Залежність від лайфхаків щодо тактик маркетингу може призвести до катастрофічних результатів.
Ці лайфхаки нерідко вириваються з контексту і можуть привести до витрат часу та грошей без реального впливу на результативність маркетингових кампаній. Тому, недооцінювати важливість наукової теорії та системного дослідження маркетингових стратегій – це ризик для будь-якого бізнесу на будь-якому етапі його розвитку.
Я щодня спілкуюся з підприємцями, які займаються просуванням свого бізнесу власноруч, з професійними маркетологами, спеціалістами-новачками, директорами з маркетингу та компаніями, які мають розгорнуті команди для завдань з просування. І маю пару думок з приводу того, чому діджитал-маркетинг – є таким оманливим та небезпечним для українського бізнесу, коли його виносять за дужки стратегічного маркетингу.
Насправді, мені не зустрічаються люди, які заперечували б, що маркетинг – це дуже відповідальна сфера, яка вимагає глибокого вивчення, обмірковування, складання маркетингової стратегії та практики різних тактик. Це як совість, усі її мають, але у більшості випадків керуються бажаннями, які потім примирюють з нею.
Так відбувається і в маркетингу, де, завдяки масовому поширенню різноманітної адаптованої інформації, кожен, хто має смартфон і інтернет, споживає величезну кількість лайфхаків, гайдів, прикладів застосування тактик, швидких порад, що треба робити для просування: від персонального бренду, послуги, товару, хобі, бізнесу роботодавця – до побудови власного бізнесу за умови феєрично легкого успіху в SMM-просуванні.
Хто захоче вивчати процеси маркетингу, систему стратегічного просування, досліджувати реальні тенденції чи хоча б вивіряти контент на правдивість/корисність/адекватність, коли інші потрапляють в рекомендації в Тікток, виходять у контенті відомих подкастерів, знімають ютюб-влоги про успішний успіх?
Час пришвидшує маркетингові команди й зневірює керівників бізнесів, які у важкому 2023 мусять дуже ретельно зважувати, що вони готові оплачувати:
1. системну роботу і досвідчених професіоналів, даючи їм ресурси для роботи, довіру та включення в стратегію бізнесу;
2. або скоротити-не наймати всіх необхідних фахівців з маркетингу, а задіяти рукастого юного тіктокера, який буде швидко оброблювати тонну лайфхаків-тактик і швидко їх впроваджувати ще й в інших каналах, перетворюючи маркетинг компанії на гру в лотерейку, яку він сам замовляє і оплачує.
Маркетинг усі хочуть пришвидшити, перескочити через стратегію і грати лише на території тактик. Будувати будинок довго і важко, але простеливши трендовий килимок та поставивши зручне крісло та неонове світло в оселі без вікон та даху, на лисі дошки перекриттів – ви не отримаєте житла, яке вам малюється в мріях, правда?
Перескакуючи побудову стратегії просування, задіюючи інтуїтивні тактики – ви ніяк не наближуєте свою компанію, справу, бренд до успіху. І швидкість перебирання тактик, порад, лайфхаків = це всього-на-всього швидка зміна декорацій в непобудованому будинку, не більше, не менше.
Якщо ви відчуваєте, що проігнорували стратегічний маркетинг і граєте лише на площині інтуїтивних тактик, раджу послухати мою думку далі.
1. Інтелектуальна підготовка: для ефективного маркетингу та діджитал-маркетингу потрібно мати базові знання про маркетинг, маркетингову стратегію, ринок, продукт, цільову аудиторію, технічні питання з діджитал-маркетингу (сайт, seo, аналітика, соціальні мережі, crm, рекламні платформи, платіжні системи тощо), конкурентів, продажі, сервіс-дизайн, шлях користувача та інші ключові фактори, які впливають на створення маркетингових стратегій та тактик.
2. Аналіз даних: для того, щоб приймати обґрунтовані рішення з просування, вам потрібно багато часу та уваги приділяти збору та аналізу даних. Застосовувати різні методи аналізу. Вміти вивіряти усі поради та лайфхаки про тактики. Вміти аналізувати показники просування конкурентів. Вміти аналізувати ефективність рекламних та піар кампаній тощо.
