10 цитат для вашого бізнесу з книги “Проект щастя” Ґретхен Рубін та відгуки експертів.
PRO Ідеї. Головні новини маркетингу запитали думку про книгу у “Видавництва Старого Лева”, яке випустило її в Україні у 2017 році.
Відповідальна редакторка напрямку нон-фікшн літератури у «Видавництві Старого Лева»
“Про що книжка? Ця книжка – справжній виклик авторки собі насамперед, такий собі річний план дій на кожен місяць з думкою, що її приклад надихне інших бути собою і жити без відчуття, що життя минає намарно. Тобто так званий особистий план щастя, ціллю якого є будувати своє життя так, щоб почуватися щасливими по-справжньому.
Тут знайдете багато роздумів про щастя як таке; про те, що можна почуватися щасливим, але не до кінця таким бути; про те, що не варто боятися змін і як вправлятися у своєму щасті та прагнути його свідомо.
Для кого? Для тих, хто хоче бути щасливим, а також тих, хто захоче створити свій унікальний Проект Щастя, аби зрозуміти багатогранність щастя, його повноту і значення у своєму житті”.
• • •
Традиційно публікуємо підбірку 10 цитат з книги, які зможуть допомогти вам зрозуміти думки автора та застосувати їх у своєму бізнесі, професійному та особистому житті.
Моє дослідження показало, що ключовими елементами щастя є новизна та наявність певного виклику. Почуття здивування стимулює наш мозок, а успішне розв’язання нестандартної ситуації дарує невимовну насолоду. Коли робите щось уперше – відвідуєте новий музей, вивчаєте нову гру, їдете в нове для вас місце, знайомитеся з новими людьми, – то швидше відчуєте щастя, ніж ті, хто займається звичними справами.
У цьому – один із численних парадоксів щастя: ми хочемо тримати під контролем плин свого життя, але щастя частіше всміхається тим, хто більше зустрічається з незвіданним і несподіваним.
Вуді Ален колись влучно зауважив: “Вісімдесят відсотків успіху – це залишатися на видноті”. І справді, у дружніх (і не тільки) стосунках велике значення мають постійні зустрічі.
Під час проекту я нерідко згадувала слова Гертруди Стайн: “Кожному доводиться вирішувати, що таке гроші – це гроші чи лише гроші? І рано чи пізно ми завжди доходимо висновку, що гроші – це гроші.” Це інструмент задоволення базових матеріальних потреб. Це засіб і мета. Знаряддя покриття витрат, яке дарує відчуття захищеної гавані. З грішми легше “пробитися в люди”. Гроші породжують і високу майстерність, і нечуване дилетантство.
“Як хочеш почуватися, так і чини”. Якщо я хочу почуватися щасливою і безтурботною, то мушу і поводитися так; скажімо, сміятися вголос.
Розібравшись, як я реагую на оточення, я стала розуміти одну річ: люди, схильні до критики, часто здаються мені глибшими, розумнішими. І разом з тим, важко отримувати задоволення від спілкування з людиною, яка нічому не радіє. Особисто мені більше до вподоби товариство завзятців: вони менше кивають на інших, а самі сповнені сил та енергії.
Специфічна риса людської вдачі – “негативне зміщення”: ми реагуємо на погане сильніше, стійкіше, ніж на порівняно хороше. Як я знала ще з лютого, подружнім парам для усунення наслідків одного критичного чи деструктивного впливу потрібно щонайменше п’ять добрих кроків. Або гроші: страждання від втрати певної суми сильніші, ніж радість від її отримання. Захват, що моя книжка про Черчилля потрапила в список бестселерів, була слабша, ніж смуток від нищівної рецензії на неї. Зміщення до негативу має один серйозний наслідок: коли людський розум не завантажений роботою, то він дрейфує в бік занепокоєння чи недобрих думок. І “зациклення” – з безперервним прокручуванням у голові одних і тих самих малоприємних міркувань, думок чи спогадів – приводить нас до неприємних відчуттів.
Секрети зрілості:
Люди зважають на твої помилки значно менше, ніж тобі здається.
Просити в когось допомоги не ганебно.
Більшість рішень лежать на поверхні.
Чини добре, почувайся добре.
Будь ввічлива з кожним – це важливо.
