Як побудувати персональний бренд в умовах тотальної конкуренції.
Активне ведення соціальних мереж стало “обов’язком” не тільки для блогерів, але й для представників різних професій, які хочуть цінуватися як експерти у своїй галузі. Після того, як побудова персонального бренду стала “мейнстрімом”, для досягнення результатів потрібно добряче попотіти через високу конкуренцію.
Для того, щоб з’ясувати, як в сучасних умовах побудувати персональний бренд в соціальних мережах та чи справді це так сильно допомагає кар’єрі, PRO Ідеї. Головні новини маркетингу звернулися до Дениса Келеберденка — креативного директора українського офісу найтитулованішої креативної агенції світу BBDO. Денис має понад 14 років досвіду роботи, який охоплює роботу копірайтера, арт-директора, літератора, генератора ідей та каліграфічного художника.
Тут все, як у звичайному класичному маркетингу: персональний бренд — це те, як вас можуть описати люди, які вас знають лише з соцмереж та проявів у медіа.
Якщо, скажімо, “кока-колу” описують як напій, який дарує радість та передчуття святкового настрою, то бренд Ілона Маска можна описати, як “це той чувак, що колонізує Марс”.
Звичайно, цей бренд складається не тільки з головної мети героя, а також з його хобі, роботи, експертизи, стилю одягу, політичних поглядів, притаманній лише йому манері вести Twitter, мемів тощо.
Для того, щоб якісно побудувати свій персональний бренд — важливо розуміти для чого, у якій галузі та для якої аудиторії ви цей бренд створюєте.
Тут треба дуже чітко розрізняти поняття персонального бренду і популярного блогера. Навіть якщо у вас мільйон підписників в Instagram і аудиторія просто спостерігає за вашими щоденними справами — ви не обов’язково бренд для них. Я от знаю людей, у котрих лише до 10 тис. підписників в Telegram, але вони є експертами своєї галузі та персональними брендами для своєї аудиторії.
Отже, враховуючи все вищеперераховане:
• Окресліть цілі (наприклад, ви хочете не самі шукати роботу, а щоб вона шукала вас).
• Опишіть свою цільову аудиторію.
• Сформулюйте цінності, які ви будете транслювати.
• Зрозумійте, через які канали і як ви будете поширювати свій контент.
• Давайте зворотний зв’язок, спілкуйтеся з людьми.
Багато хто помилково вважає, що треба мати кілька каналів і соціальних мереж, щоб транслювати там один і той самий контент. Наприклад: ви робите контент для Youtube, а в інших соцмережах лише даєте посилання на свої ролики.
Мультиканальність допомогає оздобити ваш персональний бренд деталями та нюансами, різними відтінками емоцій і людяності.
Скажімо так: неможливо побудувати будинок тільки з цементу. Цемент дасть вам лише каркас, стіни, дах, підлогу. Вам обов’язково знадобляться дерево, щоб підлога була приємною, шпалери, щоб стіни були не такими холодними; декор, текстиль і таке інше.
Так само і в персональному брендингу: якщо у вас основним каналом комунікації є Youtube, через який ви транслюєте свою експертність, наприклад, в кулінарії, то заведіть ще й Instagram, де ви будете розповідати про особисте життя, подорожі, домашніх улюбленців.
Користуйтеся мультиканальністю, щоб створити багатогранність свого бренду. Окрім персональних сторінок в соцмережах та месенджерах, ви маєте з’являтися і в інших медіа, блогах, на сторінках своїх колег, партнерів.
Це особистий вибір кожної людини. Декому не зовсім до вподоби ділитися особистим життям у соцмережах, але через це їхній персональний бренд зовсім не страждає. Комусь навіть вдається зробити з цього фішку у вигляді таємничості.
Є багато людей, яким кортить поділитися особистим, і це також не впливає на експертність людини.
Особливо, коли цінності людини, які вона транслює через особисте життя, допомогають доповнити образ бренду. Вирішуйте, як вам комфортно.
Для того, щоб стати працівником, якого всі хочуть бачити поруч, взагалі не обов’язково бути персональним брендом. Людей, які гарно роблять свою роботу у своїй галузі, рекомендують. А от власникам бізнесу, керівникам, які таких людей винайматимуть — вже важко обійтись без персонального бренду і привабливого образу.
Зараз немає сфери, у якій власник бізнесу може ігнорувати необхідність персонального бренду.
Займаєтеся ремонтом квартир, обслуговуванням автомобілів, кондитерською справою? Маєте пам’ятати, що коли у вашій сфері з’явиться конкурент, який заведе блог на професійну тему і проголосить себе експертом — люди йому повірять!
Соціальні мережі дають унікальний досвід аналізу — зворотний зв’язок.
Не звертайте багато уваги на негативні коментарі, які залишають для загального огляду. Вас має цікавити відгук, який дають вам персонально у повідомленнях. І, звичайно, те, що про вас говорять, у яких постах зустрічаються теги на вас та лінки на ваші сторінки.
Проведіть аналіз того, що викликає найбурхливішу реакцію у вашої аудиторії, які пости найчастіше поширюють, які залишаються без уваги, які провокують обговорення, а які генерують відтік підписників. Це дасть змогу скоригувати ваш контент.
Хейт. Ви обов’язково будете зіштовхуватися з так званими хейтерами. Головне — не дати їм загасити вашу мотивацію.
Час. Побудова персонального бренду потребує вашого часу: вам знадобиться багато чого змінити у своєму розпорядку денному, а ще накупити багато техніки для виробництва контенту. В іншому — тільки позитив.
У часи, коли людей сприймають експертами лише через те, що вони говорять про себе, як про експертів — важливо, щоб інші говорили це за вас. Оригінальність, чесність, прозорість — найкращі друзі у побудові персонального бренду.
Головне — мати те, шляхом чого ви будете відрізнятися від конкурентів.
Я, наприклад, підписаний на десяток автоблогерів, і в кожного з них є своя манера подачі контенту і свій неповторний стиль: хтось дуже сильно лається, хтось розповідає про авто, починаючи з найменшої деталі, хтось заглиблюється в історію моделі, хтось розповідає суто прикладні речі, як-от вартість утримання та проблемні місця. Проте, всі вони працюють в одній сфері — підбір авто на вторинному ринку. Відрізняйтеся.
• Головна помилка в побудові персонального бренду — закинуте будівництво або будівництво не за графіком.
• Продавати те, що вам самому не подобається.
• Бурхлива реакція на негативні коментарі.
• Відсутність розуміння цілі, аудиторії, і в результаті – контенту, який був би цікавим цільовій аудиторії.
1. Не намагайтеся здаватися краще, ніж ви є.
2. Станьте краще, а потім намагайтеся здаватися собою.
3. Краще за вас про вас можуть сказати лише інші люди та ваша мама.
4. Не бійтеся того, що у вашій сфері ніби вже багато конкурентів. Просто знайдіть те, що буде вас відрізняти й станьте кращими в цьому.
5. Не робіть це заради грошей, робіть свій персональний бренд для популярності й впливовості. Гроші з’являться самі собою.