Як правильно юридично оформити блогерську діяльність в Україні, та чому слід це обовʼязково зробити у 2023 році, – дослідила адвокатка Карина Романишин.
Йдучи у ногу з часом, ми не можемо не помічати актуальності соціальних мереж. На тлі цього з кожним днем стає все більше блогерів, які мають величезний вплив на свою аудиторію, своїх підписників.
Користуючись своєю популярністю, блогери починають заробляти кошти на своїй інтернет-діяльності. Але мало хто замислюється, що така робота має бути законною. І законною не лише в тому сенсі, щоб не пропонувати протиправних послуг, а мова йде про юридичне оформлення.
Як оформити блогерську діяльність в Україні?
Так і блогери, які не просто ведуть свій lifestyle блог, а беруть різного роду товари та послуги на рекламу, повинні бути зареєстровані як підприємці та сплачувати податки. Будь-який дохід, який буде отримуватися із блогу – повинен оподатковуватися.
І про це нам прямо каже стаття 42 Цивільного кодексу України та стаття 1 Закону України «Про підприємництво». Законом передбачена й відповідальність за провадження підприємницької діяльності без відповідної державної реєстрації.
Так, статтею 164 Кодексу України про адміністративні правопорушення передбачено адміністративну відповідальність у вигляді штрафу від 17 до 34 тис грн із конфіскацією всіх зароблених коштів за період здійснення неофіційної діяльності. За повторне таке правопорушення протягом року, штраф становитиме від 34 до 85 тис грн.
Як же можна попастися на незаконній блогерській діяльності?
Найперше необхідно мати на увазі, якщо це блогер-багатотисячник, то він з великою ймовірністю вже є на контролі податкових інспекторів. Але, якщо дивитися правді у вічі, то всі відомі блогери в Україні зареєстровані як ФОПи та офіційно сплачують податки.
Дану інформацію ви й самі можете перевірити в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, подавши безкоштовний запит на офіційному вебсайті Міністерства юстиції України.
А от не дуже відомі блогери, з відносно невеликою кількістю аудиторії, можуть зловживати цим обов’язком та монетизувати свої блоги, не будучи зареєстрованими підприємцями.
Попастися на незаконній діяльності такі блогери можуть внаслідок скарг їх же ж підписників до податкових органів, це також можуть бути й незадоволені рекламою клієнти, чи навіть конкуренти.
Не потрібно забувати й про фінмоніторинг: якщо на картку надходитимуть регулярні поступлення коштів, не доведеться довго чекати на так званий «лист щастя» від банку із запитом пояснити джерела надходження коштів.
З кожним роком на сайті ДПС все більше й більше з’являється інформації про посилення контролю за отриманням доходів із соціальних мереж, а також й публікуються звіти про зафіксовані випадки провадження діяльності через Інтернет без відповідної реєстрації.
Тому, якщо ви блогер та отримуєте регулярний дохід зі свого блогу, варіантів нема – потрібно реєструватися як фізична особа-підприємець.
Як блогеру зареєструватися як ФОП?
Зараз технології не стоять на місці, й для того, щоб відкрити ФОП, необов’язково йти у ЦНАП та вистоювати черги. Це все можна легко зробити через онлайн-платформу ДІЯ.
Однак, варто особливу увагу приділити обранню системи оподаткування, а також вибору правильного коду КВЕД.
Щодо системи оподаткування, то підприємці більше прагнуть бути на спрощеній системі, оскільки її облік ведеться досить просто, а ставки податку не є захмарними.
Тут слід одразу зауважити, що 1 група, із найменшою ставкою єдиного податку, для блогерів не підходить, адже розрахована лише на ринкових торговців.
Вибирати доведеться саме між 2 та 3 групою платників єдиного податку. Різниця між цими групами полягає у сумах отриманого доходу за рік.
Так, у 2023 році розмір доходу для фізичних осіб-платників єдиного податку не повинен перевищувати такі суми для:
Коди КВЕД для оформлення блогерської діяльності
Не менш важливим є вибір правильних кодів КВЕД.
Простими словами КВЕД – це код, який присвоєний кожному виду підприємницької діяльності. І краще відразу зареєструвати більше кодів КВЕД, вибираючи один основний, щоб кожен вид вашої діяльності був офіційно зареєстрований.
Якщо говорити суто про блогерів, то найчастіше використовуваними є такі коди КВЕД:
Якщо такий блогер продає ще товари чи інфопродукти (що зараз є дуже популярним), то відповідно додаються ще такі коди КВЕД:
Коли найкраще почати юридичне оформлення блогерської діяльності?
Як тільки блогер починає отримувати регулярний дохід зі свого блогу, він повинен в обов’язковому порядку зареєструватися як фізична особа-підприємець, інакше його може чекати адміністративна відповідальність, чималий штраф та ще й конфіскація всіх зароблених коштів.
Будьте свідомими, ведіть законно свою підприємницьку діяльність.