Тримай светр напохваті на випадок холодної погоди.
Роби потроху, але щодня – і так зробиш багато.
Мило і вода виводять більшість плям.
Часто, щоб усунути глюк комп’ютера, достатньо декілька разів його увімкнути і вимкнути.
Як не можеш знайти якоїсь речі, то поприбирай у будинку.
Можна обрати, чим займатися, але не можна обрати, чим ти любиш займатися.
Навіть у щасті ти не завжди почуваєшся щасливою.
Те, що робиш щодня, важить більше за те, чим займаєшся вряди-годи.
Не намагайся бути в усьому найкращою.
Якщо в тебе не буває невдач, ти недостатньо наполеглива.
Ліки, що продаються без рецепта, дуже помічні.
Не давай кращому ворогувати з добрим.
Те, що є втіхою для когось, може не бути втіхою для тебе – і навпаки.
Люди дуже люблять, коли подарунки на їхнє весілля обирають з їхнього списку.
Тобі не змінити по-справжньому вдачу власних дітей, якщо просто бурчати на них чи записати їх на сто гуртків.
Не давши, не чекай відповіді.
Мільйони людей не мають можливості віддавати по сім-вісім годин на нічний сон, а вчені вже з’ясували, що хронічні дедлайни та порушення нічного сну і є головними винуватцями пригніченого настрою впродовж світлового дня. Інше дослідження показало, що додаткова година нічного сну ощасливлює людину більше, ніж зростання її річного доходу на 60 тисяч доларів! І все ж у наші дні середньостатистичний дорослий спить 6,9 годин в будні та 7,9 годин у вихідні, а це на 20% менше, ніж, скажімо, у 1900 році.
Мистецтво правильно сваритися дуже важливе у побудові щастя; і в ті роки, коли я ним не володіла, мене частенько мучило сумління. Як колись зауважив Марк Твен, “нечиста совість – волосина в роті”.
“Проблема? Сформулюй її!” Чимало всіляких проблем роками були моїми супутниками у житті, а все тому, що я не воліла з’ясувати, звідки в неї ростуть ноги і де ключ до її розв’язання. А виявляється, що цим ключиком часто-густо стає чітке формулювання її суті.
• • •
Цікаво, які враження залишила після прочитання ця книга. Ми запитали у читачів, чи надихнув унікальний досвід авторки переосмилити життя та чи вдалося авторці розкрити секрети, як, створивши свій Проект Щастя, відчувати себе справді щасливим.
Авторка блогів про книги та рецензій, за фахом – історикиня
"Усі люди так чи інакше прагнуть до щастя, і я – не виняток. Тому ніяк не змогла пройти повз книгу з такою назвою, що інтригує.
«Проект Щастя» – бестселер «The New York Times» американської письменниці, юристки та блогерки Ґретхен Рубін, перекладений понад 30 мовами світу.
За словами авторки, одного дня вона усвідомила, що, попри звичні атрибути щасливого життя, зовсім не почувається щасливою. Успішна кар’єра, вдалий шлюб і двоє дітей, матеріальний добробут… здавалося б, що ще потрібно для щастя? Пошукам відповіді на це питання Ґретхен Рубін присвятила цілий рік свого життя.
Не бажаючи кардинальних змін, дослідниця зосередилась на вивченні взаємозв’язку між повсякденними звичками та суб’єктивним відчуттям щастя. Вона опрацювала багато видань, присвячених філософії щастя, тому «Проект Щастя» може легко замінити з десяток інших мотиваційних книг. Крім того, Ґретхен сформувала список своїх Дванадцяти Заповідей та Секретів Зрілості, які, звичайно ж, не претендують на універсальність.
Кожного місяця Ґретхен Рубін намагалась прокачувати нові корисні навички у різних життєвих сферах. Здавалося б, авторка дає читачам цілком банальні поради: радіти тут і зараз, вчасно лягати спати, не відкладати нічого не завтра, не скиглити, відмовитись від шкідливих звичок тощо. Однак у метушливих буднях ми часто про це забуваємо, тому періодичне нагадування про такі дрібниці можна вважати якщо й не життєво необхідним, то принаймні доволі слушним.
