Як стати художником, чи може навчання малювання бути ефективним онлайн чи відеоуроки в TikTok можуть замінити художню школу та, звичайно, як просувати свої уроки малювання онлайн, – розповіла Ліза Басай, засновник та керівник Liza Basay School та Basay Gallery.
PRO Ідеї продовжують спілкуватися з українськими підприємцями, які попри рік повномасштабної війни росії проти України продовжують розвивати свій малий бізнес.
Звичайно, складні економічні умови в Україні та відтік громадян за кордон, складний емоційний фон – не можуть не впливати на бізнеси та маркетинг.
Саме тому розмови з підприємцями, які щодня вивчають зміну ринку, поведінки користувачів, новинок просування, які змушені адаптовувати свій бренд та пропозицію, стратегію просування до абсолютно диких умов сьогодення – це чи не найважливіша експертна інформація для тих, хто відкладає свій бізнес або зупинив його, чекаючи на закінчення війни.
Сьогодні ми запитаємо у Лізи Басай про її досвід, професійну позицію щодо навчання малювання та поради, як просувати свій бізнес в умовах війни в Україні.
Лізо, ви професійний художник, викладач і методист мистецтв. Зазвичай творчі люди не дуже організовані й рідко можуть створювати та системно вести власний бізнес. Це стереотип?
Абсолютний стереотип, як не дивно! Кожна будівля, театральна постанова, роман чи картина — є чудовим прикладом організованої та ефективної творчості. Були митці, що творили із пристрастю до мистецтва, можливо, вони не були мотивовані грошима чи соціальним успіхом, та все ж їх імена вписані в історію.
Однак, правда і в тому, що державні освітні програми слабко готують молодих художників до побудови кар’єри в умовах сучасного ринку, і цьому ми вимушені вчитись самі.
Є й гарна новина! Класичне малювання – це синонім системності, й засвоївши його методи, ведення бізнесу не здасться чимось невимовно складним.
Я з перших занять готую своїх студентів до комерційної діяльності, намагаючись, як можна раніше, дати їм знання, які сама отримала далеко після навчання, у своїх директорів і художніх керівників.
Коли ви почали просувати свою школу малювання, які були ваші перші кроки?
Я почала цей проєкт, не готуючись, у рік ковіду, зробила стрибок віри. Перед тим я мала невдалий досвід і поставила собі умову, що вкладу в просування школи тільки зароблені на ній же гроші. Тож першими моїми студентами були друзі та друзі друзів.
Наступну групу вже набрала, рекламуючись в інстаграмі, я виконала свою умову. Більшість студентів до великої війни прийшли до мене через сарафанне радіо. Тільки з літа 22-го року я попрощалася з інтуїтивним просуванням і перейшла на свідоме, завдяки вам, Наталю 😉 Різниця капітальна!(уточнення від редактора – Ліза Басай згадує про індивідуальні консультації для підприємців зі створення стратегії просування бізнесу від PRO Ідеї Agency).
Війна в Україні змінила ландшафт навчального бізнесу – хоча багато хто був змушений зменшити оберти або закритися, все одно, різних нових шкіл та курсів стає все більше?
Якось я попросила чат GPT знайти художні онлайн курси й більшість посилань виявилися неактивними. Це були дані до 2022 року. Однак великі школи залишились на ринку, і це чудово, люди потребують навчання!
Всі ще в ковід навчились гнучкості й переписали свої програми під специфіку занять онлайн, цей досвід виявився рятівним колом для нас усіх.
Думаю, що навчальний бізнес буде тільки розквітати надалі, ми дихаємо і розвиваємось!
Як ви зараз ставитеся до задач з просування свого бізнесу?
З надією і терпінням. Я зараз навчаюсь прямо в процесі роботи, шукаю свою аудиторію, тестую різні канали просування, не поспішаю, тримаю баланс між рішучістю і якістю дій 😁.
Зараз я додала новий продукт — записані уроки й курси, бо маю широкий запит від своєї аудиторії на самостійне навчання. Таким чином допомагаю початківцям.
Комусь важливий гнучкий графік, комусь економія бюджету, – і я щиро хочу бути корисною та зробити шлях до малювання швидким і радісним.
Вірю, що для крутого продукту просування робити легше. Як казав класик: «Що ви бачите перед собою — скарб».
Ви стали дуже успішним блогером в TikTok, дайте пораду новачкам, на що потрібно звертати увагу, щоб стати популярним на цій платформі?
