Медові (воскові) натуральні вощанки українського виробника Bee Loyya, які стали трендом всього за один рік.
PRO Ідеї продовжують досліджувати малий бізнес в Україні та знаходити відповіді на питання для всіх підприємців та маркетологів, де брати сили та надії, щоб не зупинятися під час жорстокої повномасштабної війни росії проти України.
Bee Loyya – Вощанки Бджілка Лойа – це український бренд, феномен малого бізнесу, який почався вже після повномасштабного вторгнення росії в Україну. Досвід, який проходять його засновники – подружжя Ференц – справді можна додавати до підручників та виступів на конференціях з маркетингу.
Маргарито, розкажіть про те, з чого почалася ідея вашого бренду Бджілка Лойа Bee Loyya?
Насправді все почалось ще у 2021 році. В соцмережах, точніше саме в американському TikTok, на очі потрапили “якісь красиві штучки для продуктів”, ще й еко. Нам просто не залишили вибору 😁
“Це мені треба і все!”, – сказала я чоловіку. А вагітним не можна відмовляти 😄
Ми давно вже підходимо до справи свідомо, сортування сміття, і загалом, невпинно вишукуємо способи менше споживати, завжди й в будь-якій ситуації оберемо екоальтернативу, як бачимо, якесь сміття на вулиці, знайдемо для нього правильне місце. Вдома все по поличках, і наші маленькі діти завжди кинуть шкірку від банана у відро для органіки. Такі у нашому житті порядки.
Ми не намагаємось силою когось змусити робити так, а просто ділимось досвідом. І слідуємо правилу “не нашкодь”. І ось ця мрія, картинка в голові, такої чистої України не полишає. До сліз, так хочеться..
І от, я почала шукати обгортки, і в Україні не знайшла, можливо погано шукала.
Ми не розгубились, трохи почитали в інтернетах і вирішили зробити для себе. Дуже нам сподобалось користуватись, а ще більше, що компостуються, і їх можна відновлювати безліч разів. Оце прямо топ. Любимо, коли речі багаторазові.
Я була вагітна другою донечкою, у чоловіка був інший бізнес, до речі, теж виробництво, і ще у нас був маленький онлайн-магазин з екотоварами. Там був невеликий асортимент: бамбукові зубні щітки й вушні палички. Ми їх пакували в красиві бавовняні мішечки й так відправляли замовникам, щоб мішечок не викидали, а знаходили для нього інше застосування. Але щось не вийшло шаленого успіху з такими товарами. Хоча ми особисто користуємось ними й сьогодні. Отже, справа була не в продукті.
Просто купувати готове і продавати - це виявилось не наше. І ще виявилось, що для нас важливо своїми руками створювати щось. Ось настільки важливо, що ми вибрали не найлегший шлях. Так поступово ми підходили до ідеї. Далі були сотні експериментів. І один з них видався вдалим.
Чи не було страшно починати новий бізнес під час повномасштабного вторгнення, коли економіка України та масовий виїзд українців за кордон не додає мотивації?
Невдалі інвестиції, закриття основного бізнесу, смертельно пораненого ще коронавірусом, війна.
А після початку великої війни ми прийняли рішення переїхати з дітьми до батьків в село. Тоді нам здавалось, що так буде безпечніше.
Чесно кажучи, після відчуття паралізуючого страху від звуку вибуху, або коли над головою пролітає винищувач, і ти не розумієш ще, що це наші, а просто біжиш, хапаєш дітей, якось ховаєшся, - починати бізнес взагалі не було страшно.
Ми загалом не думали про економічні показники, ми просто знали, що це воно і потрібно робити, а далі подивимось.
Як за рік змінився ваш бізнес Bee Loyya, що впливало на появу нового асортименту, як ви вимірюєте попит під час планування новинок – це чіткий розрахунок чи інтуїтивне відчуття своєї цільової аудиторії?
За цей рік ми дуже виросли. Розширюємо команду, і в пошуку більшого приміщення під майстерню, сайт інтернет-магазину вже на етапі тестування, і невдовзі ми його презентуємо.
Вже не можемо дочекатись, це буде дуже красивий, простий і зручний сайт, з кабінетом користувача, кешбеком, одним словом - з усіма фішками для замовника.
Кількість замовлень зростає, люди повертаються, “підсаджують всю родину на наші вощанки” - цитуємо з відгуків. Це дуже тішить.
Наші виробничі потужності ще не дозволяють нам розгорнути величезну рекламну компанію, адже головне - якість, а не кількість. Ми ростемо поступово, дотримуючись високих стандартів.
