Що потрібно зробити, щоб отримати підвищення та бажану зарплату.
Питання підвищення досить делікатне. Мабуть, кожен з нас мріє отримати вищу посаду та більше заробляти. Однак виносити свою кандидатуру для підвищення часто буває ризикованою справою.
PRO Ідеї з’ясували в HR-експертів, як правильно ставити питання про підвищення заробітної плати та чи взагалі доречно працівнику ініціювати цю тему в розмові з дирекцією.
HR-експертка та кар’єрний коуч.
У сфері HR працює 12 років. Працювала на посадах HRD/HR BP в IT-компаніях, телекомунікаціях та аутсорсингу в компаніях Maklai, WinTrade, About the Code, Volia.
Треба розглянути власну ефективність за конкретними показниками: наприклад, KPI (ключові показники ефективності), OKR (цілі та ключові результати) та інші показники, які запроваджені в компанії. Вже потім може йти мова про ваші очікування від кар’єри в даній компанії.
Оцініть ваші результати за останній рік/півріччя. Як ви допомогли бізнесу? Яка цінність вашої посади/вашої діяльності для компанії? Дайте собі чіткі відповіді на ці запитання, і тоді зрозумієте.
Працівнику доречно говорити про своє підвищення і свої очікування. З ким це обговорювати, залежить від структури компанії – це може бути безпосередньо керівник, власник компанії/СЕО, HR-спеціаліст.
До таких обговорень важливо готуватися, щоб у вас була можливість аргументувати свої побажання. Також ви можете використати вже готові процедури, які є в компанії (наприклад, оцінка персоналу, perfomance rewiev, 1to1 зустрічі).
Важливо не те, що ви ініціюєте перегляд своєї зарплатні або посади, а те, як ви це робите. Якщо аргументуєте, поясните свої очікування — це добре.
Якщо ж ваша позиція більше нагадує шантаж або претензії до компанії — найімовірніше, ваш запит не буде реалізований, ще й може вплинути на подальший розвиток в даній компанії.
Коли ефективність вашої роботи під питанням або коли ви ще не закінчили свої проєкти/задачі, на які очікує керівництво.
Також складно говорити про підвищення, коли компанія переживає кризу (як галузі в який вона працює, так і внутрішні кризи).
Не варто про це згадувати, коли є конфлікт або конфронтація з керівництвом.
1. З’ясуйте, які є інструменти/процедури в компанії для обговорення таких питань.
2. Підготуйте показники та свої досягнення, які допоможуть вам аргументувати свою цінність для компанії.
3. Сформулюйте чітко свої фінансові очікування. Якщо ви ініціатор такої розмови, то саме ви повинні озвучити суму, та з якого періоду хотіли б отримувати більше. Для цього проведіть аналіз зарплатні на ринку праці та на аналогічних посадах зі схожими обов’язками, навантаженням.
Формулюйте свої очікування чітко та впевнено. Фінансові питання “люблять” прозорості. Якщо в компанії є опис процедури перегляду зарплатні — готуйтеся за його алгоритмом.
4. Будьте готові до питань з боку роботодавця та до дискусії. Також будьте готові почути будь-яку відповідь вашого роботодавця, якою б вона не була.
5. Після розмови зафіксуйте всі домовленості та критерії оцінювання ефективності вашої роботи для подальшого підвищення зарплатні у листі керівнику для його письмового погодження.
1. Працювати ефективно та допомагати бізнесу досягати його цілей.
2. Говорити з бізнесом його мовою.
3. Розвивати свої навички.
4. Бути проактивним та сміливим.
5. Слідкувати за work-life balance та не вигорати на роботі.
Кар’єрний консультант, авторка телеграм-каналу Enjoy in Career.
Працювала Head of Human Resources в компанії ХАСКІ, HRD в компанії RED – мережа магазинів брендового одягу, є експертом з кар’єри в Happy Monday.
