PRO важливість рекомендаційного листа при працевлаштуванні в Україні.
Роботу шукають завжди: хтось робить це вперше, а хтось захоплено перебирає нові, більш перспективні варіанти. Факт залишається фактом — треба гарно попрацювати над своєю «презентацією», щоб сподобатись на всі 100% HR-менеджеру.
Для початку натхненний кандидат складає резюме: вік, освіта, досвід роботи. Вказує hard-skills та soft-skills, а далі працює над мотиваційним листом, завдяки якому обом сторонам стане зрозуміло: хто, кому і для чого потрібен. Як правило, на цьому етапі кандидат чекає запрошення на співбесіду, а рекомендаційний лист вважається необов’язковим для більшості.
Рекомендаційний лист (характеристика) — документ з оцінкою професійних та особистісних якостей працівника, виявлених за час роботи, який видає керівництво підприємства. Чи «додає балів» він потенційному кандидату, чи є формальним прикріпленням до листа – точаться дискусії.
З одного боку, рекомендаційний лист — це можливість побачити кандидата очима людей, з якими він мав справу, оцінити здібності до моменту працевлаштування.
З іншого, невідомо, хто насправді склав характеристику, та чи не видана вона як знак хорошого тону компанії. А можливо, це просто власноруч підписаний шаблон з інтернету.
Наприклад, при вступі в навчальний заклад за кордоном складання рекомендаційного листа є обов‘язковим, оскільки через оцінку іншої людини керівництво університету може побачити здібності потенційного студента. А от в Україні він не вимагається ні при вступі, ні при працевлаштуванні.
Детальніше про необхідність рекомендаційного листа нам пояснила Оксана Базарова, яка працювала Senior HR-manager в компанії Starlightmedia та в рекламній комунікаційній групі Dentsu Aegis Network Ukraine.
“Я завжди дотримуюсь ідеї, що не буває поганих або хороших кандидатів, а є якості, які можуть або відповідати певній посаді, або ні.
Безумовно, бували випадки, коли рекомендаційний лист допомагав відтворити певну картину та відповісти на питання, які виникали під час спілкування з кандидатом, але щоб колись саме рекомендація вплинула на рішення про прийняття чи відмову — ніколи.
Найголовніше в роботі з рекомендаціями — це перевірити інформацію із декількох джерел (компаній), а ще краще — у колег з різними посадами (не тільки у боса).
Звичайно, обирають завжди з двох сторін, як кандидат компанію, так і навпаки, тому дуже важливо дотримуватись коректності — завжди попереджати спеціаліста про майбутнє спілкування з колегами з інших компаній.
Під час обговорення кандидата з колишніми колегами, я писала нотатки, які допомагали б нам, як потенційній компанії пом’якшити якісь моменти для кандидата. Наприклад, якщо я знаю, що людині було важко адаптуватись, ми з колегами робили по максимуму, щоб це не повторилось в нашій компанії.
Тому, в моїй практиці, рекомендації служать більш як додатковий інструмент в підтвердженні якостей спеціаліста і допомагають уникнути складних моментів на майбутній посаді.”
Отримати характеристику не завжди легко: зайнятість боса, відсутність часу, небажання допомогти працівнику в пошуці іншої роботи.
Деякі прогресивні компанії в Україні мають таку практику – видавати рекомендаційні листи усім працівникам після завершення співпраці. Однак, це більше виняток, аніж норма.
На жаль, частіше поширені варіанти, коли співробітник не має шансів отримати рекомендацію від працедавця чи HR-менеджера компанії. Незалежно від причини завершення співпраці, компанії “люблять” “стирати” з пам’яті вклад працівника та всі згадування про нього. Запит про рекомендаційний лист у таких ситуаціях сприймається як щось недоречне, мовляв, “пішов – так тішов”.
Якщо керівництво видає рекомендаційний лист, то можна додати його у свою «презентацію» як додаткову опцію, у протилежному випадку краще сконцентруватись на пріоритетнішому.
Приділіть більше часу резюме – очистіть його від застарілої інформації, грамотно опишіть свій досвід. Подумайте над мотиваційним листом, якісно підготуйтеся до співбесіди – вивчіть детальну інформацію про нову компанію, підберіть відповідний одяг, подумайте, які питання обов’язково маєте поставити.
Якщо з цими пунктами проблема, то рекомендаційний лист не врятує, а якщо все гаразд, то він буде приємним бонусом.