Малий та середній бізнес в Україні справляється з новими викликами жорстокої воєнної реальності у 2023 році.
PRO Ідеї. Головні новини маркетингу продовжують запрошувати до розмови українських підприємців, які невпинно працюють під час повномасштабної війни росії проти України.
Як війна змінила бізнес, чи зменшився попит на меблі, домашній декор та послуги дизайну інтерʼєрів, PRO Ідеї. Головні новини маркетингу запитували у Віталії Федак, співвласниці мережі сімейних бізнесів – дизайнерської студії штор та текстилю Ohho Design, бюро дизайну інтерʼєру Ohho Home та меблевого магазину Leducho у Тернополі.
2023-й – чудовий рік. Війна, як ніщо інше, підсвітила пріоритети, показала, наскільки ми круті та сильні.
Напередодні цього року я не писала плани на рік, лише згадую, що писала на 2022-й. На щастя, ситуація у моєму місті доволі спокійна, тому я з дітками нікуди не їхала, залишаюсь дома та продовжую жити.
Емоційно важко, стан, звичайно, залежить від зовнішніх факторів. Зараз, як ніколи раніше, працюю над тим, щоб ситуація зовні не розбалансовувала мене, і я могла далі спокійно втілювати свої мрії в життя.
Наші замовники є чи не основним джерелом натхнення та рушійною силою. Якось у дворі мене зустріла сусідка, і каже: «Завітай до мене на заміри, а то скоро Перемога, а в мене тюлі старі!»
Рік, що минув, видався дуже нелегким, тому плани на 2023-й – стабілізувати ситуацію в компанії: поновити кадри (ми втратили трьох співробітників – за кордоном, мобілізація); налагодити процеси оцифровки та диджиталізації (почали, але не завжди є час контролювати ці процеси та вчасно впроваджувати); маю плани завезти колекцію нових тканин на український ринок.
Наш бізнес має три напрямки: дизайн-студія, меблі, штори. Війна вплинула на всі три. Продажі впали, але по-різному.
У проєктуванні інтер’єру станом на сьогодні маємо чергу на два місяці вперед – відновлюються об’єкти, які були початі до війни та заморожені.
Меблі просіли найбільше, навіть вели мову про закриття, але подумали, що здатись завжди встигнемо.
Ситуація в країні показала, що раніше ми дозволяли у себе купувати, а зараз потрібно працювати над тим, щоб тебе вибрали. Робимо акцент на онлайн-продажі, запустили рекламу, якої до війни не давали, почали серйозніше ставитись до соцмереж як площадок продажів.
З початком війни я думала, що буде продаватись лише максимально бюджетний продукт, але ні. Люди привикли до певного рівня комфорту і не хочуть понижувати планку.
Цікаво, що поведінка замовників змінилась, вони стали більш лояльними до умов співпраці.
З війною логістика виросла і в ціні, і в термінах, тому отримати, до прикладу, стільці за 2 тижні, які виготовляються індивідуально, зараз практично нереально, і замовники проявляють розуміння та терпіння.
У нашому бізнесі запит про “штори до нового року” – це особливий тип замовників, які звертаються зазвичай 14-15 грудня і хочуть індивідуальний пошив та ексклюзивні тканини. Зараз про терміни переживаю, мабуть, найбільше я, адже як керівник бізнесу хочу виконати замовлення клієнта якнайшвидше і найкраще, щоб нічого не трапилось. І зараз це завдання із трьома зірочками складності, адже наші підрядники – по всій території України: є і Дніпро, і Харків. На жаль, були ситуації, коли клієнти замовили двері, а фабрика згоріла (суму проплатили наперед).
Найкраще зараз працюють елементарні соцмережі (до сайту та додатків ще не дійшли руки, хоча додаток уже готовий, чекає наповнення).
Соцмережі дозволяють нам стати ближчими до замовника, показати свою експертність, проілюструвати об’єкти.
Переглянути цей допис в InstagramДопис, поширений ШТОРИ▫️ДИЗАЙН ІНТЕР‘ЄРУ▫️МЕБЛІ▫️ТЕРНОПІЛЬ (@ohho_design_)
Хоча, щоб був результат – замовлення, недостатньо просто знімати смішні відосики. Усе має бути пов’язане з цілями бренду та нести елементарну користь потенційному замовнику.
Поки найпростіше для мене особисто – це Instagram. TikTok відчуваю інтуїтивно, що має залетіти краще, але ще не зрозуміла його алгоритмів, тут треба вчитись.
@ohho.design Улюблене до-після #штори #шториукраїна #шториназамовленняукраїна #бархат #індивідуальнийпошив #ohho ♬ Don't Be so Shy - Filatov & Karas Remix - Imany
Тема створення інтер’єрів – дуже об’ємна, саме тому ми розділили обов’язки в нашому сімейному бізнесі.
Чоловік займається проєктуванням, я комплектацією. Дуже швидко на практиці стало зрозуміло, що наші бізнеси переросли початковий задум – займатися меблями чи шторами лише для проєктів чоловіка. Тому прийшли до висновку, що потрібно працювати над тим, щоб розвивати перелік усіх товарів та послуг та системно нарощувати залучення замовників звідусіль.
Саме зараз я як керівник вчусь складати фін моделі, плани на місяць, фіксувати всі процеси, їх аналізувати та робити висновки, активізовувати стратегічні процеси в маркетингу.
Пробую складати маркетинговий календар, щоб таким чином було ефективніше керувати тим, яка ситуація «на кораблі» та куди він пливе.
Задачі з маркетингу, звичайно, можуть приносити вигорання, але це пов’язано з великою кількістю моїх завдань та обов’язків особисто.
Я відчуваю себе мамою нашого сімейного бізнесу, щиро люблю нашу справу, тому маркетинг – це для мене як дбайливі поради щодо світлого майбутнього нашої дитини 😀
Це дуже об’ємна і важлива частина ведення бізнесу. Дуже багато хто недооцінює маркетинг, а даремно. Бо, здавалося б, є продукт, є споживач, є попит, що ще потрібно. Просто зі знаннями в цій галузі можна вивести продукт на рівень якісного бренду, до чого ми помаленьку йдемо 🤩
Бути підприємцем – означає бути 100% закоханим у свою справу.
Віра в ідею та ентузіазм – це потужне пальне, на якому буде рухатись ваша справа перші роки, один-два максимум. Далі треба багато вчитись, і не лише у власній ніші.
Очільник компанії має завжди бути різносторонньо обізнаним, елементарно – щоб розуміти, які процеси на що впливають, як правильно ставити завдання працівникам та як оцінювати результат.
До прикладу, за цей рік я вже двічі була на текстильній виставці в Німеччині, щоб розуміти, куди йде світ і пропонувати класний текстиль, який має бути актуальним не один рік.
Я особисто проходила курси з таргету, щоб розуміти що таке ліди, конверсія, яка вартість кліку тощо, курс зі створення маркетингової стратегії для бізнесу в PRO Ідеї Academy, який допоміг ідентифікувати нас, зрозуміти сильні сторони, накреслити плани з просування та розвитку бренду.
Завжди повторюю всім, що рух і зміни – то життя, і ви програєте лише тоді, коли перестанете рухатися вперед та вчитися новому.