Тут я б порадила проаналізувати свій поточний функціонал і обов’язки:
• якщо ви вже «переросли» завдання і покладені на вас обов’язки, значить, пора рухатися далі кар’єрними сходами;
• якщо ви виконуєте усі завдання із закритими очима — це теж показник готовності до кар’єрного росту;
• якщо останні пів року ви не розвиваєтеся на поточній позиції, не тому, що не хочете, а тому, що позиція обмежена вашими знаннями, — це теж говорить про те, що пора ініціювати своє підвищення.
Запропонувати ідею про своє підвищення можна спробувати.
Для того, щоб запропонувати ідею свого підвищення, потрібно підготуватися до цього заздалегідь.
Для початку потрібно проаналізувати пройдений в компанії шлях і визначити свої досягнення: проєкти, нові напрямки, автоматизацію або оптимізацію поточних програм чи бізнес-процесів, і що з цього допомогло компанії в результаті підвищити ефективність, створити новий напрямок або збільшити конверсію нових клієнтів.
Словом, задумайтеся над усіма ситуаціями «до» і «після», де «до» — це все, що було до вашого приходу і призначення на поточну позицію, а «після» — це результат ваших дій і зусиль. І якщо можна “оцифрувати” ваші досягнення — це чудово!
Після того, як список досягнень буде готовий, поміркуйте ще ось над чим — що ви можете запропонувати компанії на новій позиції, і яку позицію ви б хотіли отримати.
Таким чином, не плануйте візит до керівника із запитом: «Підвищіть мене, будь ласка», а навпаки — запропонуйте йому ряд ідей щодо розвитку бізнесу і вашого напрямку, щоб керівник сам захотів вас підвищити, адже після цього у вас буде більше повноважень для впровадження ваших ідей. Тому раджу йти на таку зустріч з розписаними досягненнями та ідеями.
Не варто розраховувати та ініціювати підвищення, якщо компанія переживає не найкращі часи. Коли фонд оплати праці й без того ледве виплачує поточні зарплати співробітників, не варто говорити з керівником про підвищення посади й, як наслідок, грошової винагороди. Краще почекати до кращих часів, а тим часом робити все можливе, щоб підвищення було не за горами.
1. Виходьте за рамки своїх посадових обов’язків і будьте щиро залучені в процес. Не обмежуйтеся лише пунктами в посадовій інструкції. Приходьте на допомогу колегам, допомагайте в тих завданнях, де ви можете бути корисні й де маєте рацію.
2. Беріть участь в фокус-групах та інших заходах компанії, спрямованих на розвиток бізнесу. Не прогайте влучний момент, щоб поділитися ідеями з колегами свого відділу й інших департаментів.
Будьте залучені в життя бізнесу. Беріть участь в стратегічних сесіях і зборах, де приймаються важливі рішення. Якщо немає доступу до цих мітингів, дізнавайтеся деталі у свого керівника після завершення таких зборів, й діліться своїми думками.
Всі ми знаємо, що ініціатива карається, але важливо розуміти, що правильна конструктивна ініціатива призводить до підвищення.
3. Розвивайтеся у своїй сфері — читайте профільні книги, відвідуйте конференції та інші заходи, слухайте важливі для вашої теми вебінари. Після — обов’язково діліться новою інформацією з керівником і колегами. Ви повинні бути на крок попереду від ваших колег. Тільки так ви будете помічені шефом, і як результат — підвищені.
4. Складіть кар’єрний план, обговоріть і затвердіть його у керівника. Так у вас будуть гарантії, що ви рухаєтеся в потрібному напрямку і ваш керівник фіксує це.
5. Якщо в компанії є співробітник, який вже пройшов ваш омріяний кар’єрний шлях, запитайте його поради й уточніть, що допомогло йому отримати ту посаду, на яку ви зорієнтовані. Досвід такого співробітника буде не зайвим, хоча кожна ситуація, безперечно, індивідуальна.
Директорка з персоналу Promodo з 15-ти річним досвідом роботи в HR сфері.
Працювала також HRD в компанії Miraton, Kronas, обіймала посади Head of T&D в компанії ТК Мегаполіс-Україна та New Business Director в Capital Human Resources.