Наші вощені обгортки ручної роботи, і кожна з них – зроблена з особливою увагою і любов’ю.
Щодо попиту - ми самостійно приймаємо замовлення, і весь цей рік особисто спілкуємось з кожним замовником.
Дослухаємось до побажань, так у нас з’явились вощені торбинки, наприклад. І безумовно, самі користуємось обгортками, і як господиня, я розумію, чого не вистачає, яких розмірів, наборів, що і для чого найкраще підходить.
Планування новинок - це і чіткий розрахунок, і інтуїтивне розуміння, відчуття настроїв аудиторії одночасно. Наприклад, на носі якесь звичне свято, але були прильоти й страшні трагедії, тому орієнтуємось по ситуації. Ми будемо в цей день в жалобі зі всією країною, і мова не йде про святкові пропозиції. На жаль, наразі така реальність.
Якщо все добре, наскільки це можливо, тоді цифри. Ми тісно з ними товаришуємо, ведемо таблички аналітики.
Після нашої з Вами сесії, Наталю (уточнення редактора – мова про Консультації зі створення комплексної стратегії просування), ці таблички врятували мою нервову систему, без них нікуди, як і без маркетингової стратегії. Це порядок в голові, в бізнесі й в житті.
З чого ви починали просування свого бренду Bee Loyya? Можливо, зараз ви аналізуєте якісь дії, як велику помилку?
Починали просування одночасно в Тікток та Інстаграм. Наше перше відео про вощанки залетіло на 2.5 млн.
Зараз сміюсь, що все до чого я додумалась написати на тому відео, це було питання: “А ви знаєте, що таке вощанки?” і ніякого пояснення 😅
І отримали десь 200 коментарів: “А що таке вощанки?”, і може 2 замовлення від найсміливіших, які не бояться йти в невідомість 😅 Тут немає емоджі, але я зараз валяюсь під столом від сміху 🤣🤣
В Інстаграм замовляли рекламу у блогерів, платну і бартерну. Навіть у найвідоміших в Україні. На початку ледве нашкребли гроші на рекламу, виготовили багато продукту і … таке собі. Реклама була настільки неуспішна, що люди просто не зрозуміли, що це таке. Інвестували майже все, що заробляли.
А реально зараз, коли вже маємо цей досвід, ми усвідомлюємо, що продавав тільки наш контент, наш підхід.
Не можу сказати, що щось з того було великою помилкою. Кожна з цих дій так чи інакше привела нас в сьогодні. Але точно був хаос.
І чим раніше почнеш вивчати маркетинг, фінанси, розробиш власну стратегію, тим раніше все вийде. Легко, без вигорання, і з конкретним результатом. Але щоб це зрозуміти, нам напевно треба було спробувати все 😅
Як ви змогли досягнути залучення такої великої та дуже активної аудиторії Bee Loyya в Інстаграм у 2023 році, коли його алгоритми працюють так, що це справді феноменальний успіх?
Ми ніколи не брали участі й не застосовували ніякі сумнівні методи просування, типу гівевеїв, накрутки ботів, переглядів та лайків, фальшивих відгуків і коментарів.
У нас є велика мета, і в такий спосіб до неї не прийти.
У першу чергу, ми будуємо спільноту свідомих Українців, яким не потрібно пояснювати, що сортувати сміття або користуватись багаторазовими торбинками - це дуже важливо.
Наша аудиторія – це те, чим ми найбільше пишаємось. Ми разом будуємо чисте майбутнє для наших дітей.
А найбільше допомагає показати нас нашій аудиторії – ТікТок. Це феноменальний інструмент. 90% аудиторії в Інстаграм доєднались до нас, завдяки Тікток.
На мою думку, основа – це якісний продукт, рекомендації, “сарафанне радіо”, як ми звикли називати. Сестра, подруга, мама, по черзі вся родина дізнається про наші вощанки та серед інших брендів вибирають саме нас.
Сьогодні нам вдалось зменшити використання харчової плівки в Україні приблизно на 6.5 тонн. Ви колись уявляли, як виглядають 6.5 тонн плівки?
Ви погоджуєтеся з трендом SMM у 2023 році про те, що користувачі бажають отримувати в соцмережах не тільки інформацію про бренди та товари, але й отримувати клієнтську підтримку – від замовлення до обслуговування?
Велика частина аудиторії - безумовно. Людина має бути впевнена, що в будь-який час може звернутись за допомогою чи порадою.