«Проект Щастя» Ґретхен Рубін однозначно не належить до книг, читання яких може кардинально вплинути на світогляд і розділити життя на «до» та «після». Це видання сподобається насамперед тим читачам, які не люблять мотиваційну літературу через надмірну сухість та теоретичність. Авторка не обіцяє універсального рецепту досягнення щастя, ба більше, вона постійно наголошує, що розповідає про унікальний досвід та переконання однієї людини, які, втім, можуть надихнути на позитивні зміни значно більше, ніж сотні узагальнених висновків наукових досліджень".
“Центр адаптації державної служби до стандартів Європейського Союзу”, журналістка, PR-менеджерка
"Є книги, прочитання яких можна порівняти із зустріччю з давньою подругою чи другом. Наче ви давно не бачитися, але ця людина знає про вас все. Наче усі життєві перипетії тільки збагатили вас досвідом, життєвими уроками, але спілкування лишилося таким самим простим і легким як колись.
Ці розмови переплетені кумедними історіями, ніжними ліричними відступами і старим добрим гумором, зрозумілим тільки вам. Це ті самі дружні стосунки, коли ви стаєте психологом один одному, вчитеся, вихваляєтесь, співчуваєте, радієте і сумуєте.
Для мене такою «подругою» нещодавно стала Ґретхен Рубін і її бестселер «Проект щастя».
Скажіть, про скільки подібних проектів щастя вам доводилося чути, читати, бачити. Купа мотиваційних авторів в однаковій манері намагаються розповісти про те, як вам слід жити, що їсти, що дивитися, куди їздити. А тепер чесно, як часто ви прислухаєтесь до цього, слідуєте вказівкам? Я, до прикладу, ніколи. Наче чогось їм не вистачає: якоїсь справжності, відвертості, чесності. Це логічно і правильно. Усі ми прагнемо чесності.
І от я врешті знайшла її для себе. «Проект щастя» Рубін – зовсім інакший. Авторка впускає вас у своє життя і цим мотивує змінювати ваше. Бо ж, напевно, ніщо не вчить нас краще, ніж власний приклад, життєва історія, наповнена емоціями, героями, відчуттями, які ми собі візуалізуємо. Чи не тому ми так проникаємося художніми книгами, так достоту їм віримо, плачемо і сміємося разом з героями. У книзі Ґретхен усе ще відвертіше – сама авторка тут герой і антигерой. Вона живе своє життя і змінює його разом із читачем, будуючи власний Проект Щастя. Вона розповідає про свої маленькі перемоги і невдачі тобі, як доброму другу – і це захоплює. Зі сторінки на сторінку ти все більше довіряєш, порівнюєш із собою, врешті – хочеш спробувати формулу. Вона видається простою і логічною, зрозумілою і практичною – чому б не спробувати? Маленькі деталі життя, на які раніше не звертав уваги, від класти ключі щоразу на одне й те ж місце, чи посміхатися й співати зранку і аж до навчитися просити допомоги у випадку необхідності чи радіти із власних невдач. Кожна нова сторінка книжки примушує тебе ставити перед собою запитання: А я це роблю? А я так зможу? Це справді складно/легко?
Цікаво й те, що життєві ситуації, приклади і випадки коментуються автором ще й з боку актуальних досліджень, останніх новинок в науковому світі. Це працює як доведення теореми, про яку ти думаєш, до якої схиляєшся, але якій не повністю довіряєш. Це наче перемикач між емоціями і раціо. Тут усе працює в комплексі.
І так на межі роздумувань, емоцій і постійного прагнення спробувати ти рухаєшся вперед сторінка за сторінкою. Не усвідомлюючи, коли ти вже стаєш частиною життя авторки, її другом. Ґретхем Рубін змушує тебе думати, аналізувати, чим власне зацікавлює. Вона змушує відчувати і співпереживати, чим захоплює твоє серце. Вона мотивує до дії – і потрапляє в ціль. Мети досягнуто.
А ще це неймовірне естетичне задоволення – прожити рік разом із дивовижною авторкою, пройти кімнатами її дому, живучи її емоціями, думками. Це наче поспілкуватися із давнім другом. Нам усім так часто цього не вистачає. А ще це нагода спробувати зробити своє життя інакшим, кращим".
Проект щастя, Ґретхен Рубін.
Переклад: Саган Анатолій.
Львів, Україна.
Видавництво Старого Лева, 2017.