить цифри, орієнтується в трендах, має розвинений емоційний інтелект, щоб розуміти глибинні тригери цільової аудиторії.
Богдан Назаренко – Head of Digital Marketing Communication DTEK, людина, яка займається напрямком діджитал-комунікацій Групи ДТЕК. У діджитал-маркетингу Богдан вже більше 6 років, спеціалізується на disrupt-маркетингу, реалізації нових рішень та оптимізації у діджитал напрямках. Раніше він займав позицію Head of Digital Marketing у компанії film.ua, а також Head Of Digital Marketing та Head of SMM на телеканалі СТБ.
Для зручності використовую визначення – діджитал. Стандартизований термін, звичайно, визначаю як цифровий маркетинг.
ДТЕК – найбільший приватний інвестор в енергетику України.
Наші підприємства видобувають вугілля та природний газ, виробляють електроенергію на сонячних, вітрових та теплових електростанціях, розподіляють та постачають електроенергію споживачам, розвивають мережу швидкісних зарядних станцій.
У 2019 році капітальні вкладення компанії становили 23 млрд грн, податкові відрахування – 23,4 млрд грн.
ДТЕК застосовує світові тенденції, впроваджуючи інновації та реалізуючи програму цифрової трансформації для сталого розвитку. І для масштабування проектів компанії потрібен, у тому числі, і digital-напрямок, який сфокусований на впровадженні інноваційних рішень у комунікації із різними аудиторіями користувачів.
Ми зосереджені на розвитку наших корпоративних каналів, ключових повідомлень та тих, які дозволяють ширше уявити компанію у digital-векторі.
Ми розробляємо масштабні digital-кампанії та колаборації у важливих для суспільства темах ESG, клієнтоорієнтованості, інноваціях, інвестиціях та, звичайно ж, трансформації енергетики.
Компанія має величезну кількість ініціатив та проектів, які необхідно реалізувати в нових digital-форматах. Одним із останніх прикладів – презентація нової стратегії ДТЕК-2030 СЕО Тимченка Максима.
Водночас важливо розуміти, що ДТЕК – це не лише про інвестиції та виробництво.
Головний актив ДТЕК – це люди. У компанії працюють 70 тис. співробітників, і для кожного створюються умови для ефективного навчання, розвитку талантів та професійного зростання.
Результат – у ДТЕК працюють найкласніші професіонали країни, які за 15 років перетворили з невеликої регіональної компанії на лідера енергетики України.
Найчастіше це фахівці, які адаптують компанії в цифрових секторах, що швидко змінюються, використовуючи при цьому комплексні стратегії розвитку та результати їх діяльності.
Поняття досить широко охоплює різні процеси у компаніях. Ми можемо говорити про створення команд для департаментів цифрового маркетингу, підготовку та зміни у процесах взаємодії з іншими департаментами та загальне позиціонування в уже діючих структурах.
Освітні програми, пов'язані із задіяними інструментами, найчастіше надають самі платформи. Формат курсів про цифровий маркетинг можна отримати за допомогою спеціалізованих сервісів, вже всім знайома Coursera та LinkedIn Learning. Вони надають широкий спектр програм з управління, цифровізації, каналів та стратегій.
Із загальних дисциплін, гадаю, буде обов'язковою – психологія.
Так, найчастіше проходжу курси для актуалізації знань чи вивчення нових інструментів.
Зміни у цифровому маркетингу можуть відбуватися щодня.
Важливо отримати та зміцнити базові уявлення та інструменти, а потім постійно вдосконалювати та задіяти оновлення на практиці.
Компанія має багато напрямів та проектів. Для їхнього просування ми використовуємо мікс каналів та інструментів, залежно від основних цілей та завдань проекту, а також присутності аудиторії на платформах.
Звичайно ж, насамперед, ми віддаємо пріоритет у розвитку власних незалежних платформ, які є офіційним джерелом новин та позицій компанії, наших ініціатив та проектів, стратегій розвитку, звітності та ключових напрямків.
Щодо інструментів. Кожен інструмент, який ми використовуємо для просування продуктів компанії, ефективний, оскільки інших ми не використовуємо.
Ключове завдання, використовуючи digital-інструменти та digital-канали комунікацій, побудувати знання про ініціативи та проекти компанії для побудови бренду та репутації. Якщо компанія вважає себе сучасною, у її активі мають бути цифрові інструменти та технології.
Нині всі говорять про гнучкість. І в просуванні контенту компанії цей термін також можна застосувати.
Оскільки запити та інтереси аудиторії змінюються. Якщо, наприклад, до пандемії людей цікавив об'ємний контент, то зараз ми бачимо протилежну картинку.
Люди на карантині наситилися лонгрідами, вебінарами та лекціями. Зараз же подання інформації має бути максимально простим і, бажано, містити візуальний ряд.
