Китай буде «рішуче виступати проти» примусового продажу TikTok його материнською компанією ByteDance, що базується в Пекіні, заявив у четвер речник Міністерства торгівлі Шу Джуетінг.
CNBC інформує, що "Китай заявляє, що «рішуче виступить проти» примусового продажу TikTok, чітко демонструючи причетність уряду до гіганта соціальних мереж, який намагається дистанціюватися від влади Пекіна".
Міністерство торгівлі заявило в четвер, що продаж або виділення TikTok від його материнської компанії ByteDance, що базується в Пекіні, регулюється китайським законодавством про експорт технологій, яке вимагає отримання ліцензій на експорт певних технологій з міркувань національної безпеки. ByteDance також володіє Douyin, китайською версією TikTok, яка популярна в країні.
«Китайський уряд прийме рішення відповідно до закону», — сказав речник Шу Джуетінг китайською мовою, переклад CNBC.
Шу виступав на щотижневій прес-конференції міністерства за кілька годин до свідчень генерального директора (CEO) TikTok Шоу Цзи Чу перед комітетом Палати представників Конгресу США.
Законодавці допитували Chew більше п’яти годин і хотіли роз’яснити здатність TikTok працювати незалежно від китайського впливу на його материнську компанію.
CNBC повідомляє, що під час слухання законодавці допитували Чу про здатність співробітників ByteDance, що базуються в Китаї, отримати доступ до даних США, нездатність видаляти деякі небезпечні чи шкідливі дописи та чи взаємодіяла компанія з Комуністичною партією Китаю.
Чу заперечив, що TikTok ділиться даними з Комуністичною партією Китаю. Він сказав, що компанія не має політики запитувати окремих співробітників про їх партійну приналежність у Китаї, але зазначив, що генеральний директор ByteDance Лян Рубо не є членом партії.
Ключовим питанням для членів комітету було, здається, чи зможе TikTok підтримувати американські цінності, будучи дочірньою компанією китайської компанії. Законодавці та представники розвідки побоюються, що урядовці Китаю можуть отримати доступ до даних користувачів ByteDance у США через китайський закон, який дозволяє чиновникам отримувати інформацію про компанію з нібито міркувань національної безпеки.
«Ми не віримо, що TikTok коли-небудь прийме американські цінності — цінності свободи, прав людини та інновацій», — сказала голова Кеті Макморріс Роджерс, штат Вашингтон, яка підтримує заборону TikTok, у підготовленому коментарі.
«TikTok має бути американською компанією з американськими цінностями та припинити зв’язки з Комуністичною партією Китаю», — пізніше повторив член конгресу Даррен Сото, R-Fla.
Чу визнав, що співробітники Китаю все ще можуть отримати доступ до деяких даних США, але надсилання нових даних припиниться, коли компанія закінчить видаляти їх зі своїх серверів у Сінгапурі та Вірджинії в рамках свого плану пом’якшення наслідків проекту «Техас».
Але кілька учасників сказали, що вони вважають, що проект все ще недостатній для захисту американських даних.
«Я не бачу того, що ви запропонували щодо проекту Техас і цього брандмауера, що пропонується тим, хто буде прийнятним для мене», — сказав член рейтингу Френк Паллоун, DNJ. «Я все ще вірю, що комуністичний уряд Пекіна все ще контролюватиме та матиме можливість впливати на те, що ви робите».
ByteDance не відразу відповів на запит прокоментувати зауваження Міністерства торгівлі Китаю. Схоже, що допит не полегшив законодавців США.
«Зрештою зі свідчень стало зрозуміло, що пан Чу підпорядковується генеральному директору ByteDance. ByteDance контролює TikTok», — сказав Камерон Келлі, запрошений співробітник Інституту Брукінгса, в п’ятницю «Squawk Box Asia» виданню CNBC. Келлі була генеральним радником у Міністерстві торгівлі США з 2009 по 2013 рік.