3. Креативність: те, що ми всі любимо зараз, в час Creative Economy. Для створення ефективної маркетингової стратегії, як кисень, необхідно бути в контексті сучасних креативних трендів, підходів та інновацій. Від володіння програм, до натренованості впроваджувати стратегічні завдання на практиці: реклама, стратегічний контент, інфлуенсер-маркетинг, соцмережі тощо.
4. Тренування та практика: щоб стати експертом у діджитал-маркетингу, необхідно тренуватись та відточувати свої навички на практиці. Продуктивність в діджитал-маркетингу потрібно формувати на безперервному професійному навчанні та підвищенні кваліфікації в маркетингу (онлайн-курси, вебінари, тренінги та інші).
Як ви бачите, це все аж ніяк не дає підстав знаходити відповіді на швидкі питання і швидко щось видавати в маркетингу. Професійний маркетинг вимагає, щоб ви шанували його закони та процедури, які насправді є в усіх сферах, але чомусь саме в маркетингу всі пришвидшилися, знецінили професійні знання, структуру маркетингу та посадові обовʼязки різних фахівців, лише робота яких у сумі дає те, що можна аналізувати та приймати хоч якісь рішення.
Коли ви здаєте автомобіль на ТО, ви ставите питання механікам, вони беруть час і кожен робить свою роботу, щоб знайти всі помилки та озвучити їх вам, щоб далі почати процес підбору потрібних деталей чи мастил. Це багатоетапний процес, який вимагає часу та зусиль кваліфікованих спеціалістів.
Коли ви йдете здавати аналіз крові, лабораторія бере час, щоб попрацювати над матеріалом та видати вам оцінку, статус вашого здоровʼя. З цим ви підете до лікаря і будете працювати над завданнями, які він визначить на основі аналізу. Це багатоетапний процес, який вимагає часу та зусиль кваліфікованих спеціалістів.
Коли ви замовляєте пошиття нового костюма, з вас знімають мірки, обговорюють матеріали, нитки, аксесуари. Пропонують фасони, запрошують на примірки, підлаштовуючи виріб під ваш запит та індивідуальні особливості. Це багатоетапний процес, який вимагає часу та зусиль кваліфікованих спеціалістів.
Але коли доходить до маркетингу, до питань з просування, ті самі люди, які розуміють правила обслуговування автомобілів, роботи лабораторій для здачі аналізів, процесу пошиття костюму, – відкидають процес, скорочують час, ігнорують необхідність залучення спеціалістів або ж опанування їхньої спеціалізації. Хочуть в маркетингу своїми руками встромити у двигун авто якусь хаотично вибрану детальку, замість здачі аналізу в лабораторії, роздивляються колір вен під неоновим світлом, ставлячи собі діагноз за порадами блогера без медичної освіти, беруться самі шити костюм за викрійкою в інтернеті, крамсаючи коштовні матеріали до непотрібних клаптів, звинувачуючи тупі ножиці та неправильні інструкції.
Послухайте досвідчену людину, яка працювала за різних обставин, коли бізнес мав стратегію і грамотно її переливав у маркетингову стратегію, коли бізнес мав хаотичні цілі та маркетинг, відповідно, більше працював на підхоплення ідей, як рибок із сачком на березі поруч з рибаком, коли бізнес мав стратегію та стратегічний підхід в маркетингу, але на практиці задіював інтуїтивні тактики, які примирював зі стратегією та інші.
Мій висновок: маркетинг не обіграєш, за весною прийде літо, за літом прийде осінь. Так само в маркетингу діють правила системи – ви можете поїхати взимку на теплий острів, але ви не можете змусити природу взимку нагріти озеро до температури океану.
Вивчайте професійний маркетинг, відмовляйтеся від інтуїтивних тактик, переходьте до стратегічного просування, заглиблюйтеся в структуру сучасного маркетингу, шукайте найкращих спеціалістів з різних напрямків маркетингу – та визнайте врешті-решт, що для успіху в просуванні треба робити домашні завдання.
Просто послухати пораду та клацнути щось в смартфоні – це не маркетинг.
2 Comments
У вас тут щось не то із текстом:
“або скоротити-на неймати всіх необхідних фахівців…”
Дякуємо за підказку, виправили! 🙂