Люди, в першу чергу, шукають надійних людей.
На жаль, через вчинки багатьох “інтернет-шахраїв”, показники довіри споживача до онлайн-магазинів, м’яко кажучи, не на високому рівні. Ми особисто працюємо так, щоб виправляти ситуацію.
Наш продукт досить новий, і потрібен час, щоб навчитись ним користуватись. Ми, люди, дуже звикли ставитись до речей одноразово. Іноді ми отримуємо історії від замовників, до прикладу: ”Мій свекор не знав, що це і викинув, я аж розплакалась” (це реальна історія, замовниця просто написала нам, хотіла поділитись, дуже засмучена була, а ми їй наступного дня надіслали новий набір в подарунок, просто, щоб вона не засмучувалась через дрібниці) або “Мама думала, що то плівка така”.
Таких історій небагато, адже ми намагаємось давати навчальний, практичний контент.
Вощені обгортки Бджілка Лойа можна “поремонтувати” в домашніх умовах і продовжити їхнє використання. Разом з набором ми надаємо шматочок суміші, на якому є qr-код з посиланням на відеоінструкцію. Тому, якщо ненавмисне трошки зіпсували, все можна полагодити.
Ми намагаємось пояснити наш продукт та зробити для його догляду все максимально просто для замовника, але також ми завжди на зв’язку, раптом що.
Люди звертають особливу увагу у відгуках на це, а для нас цінно, що вони відчувають нашу турботу. Це надважливо, бо ми й у житті не хочемо бути одноразовими.
Також ви просуваєтеся в Тікток? Що зараз думаєте про цю платформу, можете заперечити чи погодитися з думкою, що на цій платформі лише діти?
Одразу заперечуємо. 95% наших замовлень приходять з ТікТок.
ТікТок – це наразі найкращий інструмент для бізнесу. Ми вчимось ним користуватись і вже маємо деякі успіхи. Навіть кількість замовлень цілком прогнозована, якщо знати свою аудиторію, відчувати її настрій і розуміти, що “залітає”.
Відповідно, і підлаштовуємо виробничий процес. Коли нам потрібно трішки відпочити й підігнати наявність товарів, ми публікуємо лайтові відео, щоб бути на зв’язку, не губитись. А коли ми готові до активних замовлень сотнями – публікуємо бомбу-пітарду.
@bee_loyya ♬ оригінальний звук - Бджілка Лойа 🐝 Вощанки
Все таки наші обгортки ручної роботи, а не конвеєр, тому маємо контролювати попит, щоб працювати в задоволення, без стресу і вигорання.
На вашій сторінці в Інстаграм є величезна кількість папочок вибраних сторіз з відгуками, а отже ви активно застосовуєте прийом User Generated Content в просуванні свого бренду?
Так, ми дуже щасливі й вдячні замовникам, що знаходять час дати нам зворотній зв'язок, знімають такі красиві відео і світлини, діляться зі своїми читачами й друзями в соцмережах, популяризують продукт і навіть захищають наш бренд від плагіату.
А ми робимо все, щоб у людей виникало бажання поділитись знахідкою.
До речі, ми ніколи нікого не закликали до цього звичними прийомами, типу -10% на наступне замовлення за відмітку або щось схоже (але не означає, що ми такого не робимо).
Ми просто про це не говоримо на загал, але всі замовники, які до нас повертаються, отримують купу подарунків і бонусів, кожного разу і завжди для них це сюрприз.
Так насправді ми прагнемо до того, щоб від першої секунди, дотик з нашим брендом залишав тільки позитивні емоції. Ідеальний обмін, if you know what I mean 😊
Ваш контент досить нетиповий, адже частенько нові бренди в Україні люблять створювати захмарно іміджевий образ з усіма кліше успішності та напускної люксовості, але ви вибрали інший шлях – життєвий контент, щирі, справжні розмови з користувачами?
Неможливо дуже довго прикидатись тим, ким ти не є. Це дорога в нікуди, але спершу в депресію. У нашої аудиторії інші цінності.
Як і ми, вона цінує справжній і чесний шлях, реальний стан речей. Бути щирим і відвертим зі своїми людьми - не тому, що це треба для бізнесу, а тому, що ти інакше не вмієш. Це нормально просити вибачення, якщо затупив, щось переплутав. Ненормально виносити на загал переписки із замовниками, ненормально обговорювати це в тікток. Це кінець довірі.