Для кожного проекту розробляємо окрему стратегію просування, яка сфокусована на контрольних точках.
Наприклад, кампанія «ДТЕК. 15 років енергія в дії» була крос-функціональною та задіяла величезну кількість точок зіткнення з користувачами. Тут ми були сконцентровані на глибині перегляду відео та залученні користувачів.
Для нас важливо чути наших користувачів, отримувати зворотний зв'язок та бачити залучення.
COVID-19 показав, наскільки вразливим може бути бізнес, який не сприймає серйозно важливість цифровізації, впровадження сучасних технологій та інноваційних підходів.
Пандемія змусила компанії, і нас у тому числі, адаптуватися до нових умов роботи та комплексно змінювати бізнес-моделі.
І, звичайно ж, умови, що динамічно змінюються, підштовхнули нас до розробки та реалізації нової стратегії дистрибуції контенту та digital-напряму в цілому.
Тут важливо відзначити, що напрямок digital працює за двома стратегіями – своєю та контентною, оскільки вони є взаємодоповнювальними та ефективними лише у зв'язці.
Для розуміння додам, що кожен бізнес ДТЕК має свою власну стратегію розвитку, основою якої є, звичайно ж, головна та єдина стратегія компанії. І наприкінці минулого року, як я вже казав, ми публічно презентували нову стратегію ДТЕК до 2030 року.
З приходом пандемії нам довелося ставити на паузу, переносити чи змінювати формат багатьох уже запланованих та опрацьованих комунікаційних активностей та вигадувати нові.
Ми максимально перейшли в онлайн-комунікації та вигадували різні проекти, у тому числі й ті, що стимулювали людей залишатися вдома.
Також ми значно підвищили інтенсивність внутрішніх комунікацій, оскільки заспокоїти та підтримати наших співробітників було конче необхідно. У цей період вони без перебільшення, робили все можливе для нашого з вами комфорту, і ці історії були основою нашої кампанії « # STOP_COVID19_спільна_протидія_поширенню_вірусу » .
Ми ділилися своєю digital-експертизою з ОДА, з якими ДТЕК підписав меморандум про партнерство. Результатом нашого партнерства стали лендинг-сторінки ОДА з інформацією щодо потреб області.
Один із важливих проектів ДТЕК – оновлення візуального стилю компанії. Рефрешмент бренду ДТЕК демонструє ті зміни, які відбулися у компанії за останні роки та відображає її стратегію розвитку, ціннісні пріоритети та ключові напрямки розвитку бізнесу.
Проект реалізовано спільно з креативним агентством SHOTS.
Вважаю, що рефрешмент вдався, оскільки результатом стала наша перша участь у конкурсі Effie Awards Ukraine 2020 та перемога у рейтингу Best Marketing Teams.
Крім того, ДТЕК посів третє місце у списку фіналістів на Effie Awards Ukraine 2020 у категорії «Ребрендінг».
Відповідно до рефрешменту бренду ДТЕК та прийнятої стратегії розвитку компанії до 2030 року, ми глобально оновили наш сайт.
Крім оновлення візуального стилю, зміни торкнулися також архітектури сайту: меню та навігації по сайту, оновлення шрифтів і принципом розробки інтерфейсу Mobile First. А завдяки інформаційному прес-центру та зручній медіатеці сайт ДПЕК став головним джерелом інформації для ЗМІ, партнерів та інвесторів.
Мій особистий фокус 2021 – збалансований ритм та реалізація запланованих проектів.
Нова функція конфіденційності Apple, що вимагає, щоб розробники запитували дозвіл на відстеження користувачів iOS для націлення реклами, нарешті буде запущена в наступній бета-версії iOS 14 із запланованим повним випуском приблизно цієї весни для користувачів.
Я вважаю, що внесені зміни інструменту для просування власних продуктів компанії можуть суттєво вплинути на невеликі організації.
На просування компанії ухвалення законопроекту ніяк не вплинуло. Ми вели і ведемо комунікацію державною мовою.
Але при цьому наші офіційні сторінки у Facebook, Twitter та LinkedIn адаптовані під різні цільові аудиторії. І подання інформації завжди залежить від завдання.
Якщо, наприклад, є необхідність масштабувати публікацію на європейську аудиторію, контент буде опубліковано англійською, в тому числі.
Мова – це доступність і можливість достукатися до різної аудиторії, розширити її і зробити так, щоб залучення було максимальним.
1. Deadliest Enemy, Майкл Остерхолм та Марк Олшейкер.
2. Хоч до Авоіда і Кліматий Disaster: The Solutions We Have and the Breakthroughs We Need, Білл Гейтс.
3. Від нейрона до мозку, Дж. Г. Ніколлс, А. Р. Мартін, Б. Дж. Валлас, П. А. Фукс.