Сет Ґодін про маркетингову стратегію у 2020 році.
29 жовтня пройшла головна маркетингова подія Facebook цього року – Facebook Marketing Summit 2020. Програма Саміту складалася з онлайн-виступів керівників маркетингових напрямів Facebook та запрошених гостей. Хедлайнером події став відомий маркетолог та дослідник маркетингу – Сет Ґодін.
Сет Ґодін (Seth Godin) — американський підприємець, економіст, фахівець у царині інформатики, колишній віцепрезидент з маркетингу компанії «Yahoo». Автор книг, популярний оратор, блоґер. Його першою працею, яка завоювала широку популярність, стала книга “Пурпурова Корова! Як створити незабутній продукт“.
7 інсайтів
У своєму виступі Сет поділився дуже цікавими ідеями та висновками про маркетинг у 2020 році.
1. Особисто – це не дорівнює персоналізовано
Маркетинг – це не що ви бажаєте продати вашій аудиторії, а те, що вона сама хоче придбати.
Ніхто не буде жалітися на маркетинг, який спрямований на те, щоб людина легко знаходила те, що їй потрібно, та могла комфортно придбати товар, який її цікавить. Але ніхто не любить маркетинг, коли на тебе націлюють пропозиції, які тобі не цікаві. Тобто люди люблять, коли вони особисто можуть відчувати сильний бренд, і не люблять, коли його персоналізовано нав’язують.
Ми всі хочемо отримати “лист-мені”, а не лист про себе чи просто зі зверненням за ім’ям. Ми хочемо отримувати лише те, що нам насправді потрібно.
2. Бренд – це обіцянка, надія
Якщо якийсь маловідомий готельний бренд вирішить виготовлювати взуття, ніхто не зможе уявити, що це буде за взуття, що очікувати від такого проєкту. Але якщо, наприклад, всім відомий бренд Nike вирішить побудувати готель, усі будуть чекати щось гарантовано цікаве, унікальне, якісне, неперевершене.
Тому що бренд – це насамперед довіра споживача, в яку він вкладає свої сподівання та надію, що все буде так добре, наскільки він любить бренд.
3. Операційні процеси – це маркетинг
Якщо ви взаємодієте з ринком, маркетинг – це ваша робота. Продукт, який ви створюєте, і люди, для кого ви його створюєте – це все теж маркетинг.
Якщо у вас є компанія, кожен ваш працівник – більшою чи меншою мірою займається маркетингом.
4. Взаємодійте з різними людьми по-різному
Це єдиний спосіб належним чином розподілити ресурси на маркетинг.
Якщо вам потрібно охопити широку аудиторію – йдіть на телебачення, так ви покажете ваш бренд всім. Якщо вам треба показувати ваш продукт вибраним людям – застосовуйте діджитал-канали та інструменти.
Між цими двома способами є критично важлива відмінність. У першому випадку ви повідомляєте про свій бренд без фокусування на тому, кому та коли. У другому – ви детально прицілюєтеся на тільки тих конкретних, “правильних” людей, яким хочете показати свій бренд. Телебачення – це мас-медіа, а діджитал – це мікро-медіа. Ви можете керувати цим.
Головне завдання маркетингу в 2020 році – думати не про те, як багато, а про те, як робити це краще. Якщо ви цілитеся в правильну аудиторію, ви маєте розібратися, що правильно і де правильно це робити, щоб ваш маркетинг був ефективним.
Діджитал часто вводить в оману – дивіться, вони в нас на гачку! Але не в цьому суть, не в цьому завдання. Завдання маркетингу – не увага, його справжня мета – довіра. Ви маєте заробляти цю довіру, робити щось значне, вибираючи маленькі групи “правильної” аудиторії та якісно “обслуговувати” їх. Доводити їм – ми бачимо вас, повірте, ми зробимо це для вас якомога найкраще, так, що це перевершить усі ваші сподівання.
5. Все для когось конкретного, не для всіх
Найкраще пиво у світі, найкращі костюми у світі тощо – це специфічні продукти. Вони мають якусь певну ознаку, яка задовольняє потреби окремих, конкретних людей. Це не масові продукти для всіх.
Якщо ви не будете мати свою специфіку та не будете пропонувати рішення для когось конкретно, ви будете в хаосі та постійній боротьбі за кожну хвилю можливостей, щоб обігнати своїх конкурентів.
Коли ви робите щось конкретне для конкретної аудиторії, ви можете “обслуговувати” їх інтереси та робити максимум для цих людей. Тоді люди можуть цінувати щось конкретне у вашому продукті та ділитися враженнями про вас. Адже магія соціальних мереж полягає не в тому, що ви можете прямо охоплювати потрібних вам людей, а в тому, що люди можуть поширювати інформацію про вас настільки широко, що ви не могли б навіть подумати про такі масштаби та силу цього розголосу. Але вони будуть це робити лише в тому випадку, коли ВИ допоможете їм. Вони не будуть допомагати вам. Вони захочуть ділитися своїми враженнями про вас лише тоді, коли ви будете робити не якийсь там “персоналізований” маркетинг, а взаємодіяти з аудиторією прямо, звертаючись до їх особистих потреб, кожного з них.
6. Світ у 2020 безладний
І можливо зараз він найбільш стабільний, ніж коли-небудь буде знову.
7. Розроблюйте дизайн намірів вашого маркетингу
Для кого ви все робите та що саме маєте робити.
Не придумуйте просто продукти, для кого-небудь чи для всіх. Знайте, для чого вам робити те, що ви запланували, та кому це справді потрібно.
Це дуже складна задача – не йти за своїми амбіціями чи вподобаннями, а зробити те, що потрібно ринку зараз, і за що він готовий платити.
Ви маєте завжди думати про наміри вашої аудиторії, що вони бажають не сьогодні, а через місяць, через пів року. І це має стати вашою місією. Це парадоксальне, іронічне завдання, що маркетинг хоче від вас.
• • •
“Рівно 10 років назад я був учасником крутої конференції в Санта Фе, це була закрита подія, на завершальний вечір якої було запрошено Ніла Армстронга. Першу людину, хто побував на місяці. Справжнього героя.
Ми стояли на вулиці, було дуже-дуже холодно, ми позагорталися в пледи, щоб провести той незабутній вечір під кришталево чистим, безхмарним нічним небом. Ніл привів нас туди, щоб дещо розказати про свою місію. Як він та двоє інших космонавтів літали на місяць.
Поки Ніл розпочинав свою розповідь, величезний місяць, мабуть, найбільший, який я бачив у своєму житті, почав підійматися над його лівим плечем. І Ніл повернувся до нього і сказав нам: “Я був там. Там залишилися мої сліди. Ми виконали нашу місію, залишили там свої сліди та безпечно повернулися назад”.
Тому якщо ви відчуваєте себе некомфортно, засмучено чи спантеличено в цьому швидко змінюваному світі. Коли ви думаєте про те, що економіка от-от лусне, просто подивіться вночі на місяць і подумки пошукайте на ньому сліди, залишені людиною.
Значить, все реально. Навіть, коли здається, що маркетинг нічого не вирішить в складній ситуації, думайте про сліди на місяці. Не боріться за увагу, не полюйте на кліки на вашу рекламу.
Концентруйтеся лише на тому, як робити видатні, корисні справи якісно, щоякнайкраще. Думайте про те, чи буде ваша аудиторія сумувати, якщо вас не стане? Чи виберете ви щось ЗНАЧИТИ для тих людей, адже лише в цьому вище призначення маркетингу”, –
Сет Ґодін, Facebook Marketing Summit 2020.