Індикаторів насправді досить багато, наведу декілька з них.
• У вас є амбіції до кар’єрного зростання всередині компанії, у якій працюєте. Ви вже неодноразово підміняли свого керівника в період його відсутності й у вас це викликало більше цікавості, ніж дискомфорту/страхів.
• Ви допомагали новачкам інтегруватись в компанію та супроводжували їхнє навчання в період випробувального терміну в ролі ментора/наставника.
• Ви маєте авторитет в команді, колеги поважають вашу думку та звертаються за порадою.
• Ви розумієте усе, за що відповідає ваш керівник (або інший працівник на посаді, якою ви цікавитесь) і цей функціонал та зона відповідальності вам цікава.
• Вам подобається об’єднувати інших людей для досягнення загальних цілей.
• Ви вмієте планувати не тільки свою роботу, а й роботу інших.
• Ви можете взяти на себе відповідальність не тільки за свої результати, а й за результати вашої команди.
• Ви не боїтеся приймати рішення.
• Ви готові до змін.
Чим більше індикаторів ви відмітили для себе — тим ближче ви до підвищення.
Просити підвищення, це як прийти з протягнутою рукою: “будь ласка, дайте підвищення”. Жартую, звісно, але в кожному жарті є частка правди.
Точно варто відкрито обговорювати своє бажання будувати кар’єру всередині компанії. Про це необхідно поговорити як з безпосереднім керівником, так і з HR (якщо така функція є в компанії) на one-to-one зустрічі.
Головне підготуватися й не просто висловити своє бажання “хочу нову посаду та просування кар’єрними сходами”, а й аргументувати його поточними досягненнями, прагненнями розвитку, готовністю до відповідальності та змін.
Якщо у вашій компанії є культура формування внутрішнього кадрового резерву на ключові посади — обов’язково брати участь в оцінці та претендувати на включення до резерву. Це дасть вам можливість отримати рекомендації щодо навчання та розвитку й претендувати на вакантну посаду, коли така з’явиться.
Жорстких обмежень в цьому питанні немає. Не варто підіймати питання про підвищення, якщо ви знаєте, що на цю мить в компанії немає вакантної посади, цікавої для вас.
Алгоритм нескладний:
• Підготуватися – бути готовим чітко аргументувати, чому ви заслуговуєте підвищення, навести приклади, розкрити мотивацію.
• Налаштуватися емоційно, занадто не хвилюватися.
• Вибрати влучний момент. Якщо ви плануєте розмову з керівником — краще, щоб ви обидва були не занадто перевтомлені.
• Важливо пам’ятати — нічого страшного, якщо з першого разу ви не отримали підвищення.
Розберіться у власній мотивації: навіщо ви хочете підвищення, чому це важливо для вас?Об’єктивно оцініть свої сильні сторони та зони розвитку. З цими питаннями можна звернутися за консультацією до HR компанії, де ви працюєте чи просто знайомого HR або коуча.
З’ясуйте, які вимоги висуває працедавець до тієї посади, яка вам цікава найближчим часом. У цьому зазвичай допомагає аналіз профілю посади чи посадова інструкція, на допомогу також може прийти HR компанії. Співставте свої знання, навички та досвід з вимогами до бажаної посади.
1. Виявляти лояльність до компанії та справді вірити у своє майбутнє в ній.
2. Бути готовим виходити з зони комфорту та брати на себе більше відповідальності.
3. Працювати над власним розвитком, не шкодувати часу на навчання.
4. За можливості — ділитися своїм досвідом та знаннями, оскільки навчаючи інших, ми відшліфовуємо свої знання та ще й набуваємо менторських навичок, які знадобляться в майбутньому на вищій посаді.
5. Відкрито говорити про своє бажання будувати кар’єру в компанії. Якщо в компанії відкрита політика та прозорі критерії прийняття управлінських рішень, як-то проведення внутрішніх конкурсів на ключові посади, обов’язково брати в них участь.
Застосовуйте поради HR-експертів та будуйте свою успішну кар’єру вже сьогодні.