Келлі сказав, що докази того, що ByteDance має законний контроль над TikTok, посилюють сумніви законодавців США щодо того, наскільки успішно додаток може продемонструвати свою незалежність шляхом реструктуризації.
TikTok має план «Проект Техас» щодо зберігання даних американських користувачів на території США — щоб продемонструвати заяви компанії про те, що влада материкового Китаю не має до них доступу.
«Я не думаю, що потрібне закриття, заборона або повна ліквідація [TikTok]. Але я вважаю, що ви повинні відокремити цей юридичний контроль», — сказав Келлі, зазначивши, що це можна зробити через трастову структуру.
Але заява міністерства торгівлі про контроль над продажем або поділом TikTok свідчить про бажання Пекіна бути залученим.
«Публічна заява китайського уряду про те, що він блокуватиме продаж TikTok у США, має мало спільного із захистом китайських алгоритмів і технологій, а багато спільного з тим, щоб дати Вашингтону відчути смак його власних ліків», – Деніел Рассел, віце-президент компанії міжнародної безпеки та дипломатії, Asia Society Policy Institute, йдеться в заяві.
«Пекін, почувши нарікання міністра [торгівлі США] Реймонда про те, що заборона TikTok призведе до обурення виборців до 35 років, це подвійно спосіб Конгресу та адміністрації «покращити мій день», — сказав Рассел.
США посилили обмеження на можливість американських компаній і фізичних осіб працювати з китайськими компаніями над критичними технологіями для високоякісних напівпровідників.
Коли його запитали про зауваження міністерства торгівлі в четвер, генеральний директор TikTok сказав, що додаток недоступний у материковому Китаї та знаходиться в Лос-Анджелесі. Але він сказав, що компанія використала деякі знання китайських співробітників ByteDance для «інженерних проектів».
Чу також повідомив американським законодавцям, що китайські співробітники її материнської компанії ByteDance все ще можуть мати доступ до деяких американських даних, але надходження нових даних буде припинено, коли фірма завершить свій план Проект Texas.
Раніше офіційні коментарі Китаю підкреслювали, що китайські компанії повинні дотримуватися місцевих законів і правил, працюючи за кордоном.
Поки не зрозуміло, як закон Китаю про експортний контроль, прийнятий у грудні 2020 року, може застосовуватися до TikTok.
Різними видами експорту керують різні урядові організації, «кожна з яких має окрему систему регулювання», — заявила Торгова палата ЄС у Китаї у своєму останньому документі з позицією. Він закликав до більшої ясності щодо ролей різних органів, які беруть участь у виконанні закону про експортний контроль.
США та Китай все частіше посилаються на національну безпеку як на причину контролю над технологіями.
«Чесно кажучи, з [TikTok] справді пов’язані реальні ризики для національної безпеки — і це одна з причин, чому заборона програми на урядових і військових телефонах має сенс», — сказав Гленн Герстелл, старший радник Центру стратегічних досліджень. і міжнародні дослідження на каналі CNBC «Вуличні знаки Азії» в п’ятницю. Герстелл був генеральним радником Агентства національної безпеки з 2015 по 2020 рік.
«Щодо широкої громадськості, я не бачу стратегічної цінності в тому, щоб Китай розумів, що таке танцювальні рухи підлітка в Міннеаполісі. Тому загальна громадська заборона для мене не має сенсу», — сказав він.
TikTok має понад 150 мільйонів користувачів у США — це приблизно половина населення країни.
Неясно, чи зрештою США змусять ByteDance продати TikTok або заборонять використання програми в країні. Надзвичайно популярний додаток уже заборонено на пристроях федерального уряду.
«Ми подивимося 3-6 місяців, щоб ByteDance і TikTok розробили продаж американському технологічному гравцеві з менш ймовірним і надзвичайно складним для реалізації», — сказав Ден Айвз, аналітик Wedbush Securities.
«Якщо ByteDance буде боротися проти цього примусового продажу, TikTok, швидше за все, буде заборонено в США до кінця 2023 року».
Джерело: CNBC