Ми особисто ніколи не підемо до бренду, який заради хайпу готовий виставити на загал особисті дані клієнта, і неважливо, яка там ситуація відбулась. Як мінімум це неетично, а загалом це правопорушення. В 99% випадків все можна вирішити мирними переговорами.
Можливо, трішки відійшла від питання, але відчуваю, що ця тема тільки набирає обертів, можливо, і ви звернете на це увагу своїм контентом.
У нас особисто немає потреби самостверджуватись таким способом. І просто кайф - знати, хто ти є, що ти робиш важливу справу, і що тобі не потрібно притрушувати себе зайвим блиском, щоб стати помітним.
Поділіться порадами з підприємцями-новачками, як створити та просувати свій бізнес в Україні зараз
Залюбки поділимось, що робимо ми, і можливо, ваші читачі візьмуть собі щось до уваги.
1. Для кожної ідеї – свій час. Це відчуття, що час настав, ні з чим не переплутаєш. Ми віримо, що у кожної людини є талант, який можна успішно монетизувати. І мусимо розуміти, що все змінилось, що “по-старому” виїхати не вийде, принаймні все менше і менше кому вдається. Українці змінились, потреби змінились, цінності змінились.
2. Ми змінили фундаментальні звички, щоб мати енергію і сили взагалі щось створювати. Перестали боротись зі сном (до 2-ї ночі на Netflix), налагодили більш-менш харчування, але можна і краще, вітаміни обов'язково.
3. Ми непереконливі, якщо самі не робимо те, що пропагуємо. Якщо ви раптом ще не почали цього робити, почніть сортувати сміття, не купуйте пакетів, очистіть від сміття своє життя на максимум. Повірте, ви відчуєте цю легкість, одразу прийде натхнення і круті ідеї. Для них просто потрібно звільнити місце. Це вищий рівень якості життя і поваги до себе. Ви відразу відчуєте зміни.
4. Робимо максимум сьогодні. Війна нас навчила не відкладати. Інвестуємо в продукт, сайт, рекламу, навчання, послуги окремих спеціалістів, бо через місяць це коштуватиме на 20% дорожче. І ще втратите місяць.
5. Поважаємо своїх колег, без виключення. Адже наша ціль - не конкурувати, а забезпечити народ України якісними екообгортками для продуктів.
6. Не беремо участі в публічних суперечках, скандалах.
7. Нон-стоп покращуємо продукт, пропозицію, обслуговування. Можливо це очевидна порада. Але послухати і зробити – це різні речі.
8. Віддаємо завжди більше, ніж від нас очікують.
9. У будь-якій ситуації спершу ставимо себе на місце замовника, і так будуємо діалог. Можливо, це одна з основних причин, чому у нас немає негативних відгуків, або скандальних ситуацій. Наші замовники - наш скарб! Ми з ними надовго
10. Не обіцяємо того, чого не зможемо виконати. Наприклад, в гуртових замовленнях розраховуємо час таким чином, щоб відправити раніше на 2 дні. Ми знаємо, які це надзусилля для виробника сьогодні, в такій, м'яко кажучи, нестабільній ситуації, мати наявність у великих об'ємах і робити відправки щодня. Але можливо. Сьогодні швидкість відправки - це вже УТП.
11. Відрізняємось і вчимось бути впізнаваними. Наша бджілка всюди. Наші кольори айдентики всюди. Це працює.
12. Робимо і вчимось. Може десь кривенько, але робимо. І можемо точно сказати, що до року часу зробите те, що на початках здається недосяжним. Маркетингова стратегія, фінансова дисципліна, і до року часу матимете все, що запланували, при цьому, не відмовляючи собі ні в чому.
13. Делегувати. Ми тільки вчимось, але вже подобається. Був страх, а чим платити, а раптом що. Так от, завжди заробляється. Професійна команда бджілок - це наша мрія, і двох ми вже маємо 🥰 Без делегування неможливо рости.
14. Звертаємо увагу на кожне слово в діалозі. Наприклад: “Можете відправити в пятницю, бо я повертаюсь в суботу”. Ми завжди побажаємо легкої та безпечної дороги, а при наступній нагоді привітаємо з поверненням додому. Це важливо. Більшість ігнорує. А це фундамент відносин.
15. І, звісно, любити й вірити у свою справу. Мати велику мету, яку ви обов'язково досягнете за допомогою вашого бізнесу. Бути Чесним, Щирим і Відповідальним.
Сподіваємось наші відповіді надихнуть ваших читачів. Надзвичайно цінуємо і дякуємо за можливість поділитись досвідом 🐝