ТікТок — унікальна можливість для кожного бути поміченим, і я б сказала, що платформа доволі лояльно ставиться до бізнесів, дозволяє просуватися органічно, лише б контент був цікавий.
Я побула в ролі «телевізора» в TikTok, фактично працювала на платформу, думаючи, що колись це мені окупиться, і вигоріла.
Тому перший крок – я раджу дослухатись до Наталі, намітити ціль і створити стратегію. А потім вже ставати популярним 😉.
Раніше, на початку Тікток в Україні я брала участь в чаті талантів платформи, там ми працювали з куратором. Тоді ще ми були об’єднані з росією і білоруссю в тому чаті. Нам не повідомляли ніякої інсайдерської інфи, але перед нами ставили задачу забезпечувати певний мінімум переглядів.
Тому кроком другим я раджу менше думати про перегляди й більше про цінність контенту з точки зору вашої стратегії. Ви працюєте на благо платформи, а вона працюватиме на вас — win-win.
Розуміння якісного контенту для TikTok відрізняється. Мене з платформою познайомила дочка, вона порадила, що «круто залетить» в моїй темі. Перше відео набрало 7000 переглядів — шок!
Третій крок — приділіть час вивченню специфіки TikTok. Вона вам сподобається! Недосяжний рівень інстаграмної гламурності не тисне, та й нічого не тисне. Можна бути серйозним, а можна й подуркувати, але в рамках стратегії! 😁
@lizabasay На цьому етапі тримаємось не роками (як дехто), а один день, це короткий етап #урокималювання #вчительмалювання #академізм #ілюстратор ♬ Wes Anderson-esque Cute Acoustic - Kenji Ueda
Якби була якась «всеінтернетна наукова рада», яка забрала б весь неякісний контент і залишила якісний, то так.
Є корисні навчальні відео на всіх платформах, та прикрість в тому, що відрізнити й знайти їх можуть тільки профі.
Так я сама відмовилась колись від ідеї зробити величезну безкоштовну програму на ютубі, бо побачила, як якісні навчальні відео інших авторів не знаходять своїх глядачів.
Думаю тепер, що глядачі безкоштовних уроків також шукають легкі шляхи в навчанні. А це неможливо.
Та я поважаю прагнення людини навчатись самостійно і навіть пишу індивідуальні програми для самостійного і комбінованого навчання, даю посилання на якісні безкоштовні або недорогі джерела.
Чи вірите ви, що можна стати успішним художником, навчаючись з нуля на відео в TikTok?
Ні, формат не дозволяє ніяк. Хоча я намагаюсь робити свій контент максимально корисним для навчання, і раджу різні джерела, від книжок до відео, я знаю точно, що найефективніше для художника – навчання з учителем.
На друге місце ставлю якісні онлайн програми.
Третє — старі підручники. TikTok як єдине джерело навіть не враховую в цьому переліку.
Які поради ви можете дати молодим художникам, які хочуть розвиватися у своїй кар'єрі?
Це питання варте цілої лекції 😁
Але найзагальніша порада, яка буде корисною на старті карʼєри художника – зрозуміти якнайшвидше, який ти художник. Митець, підприємець, найманий працівник чи викладач? Бо це зовсім різні шляхи побудови кар'єри, і переплутавши кроки, можна наробити собі шкоди.
Наприклад, митцям, які прагнуть світового визнання практично заборонено самостійно продавати свої роботи чи називати ціни публічно.
Отже, розуміння мети визначає шлях. Далі вже треба вчитись у старших. Не видумуйте велосипед, економте час на мистецьку діяльність і приватне життя 😉
Які поради ви дасте підприємцям-новачкам, які зараз починають просувати свій бізнес?
Друзі, позбавтесь сліпих зон одразу, бо вони вижирають вашу впевненість і бюджет.
Не соромтесь вчитись, розберіться з маркетингом та продажами, сміливо вислуховуйте скарги та побажання ваших клієнтів. У найнеприємніших місцях вас чекають найприємніші сюрпризи.
Якщо ви хочете прокачатися, як особистість, то власний проєкт це унікальна можливість! Тож тестуйте, експериментуйте, дослухайтесь порад професіоналів. Я щаслива, що зараз можна взяти консультацію у спеціаліста, якого я б точно ніяк не могла найняти зараз. Натякаю на вас, Наталю.
Саме ви дали мені поштовх для нового старту після початку великої війни. Так народились і мої власні консультації, до речі.
Також раджу починати зараз, бо підтримка українського бізнесу величезна, є потреба саме зараз українських товарах, спікерах, консультантах. Нехай вам щастить!